1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DOĞAYI YOK EDİYORLAR
DOĞAYI YOK EDİYORLAR

DOĞAYI YOK EDİYORLAR

Yasak olmasına rağmen ormanlık alanlarda otlatılan keçiler, büyük zararlar veriyorlar;

A+A-

 

Yasak olmasına rağmen ormanlık ve dağlık alanlına otlatmak için salınan keçiler, doğaya ve ağaçlara büyükzarar veriyor. Yem ve bakınımaliyetlerini düşürmek için keçi sahiplerinin tercih ettiği

sürüleri araziye salma yönteminin gelişmiş ülkelerde terk edilen ilkel ve doğayabüyük zararları olan biryöntem olduğunu kaydeden uzmanlar, ülkenin bazı bölgelerinde keçi sayısının azaltılmasını öngören Keçiler Yasası ile keçi otlatmanın yasaklanmasına rağmen söz konusu yasanın uygulanmadığını belirtti.

Yücel: Yasa uygulanmıyor 

Hisaıköy (Gambilli)sakinlerinden Ali Yücel, büyüklü küçüklü yaklaşık 500 adet zeytin ağacı bulunduğunuve keçilerin ağaçlarına büyük zarar verdiğini söyledi. Bölgenin yasa ile keçi otlatmaya kapalı olduğunu ifade eden Ali Yücel, keçi sahiplerine para cezası kesilmesi gerekirken yasanın uygulanmadığını vurguladı.'Yetkililerle görüştüğünü, ancak bir sonuç alamadığım dile getiren Ali Yücel, fidanve ağaçlarım keçilerden bir
türlü koruyamadığını belirtti.

Keçilerin ağaçlan yok ettiğini ve en ufak ısınk aldığıdalın kuruduğunu vurgulayan
Ali Yücel. “Eskiden keçileri çobanlar beklerdi vezeytinliklere girmelerine ızmverilmezdi ve zeytin toplamazamanında keçiler dağdanovaya götürülürdü dedi.

Aydeniz: Ağaçlar içinzararlı bir hayvan 

Kıbns Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Kotuma Vakfı (KEMA) Başkam Orhan Aydeniz, keçilerin ormanlık alanlar vc ağaçlara büyük zarar veren canlılar olduğunu söyledi.

Ziraat fakültelerimle keçinin zararlı bir hayvan olarak öğretildiğini ifade eden Aydeniz. Avrupa ülkelerinde sürü hayvancılığı vc doğada keçi otlatılmasının uzun süre önce terk edilmiş ilkel bir yöntem olduğunu kaydetti.

İngiliz sömürge döneminde çıkarılan ve hâlâ yürürlükte olan yasalarla birçok köyde keçi otlatmanın yasaklandığını belirlen Orhan Aydeniz. bu yasada kurbanlıkların iplebağlanmasının zorunlu bir uygulama olarak yer aldığını söyledi.

Mevcut yasaların uygulanmaması yanında ormanlarda başıboş keçilere rastlandığını belirten Aydeniz, bazı kişilerin masraf yapmadan keçi besleyip para kazanmak amacıyla beslenmeleri için keçilerim dağlık ve ormanlık alanlara saldığım vurguladı.

Ormanlarda toprağa düşen tohumların çimlenerek kendini yenilediğini ifade eden Orhan Aydeniz, fidanları yiyen keçilerin ormanların kendini yenilemesine engel olduğunu söyledi.

KKTC'de yapılmakta olan sürü hayvancılığı tekniğinin yanlış olduğunu belirten Aydeniz, "Bu hayvancılık yöntemi mülkiyet hakkına tecavüzdür. Otlatılan hayvanlar buralara zarar verir. Devlet Engel olmalıdır. Para kazanacak diye başkasının malına zarar vermek demokratik hak vc ilkelere terstir” diye konuştu.

Sürü hayvancılığının  ağaçlandırmayı güç hale getirdiğini kaydeden Orhan Aydeniz, TC Elçiliği’nin yardımlarıyla devletin keçileri 'satın alarak bu canlının nüfusunu azaltma yoluna gittiğini, ancak devlet otoritesinin eksikliği nedeniyle sonınun devam ettiğini vurguladı.

 

Kıbrıs

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.