1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DAÜ İÇERİSİNDE BAŞLATILAN AVM İNŞAATI DURDURULMALI”
“DAÜ İÇERİSİNDE BAŞLATILAN AVM İNŞAATI DURDURULMALI”

“DAÜ İÇERİSİNDE BAŞLATILAN AVM İNŞAATI DURDURULMALI”

Büyük alışveriş merkezlerinin kent merkezlerinin dışında kurularak, özellikle tarihi kentleri çekim merkezi olmaktan çıkarmayacak şekilde ele alınması gerek...

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa İlçe Örgütü Başkanı Mustafa Emiroğluları, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) içerisinde başlatılan Alışveriş Merkezi (AVM) inşaatının durdurulması gerektiğini savundu.

Büyük alışveriş merkezlerinin kent merkezlerinin dışında kurularak, özellikle tarihi kentleri çekim merkezi olmaktan çıkarmayacak şekilde ele alınması gerektiğini, buna uygun olmayan AVM projesinin ticari yaşamdan, sosyal hayata, trafikten tarihi dokuya kadar her şeye zarar vereceğini,  rant olanakları yaratılarak DAÜ’nün zan altında bırakılacağını, kentin gelişimini sağlıksız etkileyeceğini iler süren Emiroğluları, tüm bu olumsuzlukları içeren projede ısrar edilmesinin “yanlış olduğunu” savundu.

Sivil Toplum Örgütleri, bölge halkı, Gazimağusa milletvekilleri ve esnafın karşı çıkmasına rağmen, bu projenin ısrarla hayata geçirilmeye çalışıldığını belirten Emiroğluları,  “Projenin devamına onay veren DAÜ ile hükümet yetkililerini bu yanlıştan biran önce geri dönmeye davet ederiz” ifadesini kullandı.

Emiroğluları, 2011 yılında DAÜ içerisinde bulunan 18 dönümlük arazinin alışveriş ve eğlence merkezi adı altında özel bir şirkete verildiğini, 2015 Şubat ayında iptal edilen projenin Mayıs ayında Rektör vekili tarafından tekrardan ek sözleşme imzalanarak yürürlüğe konduğunu kaydetti.

Emiroğluları, tüm kesimlerin karşı çıkmasına, hatta Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun inceleme yapmasına rağmen, inşaata başlanarak devam ettirilmesinin “düşündürücü olduğunu” belirtti.

İhaleye hatalı şekilde çıkıldığını, kazanan firmanın sözleşme şartlarını yerine getirmediği gibi, öngörülen katkıları da yapmadığını iddia eden Emiroğluları, söz konusu projenin İyi İdare Yasası’na göre iptal edilmesi gerekmesine rağmen, “Birilerine çıkar sağlamak uğruna sürdürüldüğünü” savundu.

Emiroğluları, şu ifadeleri kullandı:

“Genelde ülkede, özelde ise Mağusa’da mevcut ekonomik şartlar altında halkımız ve esnafımız maddi sıkıntılar içinde kıvranırken, özellikle Mağusa için DAÜ’nün yarattığı ekonomik getirinin şehrin her bölgesine eşit şekilde yayılması gerekirken, bu proje ile maalesef başta Mağusa esnafı ve yatırımcılar daha çok mağdur edilerek ekonomik çöküş içine sokulacaklardır”

Emiroğluları, “Sürdürülmekte olan bu yanlış projenin biran önce durdurulması çağrısı yaparken, esnaf, sivil toplum örgütleri, sendikaları da bu yanlışlığa karşı güç birliği halinde mücadeleyi yükseltmeye davet ederiz. Bu konuda gerekirse yasal yollara başvurmaya da hazırız” ifadelerine yer verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.