1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DENKTAŞ: “EKONOMİK AÇIDAN ÇÖZÜME HAZIR DEĞİLİZ”
DENKTAŞ: “EKONOMİK AÇIDAN ÇÖZÜME HAZIR DEĞİLİZ”

DENKTAŞ: “EKONOMİK AÇIDAN ÇÖZÜME HAZIR DEĞİLİZ”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk tarafının ekonomik açından çözüme hazır olmadığını ifade etti.

A+A-

“EKONOMİK AÇIDAN  ÇÖZÜME HAZIR DEĞİLİZ”

“KOÇANLARIMIZ DEVLETİN TEMİNATI ALTINDA”

“GARANTİ SİSTEMİNİ DAHA DA İLERİ GÖTÜRMELİYİZ. GERİ DEĞİL”

“MAAŞ ÖDEMELERİYLE İLGİLİ BİR SORUN YOK”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş,  Kıbrıs Türk tarafının ekonomik açından çözüme hazır olmadığını ifade etti.

“Bazı çevreler hazır olduğumuz ve birinci günden itibaren bu sistemin içinde olabileceğimizi söylemektedir. Bu görüş son derece yanlış” diyen Denktaş, .ne finans sektörü, ne rekabet edebilirlilik, ne de ekonomik denge açısından bir çözüm döneminde AB içerisinde hareket etmeye hazır olunmadığının altını çizdi.
Başbakan Yardımcısı Denktaş, bu durumun dünyanın Kıbrıs Türk halkını  dışlaması ve  sistemin dışında tutmuş olmasının yarattığı bir sonuç olduğuna işaret ederek, “Tüm AB ülkelerinin en az 10 yıllık bir geçiş süreci var, biz bu süreci yaşamadan kendimizi işin içinde bulacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş Diyalog TV’de ana haber bültenine katılarak açıklamalarda bulundu.

“KOÇANLAR DEVLET TEMİNATI ALTINDA”

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Serdar Denktaş, çözüm sürecinde mülkiyet konusu ve tapuların geçersiz sayılacağı yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Denktaş; “Kendi görüşmecilerimiz, ‘koçanlarımız geçersizdir’ anlayışı ile konuyu ele alıyor. Bizim koçanlarımız devletin teminatı altındadır ve geçerlidir. Bu konuda kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

GARANTİ SİSTEMİ

Olası bir çözüm formülünde garanti sisteminin sulandırılmasının tehlikelerine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Denktaş şunları söyledi:

“Esasında bizim tartışmamız gereken var olan sistemi daha da ileriye götürmek iken, daha geri götürmeyi konuşmaları bende kuşku yaratıyor. Bu durum Kıbrıs Türkü’nün güvenliği açısından büyük bir tehdit. Mevcut sistem güvenliğimizi sağlamıştır. Ada üstünde sistemin korunması konusunda büyük oranda başarılı olmuştur. Bu test edilmiş bir sistemdir. Bu nedenle güçlendirilmesi gerekir.

Oysa konuşulmakta olan, mevcut sistemin zayıflatılmasına neden olabilecektir” 

“NEW YORK GÖRÜŞMELERİNDEN UMUTLU DEĞİLİM”

Denktaş, New York’ta gerçekleşen görüşmelerden umutlu olmadığını belirtti.

Müzakerelerde şuanda konuşulanın, Rum tarafı ‘Kıbrıs Federal Devleti’ne dönüştürülürken, KKTC’nin de ‘Kurucu Türk Devleti’ denilerek aslında eyalete dönüştürülmesi olduğuna dikkati çeken Denktaş; “Bunun açıklaması yama olmaktır. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı: “KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş yaşasaydı, KKTC’ye sahip çıkarak varılacak olan çözüme bağımsız devlet ile gidilmesi gerektiğini tavsiye edecekti” dedi.

“YASADA İYİLEŞTİRMELER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Göç yasası olarak nitelendirilen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası ile ilgili Denktaş, boş yere kamu içerisinde bir ayrım yapıldığını, ayrıca yasanın kamuya olan talebi azaltmadığını belirterek yasa da bir takım iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Denktaş konu ile ilgili şunları söyledi:
 “Göç yasasıyla ilgili tutumum başından beri belli. Boşu boşuna Kamu içerisinde bir ayrım yaratılmıştır. Bu kamuya olan talebi azaltmamıştır aksine üzerimize bir baskı olarak geri dönmüştür. Göç yasasında adım adım bir takım iyileştirmeler için çalışıyoruz. Bunu bir anda ortadan kaldırmamız mümkün değil. Barem tablosunun eşitlenmesi lazım.

Mevcut bütçe sistemini bozmadan zamanla başarmaya çalışacağız. Özel sektör ile ilgili Çalışma Bakanlığımızın çok güzel bir hazırlığı var. Bakanımız bunu günü geldiğinde açıklayacaktır.”

“MAAŞ ÖDEMELERİNDE SORUN YOK”

Maaş ödemeleri ile ilgili bir sıkıntının söz konusu olmadığının da altını çizen Başbakan Yardımcısı, gelirin yükseldiğini, piyasaya geriye dönük tüm borçlarında ödendiğini söyledi.

Denktaş,“Maaş ödenmemesi gibi bir konu kalmadı artık. Son derece güzel bir durumdayız. Bugün için cari gelirlerimiz cari giderlerimizin yüzde 107’sini karşılıyor. İstimlâk bedellerini ödemeye başladık. Piyasaya geriye dönük bütün borçlarımızı kapattık. Gelirimiz yükseldi çünkü piyasaya para aktardık. Gayet iyi gidiyoruz”dedi.

YOL KULLANIM YASASI MART VEYA NİSAN’DA

‘Yol Kullanım ve Emisyon Hizmetleri Ücretleri Yasa Tasarısı’nın Hukuk ve Mevzuat Dairesi’ne gönderildiğini,  gelecek yıl Mart veya Nisan ayı gibi yürürlüğe gireceğine işaret eden Denktaş, söz konusu sistemi Türkiye’nin yürürlüğe koyduğunu hatırlattı.

Denktaş, “Yakıttaki kayıtsızlığı ortadan kaldıracağız. Yeni seyrüsefer sistemi yakıt fiyatlarına ekstra bir pahalılık da getirmeyecek. Kayıp ve kaçaklardan elde edeceğimiz gelir bize yetecek” dedi. 

Hükümetin, Türkiye ile ilişkilerinin oldukça iyi olduğunu, herhangi bir baskının söz konusu olmadığını kaydeden Denktaş, , hükümetin de iki parti tek hükümet anlayışıyla uyumlu bir şekilde çalıştığını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.