1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ SONUÇLARI DEĞERLENDİRDİ
DAÜ SONUÇLARI DEĞERLENDİRDİ

DAÜ SONUÇLARI DEĞERLENDİRDİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü, bugün açıklanan 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) yerleştirme sonuçlarına göre, DAÜ’ye kayıt hakkı kazanan aday sayısında geçen yıla oranla yüzde 20 artış olduğunu açıkladı.

A+A-

“DAÜ, GEÇEN SENEYE GÖRE  YÜZDE 20 ARTIŞ KAYDETTİ… KKTC’NİN EN FAZLA TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTESİ OLDU”

“6 BİN 929 ÖĞRENCİ KKTC ÜNİVERSİTELERİNE KAYIT HAKKI KAZANDI”

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  Rektörlüğü, bugün açıklanan 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) yerleştirme sonuçlarına göre, DAÜ’ye kayıt hakkı kazanan aday sayısında geçen yıla oranla yüzde 20 artış olduğunu açıkladı.

Yazılı basın açıklamasıyla, ÖSYS  yerleştirme sonuçlarını değerlendiren DAÜ Rektörlüğü, Türkiye’den 6 bin 929 öğrencinin KKTC üniversitelerine kayıt hakkı kazandığını bunların arasında da bin 773 öğrenci ile DAÜ’nün ilk sırada yer aldığı ifade edildi.

Basın açıklamasında, Türkiye genelindeki üniversitelerde 109 bin 189 kontenjanın boş kaldığı, KKTC üniversitelerine bu yıl için ayrılan 16 bin 708 kontenjandan ilk yerleştirme sonuçlarına göre, 9 bin 779’unun boş kaldığı ifade edildi.

KKTC üniversitelerine yapılan yerleştirme sonuçlarına göre, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne bin 773, Girne Amerikan Üniversitesi’ne bin 681, Yakın Doğu Üniversitesi’ne bin 499, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne bin 60, Lefke Avrupa Üniversitesi’ne 870 ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi’ne 46 öğrencinin kayıt yapma hakkı elde ettiği bildirildi.

DAÜ Rektörlüğü bu yılki yüzde 20 artışla birlikte son dört yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’nden DAÜ’ye yerleşen öğrenci sayısında yüzde 100’e yakın bir gelişmenin olduğunu belirterek, sürekli büyüme ve doğru stratejilerin bunda etkili olduğu ayrıca  daha üst başarı sırasından öğrencilerin DAÜ’yü
tercih ettiği vurgulandı.

Rektörlük açıklamasında Türkiye’deki üniversite sayısındaki artış ile arz ve talebin neredeyse eşit duruma geldiği, KKTC üniversitelerinin öğrenci çekebilmek için mutlaka günlük çözümler yerine, kalıcı ve kalite odaklı politikalar uygulaması gerektiği vurgulandı.

Bu bağlamda KKTC üniversitelerinin kendilerini farklılaştırması ve uluslararası standartlarda eğitime, araştırmaya ve günümüzde yüksek eğitim alanında olmazsa olmaz olan akreditasyon ve denkliklere büyük önem verilmesi gerektiği belirtildi.

KKTC’deki tüm üniversitelerin öğrenci akışını artırabilmek amacıyla yüksek sayı ve oranda burslar verdiği, bu bursların öğrenci sayısındaki artış üzerinde etkili olduğu vurgulanarak, sürdürülebilir bir yüksek eğitim sektörünün KKTC’de var olabilmesi için evrensel doğruların takip edilmesi gerektiği, aksi takdirde üniversitelerin orta vadede gelir kaybı ve dolayısı ile kalite anlamında sorunlarla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.