1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DENKTAŞ: “ŞANLI ERENKÖY DİRENİŞİ KIBRIS TÜRKÜNÜN ÇANAKKALE’SİDİR”
DENKTAŞ: “ŞANLI ERENKÖY DİRENİŞİ KIBRIS TÜRKÜNÜN ÇANAKKALE’SİDİR”

DENKTAŞ: “ŞANLI ERENKÖY DİRENİŞİ KIBRIS TÜRKÜNÜN ÇANAKKALE’SİDİR”

Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, Erenköy direnişinin, Türk halkı’nın Çanakkale Savaşında verdiği mücadeleye denk olduğuna işaret ederek, “Şanlı Erenköy Direnişi Kıbrıs Türkünün Çanakkale’sidir” dedi.

A+A-

Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, Erenköy direnişinin, Türk halkı’nın Çanakkale Savaşında verdiği mücadeleye denk olduğuna işaret ederek, “Şanlı Erenköy Direnişi Kıbrıs Türkünün Çanakkale’sidir” dedi.

Serdar Denktaş, Erenköy Direnişi’nin 49’uncu yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, 8 Ağustos 1964’te, ENOSİS hedefi doğrultusunda Rum - Yunan ikilisinin başlattığı saldırılara Erenköy’de tarihte eşine az rastlanılacak düzeyde mücadele verilerek dur denildiğine dikkat çekti.

Erenköy bölgesinde verilen mücadelenin mücahit,  köylü, yurt dışında yaşayan ve genellikle öğrenci olan Kıbrıs Türk halkı tarafından verildiğini hatırlatan Denktaş, “Kıbrıs Türk halkı ‘Şanlı Erenköy Direnişi’yle tüm dünyaya toprağına sahip çıktığını ve anavatan Türkiye’ye olan bağlılığını ve güvenini göstermiştir” dedi.

Denktaş açıklamasına şöyle devam etti:

“Erenköy Direnişi’nin mücadele tarihimizde ki yeri, Türk halkının Çanakkale Savaşı’nda verdiği mücadeleyle denktir. Dolayısıyla Şanlı Erenköy Direnişi, Kıbrıs Türkünün Çanakkale’sidir. Adada var olma savaşını verdiğimiz günlerde Türkiye ile var olan bağlantımızı koparma amacıyla saldırıya geçen Rum ve Yunan birliklerine karşı verilen bu mücadele hiç şüphe yok ki, şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biridir.”

Serdar Denktaş, Erenköy Direnişi’nin varoluş mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkının kararlılık ve cesaretinin göstergesi olduğunu belirterek, “Milli mücadele tarihinin dönüm noktalarından biri olan ‘Şanlı Erenköy Direnişi’ni andığımız bu günde kahraman bereketçileri, şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’i, Mücahit şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.