1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DEREBOYU'NDA TENCERE TAVALI EYLEM!
DEREBOYU'NDA TENCERE TAVALI EYLEM!

DEREBOYU'NDA TENCERE TAVALI EYLEM!

PERŞEMBE GÜNÜ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

A+A-

Sendikal Platform, Türkiye’deki Gezi Parkı eylemlerine destek için Perşembe günü saat 20.00’de Dereboyu’ndan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne tencere ve tavalarla yürüyecek.

Yürüyüşün ardından saat 21.00’de Kuğulu Park’ta dayanışma etkinliği gerçekleştirilecek.

Sendikal Platform, Türkiye’deki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler SendikasI (KTÖS) lokalinde basın toplantısı düzenledi.

GÖKÇEBEL

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)  Başkanı Tahir Gökçebel toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki iktidar partisi AKP’yi eleştirdi.

Türkiye’de insanların yaşayışlarına müdahale edildiği, bunun da Gezi Parkı eylemlerine giden yolu hazırladığı görüşünü savunan Gökçebel, “Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de demokratikleşme ve insanca yaşama talebinin yükseldiğini” söyledi.

“AKP’nin Türkiye’de yaptığı dayatmaların benzeri KKTC’de yapılmaktadır. Kıbrıslı Türklerin kültürüne sürekli müdahale edilmektedir” diyen Gökçebel, Türkiye’deki eylemleri desteklediklerini belirtti.

ELCİL

Gökçebel’in ardından söz alan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası  (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Platform’un ortak basın açıklamasını okudu.

Türkiye’deki AKP hükümetini eleştiren Elcil, “Gezi Parkı’nın korunması için barışçıl eylem yapanlara dönük, faşist, baskıcı polis eylemleri vahşet noktasına ulaşmıştır”  görüşünü savundu.

Elcil şöyle devam etti:

“19 Temmuz 2011’de Kıbrıs Türk Hava Yolları binası önünde arkadaşlarımızın uğradığı polis şiddeti, bugün Türkiye’nin her yanında Gezi Parkı eylemine destek verenlerin uğradığı polis şiddeti ile eşdeğerdir.

Kıbrıslı Türk kimliğine, kültürüne açıkça saldırıp 2011 yılında bizi “besleme” olarak aşağılayan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün izlediği siyasete karşı Türkiye’de eylem yapanlara “çapulcu” diye saldırması arasında hiçbir fark yoktur”

TOMA alımı ve polis istihdamı konusunda Sibel Siber hükümetinin duruşunu desteklediklerini belirten Elcil, “Avrupa’da 250 kişiye bir polis Türkiye’de 300 kişiye bir polis düşerken bizdeki resmi nüfus olan 293 bin kişiye ise bin polis yeterli olması gerekirken, şu anda 2 bin 369 polis görev yapmaktadır. Bu sayı yetersizmiş gibi 300 polis daha alınması düşündürücüdür” şeklinde konuştu.

Elcil, Türkiye’deki Gezi Parkı eylemlerine destek olmak ve “adanın kuzeyindeki dayatmalarını” protesto etmek amacıyla Sendikal Platform olarak 20 Haziran Perşembe akşamı saat 20:00’de Dereboyunda toplanıp tencere, tavalarla TC Elçiliğine protesto yürüyüşü gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

Yürüyüşün ardından da saat 21.00’de Kuğulu Park’ta dayanışma etkinliği düzenleneceğini söyleyen Elcil, yürüyüşe katılamayan vatandaşların evlerinde tencere ve tava çalarak eyleme destek olabileceklerini ifade etti.

 

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.