1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ BİR-SEN 60 KİLOMETRELİK YOL YÜRÜMEYE HAZIRLANIYOR
DAÜ BİR-SEN 60 KİLOMETRELİK YOL YÜRÜMEYE HAZIRLANIYOR

DAÜ BİR-SEN 60 KİLOMETRELİK YOL YÜRÜMEYE HAZIRLANIYOR

DAÜ Toplu İş Sözleşmesi düzeninin ortadan kaldırıldığı gerekçesiyle, Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya yürüyecek.

A+A-

DAÜ’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ YAPILMADIĞINI SAVUNAN SENDİKA, BUNA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN GAZİMAĞUSA’DAN LEFKOŞA’YA YÜRÜYECEK

GECEYİ YOLDA GEÇİRECEK SENDİKA ÜYELERİ, 17 EYLÜL’DE BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE OLMAYI HEDEFLİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN) Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) Toplu İş Sözleşmesi düzeninin ortadan kaldırıldığı gerekçesiyle, Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya yürüyecek.

Yürüyüş 16 Eylül Salı günü saat 08.00’de DAÜ Sabancı Yurdu girişinden başlayacak. Yürüyüş ertesi gün Başbakanlık önünde son bulacak.

Salı, tüm gün yürüdükten sonra geceyi yolda geçirecek üyeler 17 Eylül Çarşamba gün öğleden önce, 60 kilometrelik yürüyüşü tamamlayıp Başbakanlık binası önünde olmayı hedefliyor.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, “Toplu İş Sözleşmesi hakkı, yetkili sendika olmaktan kaynaklanan haklar, çalışanlarına değer veren bir kurum, çalışanlarıyla kavga etmeyen yöneticiler, adalet, hukuk, şeffaflık, katılımcılık, demokrasi, iyi yönetim, daha başarılı bir üniversite, DAÜ’nün, 3–5 kişinin değil, bütün halkın üniversitesi olması için yürüyoruz” denildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

“Toplu İş Sözleşmesi düzenini yok eden rektörü ve buna çanak tutan Vakıf Yöneticiler Kurulunu protesto etmek için, sonu gelmeyen keyfi yönetime, hukuk tanımaz anlayışa, yasakçı zihniyete, her türlü haksızlığa, duyarsız yöneticilere ve tek adamlığa, üniversitenin bazı zümrelerin çıkarları için kullanılmasına, yöneticilerin saltanatına çanak tutan kişi ve gruplara tanınan ayrıcalıklara, siyasi kayırmacılığa ve yıllardır hiç bitmeyen partizanlığa karşı yürüyoruz.”

Açıklamada ayrıca, “Haklarımızın gasp edilmesine, çalışanların ezilmesine, angarya işçiliğe, taşeron adı verilen kölelik sistemine karşı yürüyoruz. Yarı zamanlı, hizmet alımı, döner sermaye personeli, destek personeli-köstek personeli gibi isimlerle, uyduruk istihdam biçimleriyle güvencesiz çalıştırmaya ve sendikasızlaştırmaya karşı yürüyoruz” ifadelerine yer verildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.