1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR!
DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR!

DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR!

SİGARA, TÜKÜRÜK SALGISINI AZALTIP DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR!

A+A-

HAMİLE KADINLAR ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMADA, SİGARA İÇENLERİN TÜKÜRÜK SALGISININ AZALDIĞI VE BU KİŞİLERDE DİŞ KAYIPLARININ YAŞANDIĞI BELİRLENDİ

PROF. DR. TOYGAR: "SİGARA, TÜKÜRÜĞÜ AZALTIYOR VE KOYULAŞMAYA NEDEN OLUYOR. BU DA DİŞLERİN ÜZERİNDE MİKROP TABAKASI OLUŞTURUP, ÇÜRÜMEYE YOL AÇIYOR"

"HAMİLELİKTE (BEBEK KALSİYUMU ÇEKTİ DE ONDAN DİŞİMİ KAYBETTİM) DEMEK DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL. BU SÜREÇTE ÇOK İYİ DİŞ BAKIMI LAZIM"

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, özellikle sigara içen hamilelerde tükürük salgısının azaldığını ve bunun da beraberinde diş kaybına neden olduğunu belirtti.

Toygar, yaptığı açıklamada, tükürüğün diş sağlığı açısından büyük önem taşıdığını, içerisindeki fosfat ve kalsiyum miktarlarıyla dişleri koruduğunu, yıkama etkisi yaparak çürük oluşumuna engel olduğunu anlattı.

İtalya'dan bir üniversite ile hamile 120 kadın üzerinde tükürük salgısı ve diş kayıplarıyla ilgili bir araştırma yaptıklarını dile getiren Toygar, şöyle konuştu:

"Kadınların hamilelik süreçlerini 1-3, 3-6, 6-9 ay diye üç gruba ayırdık. Sigara içen kadınlarda bu 3 dönemde de tükürük aldık. Tükürüğün çürük oluşumunda akışkanlığı çok önemlidir. Akışkanlık azsa
diş üzerine yapışır ve çürümeye yol açar. Tükürüğün çok yapışkan olmaması lazım. Araştırmada, tükürük akışkanlığının sigara içen hamilelerde yavaşladığını ve diş üzerine yapışarak çürük oluşturucu mikroorganizmaları burada hapsettiğini belirledik. Sigara, tükürüğü azaltıyor ve koyulaşmaya neden oluyor. Bu da dişlerin üzerinde mikrop tabakası oluşturup, çürümeye yol açıyor. Sigara içenlerin çoğunda içmeyenlere göre ileri derecede diş kayıpları olduğunu, özellikle diş eti problemlerinin çok hızlı geliştiğini ve dişlerin çekildiğini gördük."

HAMİLELİKTE DİŞ BAKIMI

Hamilelik sürecinde diş bakımının önemini vurgulayan Nurselen Toygar, diş fırçalamanın ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bu süreçteki kusmaların yoğunlaşmasına işaret eden Toygar, "Gebeyken kadınlar çok fazla kusarlar. Kusmayla birlikte asit salgısı da çıkar. Bu kusmalar da diş üzerinde asitlerin birikmesine, diş çürümesine yol açar. Her kusmadan sonra ağız çalkalanmalı. Günde en az 2 kez dişler fırçalanmalı. Hem tükürük salgısını arttırmak hem de diş üzerinde bir şeylerin kalmaması için su içilmeli. Hamilelikte (Bebek kalsiyumu çekti de ondan dişimi kaybettim) demek doğru bir yaklaşım değil. Bu süreçte çok iyi diş bakımı lazım" diye konuştu.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.