1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DEVLET OLARAK ORADAYDIK”
“DEVLET OLARAK ORADAYDIK”

“DEVLET OLARAK ORADAYDIK”

“Dik duruş sergilememizin zamanı geldi de geçti bile”

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Ankara ziyaretini değerlendiren milletvekilleri CTP, UBP, DP ve TDP’li vekiller, ‘yavru vatan’ geriliminin ardından gerçekleşen bu ziyareti genel hatlarıyla olumlu bularak kuzey Kıbrıs’ın gerçek bir devlet gibi karşılandığını, Akıncı’nın da sergilediği dik duruşun Kıbrıslı Türklerin isteklerinin ne olduğunun anlaşılmasında önemli bir rolü olduğunu belirttiler.

Kıbrıs Postası - Firuzan Nalbantoğlu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaşadığı yavru vatan polemiğinin ardından ilk ziyaretini geçtiğimiz gün Ankara’ya gerçekleştirdi. Ankara’da üst düzey protokol ve devlet töreniyle karşılanan Akıncı, sırasıyla Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Çavuşoğlu ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Akıncı’nın Ankara ziyaretini Kıbrıs Postası’na değerlendiren vekiller, Akıncı ve Erdoğan arasındaki buzların eridiğine değinirken, Kuzey Kıbrıs’ın Ankara’da gerçek bir devlet gibi karşılandığını belirttiler.

Hamzaoğulları: “Dik duruş sergilememizin zamanı geldi de geçti bile”

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları ise “Gerginlik biraz da Türkiye’de seçim arifesi olduğu için yaşandı. Fakat Sayın Akıncı’nın dik bir duruşu vardı. Daha önceki söylevlerinde Kuzey Kıbrıs’ın ayrı bir yeri olması gerektiğinin altını çizdi” dedi. Akıncı’nın çizdiği çizgi doğrultusunda, görüşmeler bağlamında bir ziyarette bulunduğunu belirten Hamzaoğulları, “Ben kendi adıma dik duruş sergilememiz, bizim dik durmamız, bizim balık avlamayı öğrenme zamanımız geldi ve geçti diye düşünüyorum” dedi.

Çeler: “Türkiye halkının ne istediğimizi bizim ağzımızdan duymaları çok önemli”

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, Akıncı’nın seçilmesinin ardından Erdoğan ile arasında yaşanan polemiğin yaratılmasında Akıncı’ya yöneltilen soruların da etkili olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye medyasının polemik yaratılması için uğraştığını belirten Çeler, “Ama Sayın Akıncı ilk baştan beri bu konuda açık ve netti. Olgun bir şekilde görüşünü belirtmişti” dedi. Seçim sürecinde de seçimden sonra da Akıncı’nın aynı tutumu izlediğini söyleyen Çeler, “Birileri belli ki Erdoğan’a bazı şeyleri farklı lanse etmiş” dedi. Akıncı’nın ziyaretine de değinen Çeler, “Dünkü en üst düzey derecede ağırlama karşılama ve görüşme, olayı tatlıya bağladı. Kardeş ilişkisi denmesinin ardından ne demek istediğimizi anlatabildiğimize inanıyorum” dedi. Erdoğan’ın Kıbrıs’tan ‘kardeşlerimiz ve kardeş ülke’ olarak bahsetmesinin Kıbrıs Türkü için büyük bir onur olduğunu söyleyen Çeler, “Bizim kendi ayaklarımız üzerinde dürebilmemiz, bunu istememiz bir şekilde anlaşıldı diye düşünüyorum” Türkiye halkının da Kıbrıslı Türklerin aslında ne istediğini bizim ağzımızdan duymuş olmaları da önemli. Çünkü bilgi kirliliği yaratıldı yıllarca” dedi.

Arabacıoğlu: “Dünyaya verilecek önemli bir mesaj”

DP-UG Lefkoşa Milletvekili Arabacıoğlu ise Akıncı ile Erdoğan arasında yaşanan gerginliğe değinerek “Zaten ülkeler arasında bu tip şeyleri sürdürmek olmaz” dedi. Akıncı’nın devlet töreniyle en iyi şekilde karşılandığını söyleyen Arabacıoğlu, “Kıbrıs Türkü’nün bundan mutlu olması gerekir. Bana göre çok çok önemli” dedi. Bunun dünyaya verilen bir mesaj olduğunu söyleyen Arabacıoğlu, “Burada bir devlet var. Bu devletin lideri Ankara’da en iyi şekilde, top düzeyde karşılandı bu dünyaya verilecek önemli bir mesajdır” dedi.

Tatar: “Türkiye Cumhuriyeti KKTC devletine önemini gösterdi”

UBP Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar da KKTC’den giden heyete çok güzel bir tören yapıldığını belirterek, “Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti, KKTC devletine önemini verdi” dedi. Konuşulanların içerisinde Erdoğan’ın anlaşma taraftarı olduğunu da belirttiğini söyleyen Tatar, “Benim için en yüksek değerde karşılama yapılması ve verilen değer bir onurdur şereftir” dedi. Erdoğan’ın konuşmasında çözüme de vurgu yaptığını hatırlatan Tatar, bunun da önemli olduğunu söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.