1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ DEV-İŞ’İ ZİYARET ETTİ
DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ DEV-İŞ’İ ZİYARET ETTİ

DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ DEV-İŞ’İ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs müzakere süreci konusunda sivil toplum örgütlerini bilgilendirme ve görüşlerini öğrenme amacıyla başlattığı çalışma çerçevesinde Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) yetkilileri ile görüştü.

A+A-

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs müzakere süreci konusunda sivil toplum örgütlerini bilgilendirme ve görüşlerini öğrenme amacıyla başlattığı çalışma çerçevesinde Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) yetkilileri ile görüştü.

Nami, Dev-İş merkezini ziyaretinde Genel Başkan Mehmet Seyis ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle bir araya geldi.

Nami, görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, hükümetin Kıbrıs sorunuyla ilgili süreci yakından takip ettiğini, ancak Kıbrıs sorununun çözümünde herkese görev düştüğünü belirtti.

“Bu sürecin içerisinde sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, işveren örgütlerinin mutlaka katkısının alınması gerekir. Bu toplumsal bir mücadele. O yüzden herkesin fikrinin bir şekilde müzakere masasına yansıtılması ve Türk tarafının pozisyonunun da bu çerçevede oluşması gerekir” diyen Nami, bunun için örgütlerin sağlıklı bilgi sahibi olması gerektiğini, bu doğrultuda Dışişleri Bakanlığı’nın üzerine düşeni yapmaya çalıştığını söyledi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayan ortak açıklamaya atıfta bulunan Nami, “Ortak metne halkın verdiği büyük destekten son derece memnunum. Bunun benimsenmesi yönünde önemli bir çaba sarf edilmişti. Metin çıktıktan sonra bunu halkın sahiplendiğini görmek bizim için çok büyük bir kazançtır. Türk tarafının elini güçlendiren bir unsurdur” dedi.

Kıbrıslı Türk ve Rum örgütlerin ortak faaliyetlerinin de arttığını belirten Nami, “Çözüm yönünde yapılan ortak açıklamalar son derece önemli. Bunun liderlere de çok anlamlı bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Liderler bunu mutlaka dikkate almaları gerekir” diye konuştu.

SEYİS

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis de, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik sürecin hız kazanacağına inandığını, bu nedenle Dışişleri Bakanı’nın ziyaretinin önem arz ettiğini belirtti.

Dev-İş’in Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federal bir yapı için uğraş verdiğini, güneydeki en büyük işçi sendikalarının da çözüme bağımlılıklarını teyit eden açıklamalar yaptıklarını belirten Seyis, “Dev-İş Kıbrıs’ta varılacak bir çözüm için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elinden gelen desteği ortaya koyacaktır…Çözüm şekli tek egemenlik,  tek uluslararası kimlik ve iki bölgeliliğe dayalı federal Kıbrıs’tır. Buna bağımlılığımızı teyit ederiz” dedi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.