1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "DEV-İŞ VE BAZI SENDİKALARIN TUTUMU KABUL EDİLİR DEĞİL"
"DEV-İŞ VE BAZI SENDİKALARIN TUTUMU KABUL EDİLİR DEĞİL"

"DEV-İŞ VE BAZI SENDİKALARIN TUTUMU KABUL EDİLİR DEĞİL"

"Dev-İş ve bazı sendikaların tutumu kabul edilir değil"

A+A-

Türk-Sen 1 Mayıs dolayısıyla mesaj yayımladı. İşte o açıklama:

İşçi Sınıfı mücadelesinin sembolü olarak her yıl dünyanın çeşitli yerlerindeki işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” felsefesi ile düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, “Birlik-Mücadele-Dayanışma” belgisi altında güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşulları talep etmektedirler. 

Ülkemiz Kıbrıs’ı ikiye bölen sınırda kapıların açılmasının ardından 1 Mayıs Dünya Emekçilerinin Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü kutlamaları daha bir anlam kazanmıştır. Son yıllarda diğer Türk ve Rum sendika ve federasyonları ile birlikte TÜRK-SEN de organizasyonunda yer aldığı “Ortak 1 Mayıs-Ortak Vatan-Barış” tema altında gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katılmıştır. 

1 Mayıs kutlamaları tüm dünyada, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin”, “Birlik-Mücadele-Dayanışma” tema altında gerçekleştirilirken, ülkemizde işçi haklarına yönelik saldırılara karşı Sendikal Platform çatısı altında omuz omuza mücadele ettiğimiz başta DEV-İŞ Federasyonu olmak üzere bazı sendikaların tutumu anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. 

Tüm uyarılarımıza rağmen geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kıbrıs’ın güneyindeki PEO federasyonu ile birlikte hareket eden dostlarımız, TÜRK-SEN’i ve pek çok diğer sendikal örgütü organizasyon çalışmalarının dışında tutmuş, kutlamalar için basılacak afişlere kadar her türlü karar alındıktan sonra TÜRK-SEN, kendilerinin düzenleyici olduğu kutlamalara katılımcı örgüt olarak davet edilmiştir.ayrıca birleştirici olmak yerine birtakım sendikaları dışlayıcı bir tutum izlenmiştir. 

TÜRK-SEN’in temel amacı kürsüden konuşmak veya alanlarda sonradan yapılan davetlerle pankart açmak değildir. Ancak TÜRK-SEN, birilerinin kuyruğundaki maşrapa da değildir. TÜRK-SEN, bundan önce olduğu gibi bundan böyle de ülkemizde ve tüm dünyada emekçilerin sözde değil gerçek birliğini sağlamak için onurlu mücadelesine devam edecektir.

1 Mayıs Dünya Emekçilerinin Bayramı kutlu olsun. 

Arslan Bıçaklı

TÜRK-SEN

Genel Başkanı

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.