1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DENKTAŞ, ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ
DENKTAŞ, ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ

DENKTAŞ, ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ

KKTC’deki temaslarını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı ve DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş tarafından da kabul edildi.

A+A-

KKTC’deki temaslarını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu,  Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı ve DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş tarafından da kabul edildi.

Denktaş kabulde, KKTC’nin çözüm sonrasına hazır olma konusunda eksiklikleri bulunduğunu belirtirken; Çavuşoğlu da, uyum sürecinin başarılı geçmesi ve  çözümden sonra AB müktesebatına ve uygulamalarına hazır olabilmesi için Türkiye’nin KKTC’ye her türlü desteği vereceğini vurguladı.

“ÖNEMLİ OLAN ÇÖZÜM SONRASINA HAZIR OLMAK”

Denktaş konuşmasına, Çavuşoğlu’nu seçimler ve aldığı ödül dolayısıyla kutlayarak başladı.

Denktaş, “Ümit ederim bu önümüzdeki sürecin, bir taraftan görüşmeler devam ederken, Avrupa Birliği’nin bize yaklaşımı biraz değişir. Bu konuda sizden de çok şey bekliyoruz. Önemli olan bir çözüm sonrasına hazır olabilmek” dedi.

Çözüm sonrasına hazır olma konusunda şu anda büyük eksikler bulunduğuna işaret eden Denktaş, bunların nasıl giderileceği, ne kadar süratle hazırlanılacağı konusunun biraz da Avrupa Birliği’nin tutumuna bağlı olduğunu söyledi.

“AVRUPA PARLAMENTOSU, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Çavuşoğlu da, Türkiye’nin AB sürecini anlattı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal Başkanlığı’na seçildiğini belirten Çavuşoğlu, KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması ve haklarının verilmesi konusunda çaba sarf ettiklerini, 2004 yılında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde alınan kararla iki milletvekilinin Parlamenterler Meclisi’nde KKTC’yi ve halkını temsil ettiğini ifade etti.

Aynı adımın Avrupa Parlamentosu tarafından da atılmasını beklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, Türkçenin Avrupa Parlamentosu’nda resmi dil olması gerektiğini kaydetti.

Güven artırıcı önlemler konuşulurken Avrupa Parlamentosu’nun üzerine düşeni yapmasını beklediklerini belirten Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin de mali yardımlardaki aksaklıkları gidermesini ve AB’ye uyumu için verilen desteği artırmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, bu konuda da gerekli uyarılarda bulunduklarını, isteklerini açıkladıklarını kaydetti.

“SADECE AB’DEN YARDIM BEKLENMEMELİ”

Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesi ve kısıtlamaların kalkması gerektiğini, daha önce alınan kararların uygulanması için de çeşitli platformlarda girişim yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, uyum sürecinde sadece AB’nin yardımının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin 16 Fasıl üzerinde KKTC ile işbirliği yaptığını anımsatarak, bunun yeterli olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, AB Bakanlığı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye uyum sürecinin başarılı geçmesi ve  çözümden sonra AB müktesebatına ve uygulamalarına hazır olabilmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile bugün imzaladıkları protokolün en kısa sürede uygulamaya konacağını, tecrübeler ve projelerin paylaşılacağını söyleyen Çavuşoğlu,  “Maddi, manevi desteği vereceğiz. Bizim en büyük arzumuz artık adada kalıcı, adil, ortak açıklama çerçevesinde bir barış olmasıdır”  dedi. Çavuşoğlu, KKTC’nin bu konuda kararlı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin KKTC’nin turizm sektörünün gelişmesi için 12 yıldan beri ciddi destek verdiğini de söyleyen Çavuşoğlu, aynı anlayışın devam edeceğini vurguladı..

Toplantıda, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve Dışilişkiler Sekreteri Serhat Kotak da hazır bulundu.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.