1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DOĞAYA SAYGI
DOĞAYA SAYGI

DOĞAYA SAYGI

Kuzey Kıbrıs Turkcell, “Deniz Kaplumbağaları Korumamız Altında” projesi kapsamında, Akdeniz Plajı’nda sahil temizliği gerçekleştirdi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Turkcell, “Deniz Kaplumbağaları Korumamız Altında” projesi kapsamında, Akdeniz Plajı’nda sahil temizliği yaptı.
   Temizliğe Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı da katılarak destek verdi. Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın işbirliğinde düzenlenen etkinliğe; Çevre Koruma Dairesi Yetkilileri, Kaplumbağaları Koruma Derneği, Esentepe Temiz Çevre ve Tanıtma Derneği, SOS Çocuk Köyü öğrencileri, Sivil Toplum Örgütünden gönüllü isimlerle Kuzey Kıbrıs Turkcell gönüllüleri yer aldı.
   Temizlik sonrasında Kuzey Kıbrıs Turkcell Dalgıç Grubu, CyprusDiveShack dalış kulübü eğitmeni Erkan Uyar ile Akdeniz plajına bir dalış gerçekleştirerek, “Kaplumbağalar Korumamız Altında” pankartını açtı.

Kaplumbağaların Akdeniz aşkı
   Sahil temizliği etkinliğinde Çevre Koruma Dairesi Güzelyurt Bölge Görevlisi Eren Ersinler, ilk konuşmayı yaptı. Ersinler, kaplumbağaların üreme alanlarının korunmasına yönelik katılımcılara bilgi verdi.
   “Kaplumbağaların nesli tükenmektedir. Bu sahil, kaplumbağanın üremek için en fazla geldiği sahildir” diyen Ersinler, “Onlara sahip çıkılması gereklidir. Çevre Koruma Dairesi olarak Turkcell ile yapılan bu işbirliğinden mutluyuz” şeklinde konuştu.
   Ersinler, “Kaplumbağaların yuvaların etrafındaki çubukları sökmeyelim, çukurları kazmayalım, yuvaların üzerine basmayalım” diye uyarı yaptı.

Karaatmaca: Kaplumbağalar korumamız altında
   Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da artık geleneksel hale gelmiş sahil temizliğini, bu sene Akdeniz Plajı’nda sürdürdüklerini belirterek, “Bu cennet ada için çevrenin önemi çok yüksek... Bu önemi, ortak duyarlılığımızla daha da yükseltiyoruz” diye konuştu.
   Karaatmaca sözlerini şöyle sürdürdü:
   “Ülkemiz denizlerinde son dönemde kimi talihsiz gelişmeler yaşanmıştır, üzgünüz. Bazı talihsizlikler doğal da olabiliyor. Örneğin bu sahilleri bizler aslında her sene temizliyoruz ama yine kirlenebiliyor. Bizler yılmıyor temizliyoruz. Dünyadaki 7 tür deniz kaplumbağasından 2 türü Akdeniz’de yaşam mücadelesi veriyor. Bu kaplumbağaların, nesillerinin tükenmemesi için yumurtladıkları sahilleri temizliyoruz. Bu kaplumbağalar bizim korumamızda diyoruz; doğaya saygımız büyük, kirlendikçe temizlemeye devam edeceğiz.”
   Karaatmaca, etkinliğe katılımından dolayı Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı ve tüm bakanlık yöneticilerine, SOS Çocuk Köyü’ne, Kaplumbağaları Koruma Derneği, Esentepe Temiz Çevre ve Tanıtma Derneği ile Kuzey Kıbrıs Turkcell gönüllülerine teşekkür etti.

Harmancı: Bu temizlik moral oldu
   Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı da konuşmasına, tüm Kuzey Kıbrıs Turkcell camiasına, başta genel müdür olmak üzere teşekkür ederek başladı.
   Ülkede son bir hafta içerisinde çevre konusunda üzücü gelişmeler yaşandığını anımsatan Harmancı, “Bugün bu temizlik biraz moral olacaktır” dedi.
   Birkaç hafta önce yine Akdeniz sahilinden başlatılan ve ülke geneline yayılması planlanan temizlik kampanyalarının, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle aksadığını söyleyen Harmancı, bu vesile ile çalışmaların yine başlamış olmasından moral bulduklarını belirtti.
   Çevre konusunda devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin, vakıfların ortak hareket etmesinin büyük önem taşıdığını da belirten Harmancı, “Hayat paylaşınca güzel sloganı, çevre için de geçerli... Bugün burada öğreneceğimiz çok şey vardır. Bu da devlet ve özel sektörün ciddi işbirlikleriyle çok önemli mesafe alınabileceğidir” diye sözlerini tamamladı.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.