1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DOKTOR MAAŞLARINDA UÇURUM FARK
DOKTOR MAAŞLARINDA UÇURUM FARK

DOKTOR MAAŞLARINDA UÇURUM FARK

Doktor maaşlarında uçurum fark

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs’ta yeni işe başlayan bir doktorun maaşı 2 bin 600 TL. Bu rakam Güney Kıbrıs’ta 3 bin 500 Euro (11 bin TL), Türkiye’de ise 10 bin TL. Ülkede acilen ihtiyaç duyulan hekim sayısı ise 56.

Kuzey Kıbrıs’ta kamu hastanelerinde görev yapan doktorların maaşları, Güney Kıbrıs ve Türkiye’nin çok altında kalıyor.

Güney’de yeni işe başlayan bir doktor 3 bin 500 Euro maaş alırken, Türkiye’de bu rakam 10 bin TL.KKTC’de ise 2 bin 600 TL.

2013 yılından beridir acil olarak 56 hekim istihdam edilmesinin gerektiğini dile getiren TIP İŞ Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli, ardı ardına gelen istifalar, diğer ülkelerle aralarında görülen maaş farklılıkları gibi bazı sorunların Sağlık Bakanlığı’nın konuya gereken önemi göstermediğinin ifadesi olduğunu söyledi. 

Güney Kıbrıs’ta çalışan bir doktor 3 bin 500 Euro alırken, KKTC’de kamuda göreve başlayan Uzman Hekimler 3 bin 200 TL, Pratisyen (Uzman Olmayan) Hekimler ise 2 bin 600 TL ile iş başı yaparken, Türkiye Cumhuriyeti’nde görev alan doktorların maaşı 10 bin TL olarak görülüyor.

Halkın Sesi’ne konuşan ve “Hekim kolay yetişmiyor” diyen TIP İŞ Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli, doktor eksikliklerinin, ardı ardına gelen istifaların ve maaş farklılıkları gibi birçok konunun ülkemizdeki hekimlere hak edilen değerin verilmediğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Daha büyük grevlere gidileceği bilgisini veren Usar, yaptıkları bu grevle bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinden de destek aldıklarını, bu desteklerin de giderek artığını, giderek çoğalarak ve büyüyerek grevlerine devam edeceklerini belirtti. Usar, “Kendi kavgamızı hekimler olarak sürdüreceğiz. Grevler devam edecek.” dedi. 

2013 yılında yaptıkları çalışmada acilen 56 hekimin istihdamının gerektiğini belirlediklerini dile getiren Dr. Sıla Usar, Sağlık Bakanlığı’nın bu konunun üzerine hiç düşmediklerini kaydetti. Ardı ardına gelen istifaların da bu bunaltılmaların bir göstergesi olduğuna değinen Usar, “Bir toplum hükümetsiz birkaç gün kalabilir ama doktorsuz kalamaz.” dedi. 

Halkın Sesi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.