1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DAÜ’YE REKTÖR ATANMASI SÜRECİNİ ENDİŞEYLE İZLİYORUZ”
“DAÜ’YE REKTÖR ATANMASI SÜRECİNİ ENDİŞEYLE İZLİYORUZ”

“DAÜ’YE REKTÖR ATANMASI SÜRECİNİ ENDİŞEYLE İZLİYORUZ”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne rektör atanması ile ilgili süreçte yaşanan “gerginlik ve tartışmaların”, üyeleri tarafından endişeyle izlendiğini kaydetti.

A+A-

“REKTÖR ATANMASI SÜRECİNİN DEMOKRASİ VE HUKUK KURALLARI GÖZETİLEREK İLERLETİLMESİNİN SORUNU ORTADAN KALDIRACAK”

Lefkoşa, 13 Ekim 14 (T.A.K): Kıbrıs Türk Ticaret Odası  (KTTO) Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne rektör atanması ile ilgili süreçte yaşanan “gerginlik ve tartışmaların”, üyeleri tarafından endişeyle izlendiğini kaydetti.

KTTO yeni rektör atanması sürecinin demokrasi ve hukuk kuralları gözetilerek ilerletilmesinin sorunu ortadan kaldıracağını da ifade etti.

KTTO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu endişelerin, üniversitenin geçmiş yıllarda yaşadığı sorunlardan, bu sorunların ekonomik hayatımızda yarattığı olumsuz etkilerden ve siyasi nitelikli atamaların popülist karakterinden kaynakladığı açıktır” denildi.

Bugüne kadar yapılmış çeşitli atamalarda yerindelik ilkesinden ziyade partizan amaçlara öncelik verildiği ileri sürülen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Kamuoyundaki endişelerin, büyük ölçüde geçmişte yaşanmış olan partizanca istihdam, mali yapının bozulması, bunların sonucu olarak üniversitenin varlığının bile tehlikeye düşürülmesi gibi olumsuzluklardan kaynaklandığı unutulmamalı ve üniversitenin başarılarını devam ettirmesi atama sürecinde en önemli ilke olarak ele alınmalıdır.”

Açıklamada vakıf üniversitelerinin kurumsal yapılanmalarının tamamlanması ve siyasi etkilerden arındırılması gerektiğinin de altı çizildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.