1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAMARI KESİLDİ, KAN KAYBINDAN ÖLDÜ!
DAMARI KESİLDİ, KAN KAYBINDAN ÖLDÜ!

DAMARI KESİLDİ, KAN KAYBINDAN ÖLDÜ!

İhmalle suçlanıyorlar

A+A-

Lefkoşa’da 2008 yılında Hızal Doğum Kliniği’nde ameliyat sırasında hayatını kaybeden Eski Girne Kaymakamı Hasan Akber'in kızı Zeliş Balıkçıoğlu’nun ölümüyle ilgili sorumlu görülen Kadın Doğum Uzmanı Dr. Raif Hızal, Dr. Turgut Küçük ve Anastezi Uzmanı Hamit Kalfaoğlu, dün teminat için Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. Meydana gelen ölümün ardından yıllarca süren hukuk davasının ardından üç doktor dün ceza davasından teminata bağlandı. Doktor Hızal ile Küçük 2015 yılında 250 bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmişti.Dün teminata bağlanan üç doktor şimdi de ceza davasından yargılanacak.
Damarı kesildi, kan kaybından öldü
Doktor zanlıları teminat duruşmasına çıkaran Polis Müffettiş Muavini Behiç Akçın, 11 Kasım 2008 tarihinde 33 yaşındaki Balıkçıoğlu’nun rahim kanamasından dolayı Kadın Doğum Uzmanı Dr. Raif Hızal, Dr. Turgut Küçük ve Anastezi Uzmanı Hamit Kalfaoğlu tarafından ameliyat edildiği esnada yaşamını yitirdiğini söyledi.
Akçın, Balıkçıoğlu’na otopsi yapıldığını, Doç.Dr. Abdi Özaslan tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde yapılan otopside doku örnekleri alındığını belirtti.  Akçın, 7 Şubat 2011 tarihinde Özaslan tarafından gönderilen ek otopsi raporunda Balıkçıoğlu’nun damarının sezeryan sırasında yırtıldığının ve bağlantılı olarak gelişen iç kanama sonucu öldüğünün belirlendiğini açıkladı.  Akçın, zanlılara, “İhmalkarlık ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebeyiyet verme”suçlaması getirildiğini kaydeden Akçın, doktor olan üç zanlının teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkeme, zanlıları yurt dışına çıkış yasağı ve her biri için birer kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Tazminata mahkum edilmişlerdi
33 yaşındaki Zeliş Balıkçıoğlu, Lefkoşa’da Dr. Raif Hızal’a ait Doğum Kliniği’nde, 11 Kasım 2008 yılında  öğle saatlerinde  doğuma girmiş ancak kız çocuğunu dünyaya getirdikten kısa bir süre sonra  fenalaşmıştı. Balıkçıoğlu, aşırı yoğun kanamadan saatler sonra, orada yapılan müdahalelere rağmen, bebeğinin yüzünü göremeden yaşamını yitirmişti. Zeliş Balıkçıoğlu’nun  ölümünün ardından ailesi Zeliş’in  ölümüne neden oldukları gerekçesi ile Dr. Raif Hızal ve Turgut Küçük hakkında  dava açmıştı.üç yıl süren dava 2015 yılında sonuçlanmış, iki doktor 250 biner TL tazminata mahkum edilmişti.  

Haber Kaynağı: Diyalog

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.