1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN İKİ ELİNİZİ DE KULLANIN
DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN İKİ ELİNİZİ DE KULLANIN

DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN İKİ ELİNİZİ DE KULLANIN

Dişlerinizi fırçalarken iki elinizi de kullanın

A+A-

İHA'nın haberine göre, ağız hijyeninin idame edilebilmesi ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilmek için günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, "Bunun yanında günlük kullanıma uygun ağız gargaralarından da kullanmanın faydası olacaktır. Dişlerimizin uzun yıllar ağzımızda sağlıklı kalabilmesi için, çok iyi temizlenmesi gerekliliğini düşünürsek, diş fırçalama olayını ciddiye almakta fayda var. Kimi insan günde 5 kere diş fırçalar ama hâlâ dişleri sarı, lekeli ve çürükleri vardır. Kimisi de günde 2 kere fırçalar ve dişleri ile ilgili hiçbir sorunu yoktur. Burada fark yaratan, dişlerimizi nasıl fırçaladığımız ve diş fırçası ve diş macunu seçimlerimizdir. Tabii ki doğuştan gelen diş yapısını göz ardı ederek konuşuyorum” dedi.
Doğru diş fırçası seçimi önemli

Doğru fırçasının dişlerinizin tek tek temizlenmesinde önemli olup aynı zamanda diş etlerinize ve diş minesine de zarar vermeyecek şekilde olması gerektiği konusunda uyaran Dt. Sevgen Eralp şu ifadeleri kullandı: "Özel bir rahatsızlığı olmayan bireyler, mümkünse küçük başlı, orta sert fırça kıllarına sahip klasik bir diş fırçası ile bütün dişleri rahatlıkla temizleyebilir. Fakat sert fırça kılına sahip diş fırçaları, hiçbir problemi olmayan bireylerde bile diş eti çekilmesi veya diş minesinde aşınmalara ve hassasiyetlere sebep olabiliyor. Ya da büyük başlıklı bir diş fırçası, ağzın arka bölümlerine ulaşamıyor ve arka azı dişlerin tam temizliği yapılamıyor.

Fırçayı doğru seçtikten sonra, doğru diş fırçalama tekniğini de bilmek önemlidir. Yatay ya da yukarıdan aşağıya diş fırçalamak diş eti çekilmelerine sebep olabiliyor. Yine özel bir diş eti rahatsızlığı olmayan bireyler, dairesel hareketlerle, asıl kuvvet diş etinden dişe doğru olacak şekilde dişlerini fırçalamalıdır. Diş eti rahatsızlığı ya da hassasiyet problemi olanların diş doktorundan tavsiye alarak özel bir yöntemle dişlerini doğru şekillerde fırçalamaları gerekir."
Dişlerinizi fırçalarken iki elinizi de kullanın

Dişleri çok iyi temizlediği düşünülerek diş fırçasını çok bastırarak kullanmak da oldukça sık yapılan bir hata. Dt. Sevgen Eralp, çok bastırarak diş fırçalamanın sonucunda diş eti çekilmeleri ve hatta diş minesinde aşınmalar olabileceğini belirterek, "Bu problemlerin bir kısmı geri dönüşlü olabilirken, mine aşınmasının geri dönüşü olamıyor maalesef. Çoğu kişinin fark etmeden yaptığı bir yanlış da sağ elini kullanan insanların sol üst bölgedeki dişlerini fazla bastırarak fırçalamalarıdır. Sağ elin diğer bölgelere nazaran, en çok kuvvet verebildiği bölge burasıdır. Dolayısıyla bölgesel olarak sağ üst köpek dişiniz ve onun arkasındaki dişlerinizde bir diş eti çekilmesi veya hassasiyet problemi var ise bu konu da düşünülmelidir. Solaklar için ise bu durum tam tersidir. Bu durumda sol tarafı fırçalarken sol eli kullanmak, sağ tarafı fırçalarken sağ eli kullanmak aşırı basınç uygulamanızı engelleyebilir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.