1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DAVUTOĞLU YERİNE EROĞLU KONUŞMALIYDI”
“DAVUTOĞLU YERİNE EROĞLU KONUŞMALIYDI”

“DAVUTOĞLU YERİNE EROĞLU KONUŞMALIYDI”

“DAVUTOĞLU YERİNE EROĞLU KONUŞMALIYDI”

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için süren müzakereleri askıya alan Güney Kıbrıs’ın doğalgaz aramalarını tek taraflı sürdürmesini eleştirerek, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının Kıbrıslı Rumlar tarafından pervasızca Kıbrıslı Türkler yokmuş gibi kullanılması doğru değildir” dedi.

Kıbrıslı Türklerin isteğiyle Türkiye’nin doğalgaz aramalarını sürdürdüğünü ifade eden Erk, Rum tarafının yapması gerekenin, masada kalıp soruna çare aramak olduğunu söyledi. 

CTP-BG’den yapılan açıklamaya göre, Erki, BRT’de katıldığı bir programda, Kıbrıs sorunu ve gelinen aşama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ANASTASİADİS, İKİ DEFA KRİZ YARATTI”

Görüşme sürecinin zar zor başladığını, başladığı halde de çok fazla bir iş yapılmadığını söyleyen Erk, Anastasiadis seçildiğinden beri görüşmeler başlasın diye çağrı yapanın CTP-BG olduğunu söyledi. Eroğlu ve Anastasiadis’in “iş yapma hevesleri olmadığını” savunan Erk, Anastasiadis’in “problem çıkardıkça” Eroğlu’nun “memnun olduğunu” iddia etti.

Erk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anastasiadis iki defa kriz yarattı. Birinde gözlükleri fırlattı ceketini aldı gitti. Ardından bizim taraf görüşmeler çöktü diye haber yayınladı. Orada bir gerilim oldu. Bu defa görüşme masasında olan bir durum yok. Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Rumlar bir İtalyan şirketine iş ihale etti. Türk tarafı da TPAO ile yaptığı anlaşma doğrultusunda aynı ekonomik bölgeye girdi. Bu aslında kâğıt üstünde görünen bir durum. Kıbrıslı Rumlar, ‘savaş gemileriyle geldiler, bizim egemenlik haklarımıza müdahale ettiler’ gibi bir ortam yaratarak çekiliyoruz dedi. Çekilirken de sürekli mi bir defalık mı çekildiler bunun izahı yok. Çünkü masada olan bir konudan dolayı çekilmediler”

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki kurucu ortağından birisinin Kıbrıslı Türkler olduğunu ve onların da bu egemenlikte payı olduğunu kaydeden Erk, “Bize göre aslında Kıbrıs Cumhuriyeti 1963’te çökmüştür. Ama eğer var ise Kıbrıslı Türkler o cumhuriyetin kurucu ortağıydı ve egemenlikte ortaklık hakları vardı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının Kıbrıslı Rumlar tarafından pervasızca Kıbrıslı Türkler yokmuş gibi kullanılması doğru değildir” dedi.

“RUMLAR EGEMENLİK HAKLARIMIZI TANIMAK İSTEMİYOR”

Kıbrıslı Rumların pratikte Kıbrıslı Türklerin egemenlikte ortaklık haklarını tanımak istemediğini söyleyen Erk, “Kıbrıslı Rumların bu egemenlik haklarını tek taraflı şekilde pervasızca kullanmasının da bir sınırı olmalıdır. Bunlara izin verdikçe Kıbrıs sorununun çözüm süreci uzamaktadır” şeklinde konuştu.

Erk, Rumların tek başına attıkları adıma karşılık olarak TPAO’nun Kıbrıslı Türkler adına araştırma yapması için gerekli zeminin oluştuğunu belirtti.

Kutlay Erk, “Bu sorun öyle veya böyle çözülecek. Onun için bizim bir an önce bunlar üzerinde zaman harcayarak değil, görüşme masasında Kıbrıs sorununa odaklanmamız gerekir çünkü bütün Kıbrıslılar kaybediyor” dedi.

“TARAFLAR MASAYA GELECEK”

Erk, gerilim bu kadar yüksekken müzakere masası yeniden oluşur mu yönündeki soruyu yanıtında, “Kaçarı yok, taraflar masaya gelecek. Dışarıda her türlü faaliyette bulunabilir ama gidecekleri tek yer müzakere masasıdır” dedi.

Dışarıda başka faaliyetlerle zaman harcamaktansa masaya dönülmesinin doğru olacağını vurgulayan Erk, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi her yere şikayet etmesinin yeni bir konu olmadığını söyledi.

Erk, “Sorun çözülmedi. Çözüm süreci uzadı. Böyle devam etmekteki niyet ne? Statüko devam etsin... Statükoda ezilen insanlarımız var. Onların dikkatlerini değiştirmeye çalışıyorlar. Bu şikayetlerden sonuç çıkacağını sanmıyoruz” dedi.

“DAVUTOĞLU YERİNE EROĞLU KONUŞMALIYDI”

Kutlay Erk, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Eğer Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki egemenlik ortaklığımız hiçe sayılacaksa, iki devletli bir çözümü görüşelim” sözlerini “stratejik bir hata” olarak değerlendirdi.

Erk, “Davutoğlu’nun bu açıklamasını, Kıbrıslı Türklerin lideri Eroğlu’nun yapması gerekirdi. Bize göre bu bir stratejik hatadır. Kıbrıslı Türklerin haklarını Kıbrıslı Türklerin lideri savunabilir. Bunu TC Başbakanından önce Cumhurbaşkanı Eroğlu söylemesi gerekirdi” dedi.

“MEKİK DİPLOMASİSİNİ DESTEKLİYORUZ”

Gelinen aşamada mekik diplomasisiyle sürecin sürdürülmesi önerisini değerlendiren Erk, diplomasi kurularak, bir takım tıkanıklıkların aşılması gerektiğini söyledi.

CTP-BG olarak ne koşulda olursa olsun tarafların iletişiminin devam etmesi gerektiği düşüncesinde olduklarını vurgulayan Erk, “Krizi çözmek istiyorsanız, görüşeceksiniz. İletişimle bunu aşabilmeniz gerekir. Mekik diplomasisini doğru buluyoruz. Rum tarafının görüşmecisi BM ile bir takım görüşmeleri sürdürüyormuş. Bizim taraf ise hiç böyle bir çaba içerisinde değil ama Rum tarafı da BM ile Kıbrıs sorununun çözümüne ait konular üzerinde görüşüyormuş. Bu doğruysa bizim tarafın yaptığı yanlıştır” dedi.

CTP-BG’nin krizin olduğu günden itibaren girişim başlattığını söyleyen Erk, önce DİSİ, daha sonra da AKEL ile görüştüklerini ve partinin düşüncelerini paylaştıklarını belirtti.

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.