1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAKİKALARCA AĞLADILAR!
DAKİKALARCA AĞLADILAR!

DAKİKALARCA AĞLADILAR!

Sevinç gözyaşı...

A+A-

Diyalog'dan Suna Erden'in haberine göre; Eğlenmek için gittikleri mekândan çıktıktan sonra Lefkoşa’da Afrika gazetesi önünde bulunan Türk bayrağını yarıya indiren 30 yaşındaki İngiliz vatandaşı Ross Alan Stevens ile sokaklarda bağırıp çağırarak rahatsızlık veren 23 yaşındaki Fransız vatandaşı Marc leon Edward Chamıchıan hakkındaki dava 3 günde dosyalandı. Ülkeye iş ve gezi amaçlı geldikleri öğrenilen iki sanık, davalarının hazır olması üzerine dün yargılandı. Sanıklar, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargılanarak para cezasına çarptırıldı. Yasalarda hapis öngören bayrak yasasına aykırı hareket etme suçundan yargılanan ancak mahkeme tarafından bir şans verilerek para cezasıyla kurtulan Ross Alan Stevens, karar sonrası dakikalarca ağladı.

Karar kısa sürede açıklandı
Lefkoşa’da alkol etkisi altında Afrika gazetesi önünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti bayrağını yarıya indiren, sokaklarda bağırıp çağıran Ross Alan Stevens ile Marc leon Edward Chamıchıan hakkındaki dava dün görülerek karara bağlandı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad huzurunda yargılanan sanıklar para cezası ile kurtuldu.
Karar duruşmasında olgular aktarıldı. 25 Mayıs 2018 tarihinde saat 00.15 yaşanan olayda sanık Stevens’in 208 promil alkol tesiri altında Afrika gazetesi önünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti bayrağını yarıya indirdiği belirtildi. Sanığın daha sonra, 156 promil alkol tesiri altında olan arkadaşı Marc leon Edward Chamıchıan ile birlikte yüksek sesle bağırıp çağırmak ve yol içerisinde yatmak sureti ile uygunsuz tavır ve harekette bulundukları belirtildi. Sanıkların, “sarhoşluk, rahatsızlık verme, uygunsuz hal ve tavır” suçlarından, sanık Ross Alan Stevens’in ek olarak “bayrak yasasına aykırı hareket” suçundan yargılandıkları belirtildi. Her iki sanığın da aleyhlerine getirilen davaları kabul ettiği ifade edilirken, olay gecesi sanıkların Girne’den Lefkoşa’ya eğlenmek için geldikleri ve bir mekânda alkol aldıktan sonra söz konusu suçları işledikleri kaydedildi.

Eylemini yarıda kesti, kurtuldu
Kararı okuyan Yargıç Rauf Kürşad, sanıkların ülkede turist statüsünde bulunduklarını belirterek, bayrak yasasına aykırı davranış suçunu işleyen sanığın, bayrağı yarıya indirdikten sonra pişman olup eylemini bıraktığını ifade etti. Sanığın bayrağı yere düşürmediğini, yırtmadığını ve yakmadığını kaydeden yargıç, bu hususların hafifletici etken olduğunu dile getirerek, bu nedenle sanığa hapis cezası vermeyi uygun görmediğini açıkladı. Her iki sanığın alkol tesiri altında bu suçları işlediklerini kaydeden yargıç, sanıkların özür dileyerek pişman olduklarını ve davalarını kabul ederek adaletin erken tecellisine katkı koyduklarını söyledi.
Yargıç Rauf Kürşad, sanık Ross Alan Stevens’ı bayrak yasasına aykırı hareket suçundan 1 yıl süreyle suç işlemeyeceğine dair 10 bin TL kefalet senedi imzalamasına, diğer suçlardan ise 2 bin TL para cezasına çarptırdığını açıkladı. Yargıç, sanık Marc Leon Edward Chamıchıan’ı ise işlediği suçlardan 2 bin TL para cezasına çarptırdı. Kararın ardından hapis cezası almayan Stevens sevinç gözyaşları döktü.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.