1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DOLANDIRICILARA DİKKAT!
DOLANDIRICILARA DİKKAT!

DOLANDIRICILARA DİKKAT!

Dolandırıcılara dikkat!

A+A-

Kıbrıs’ta yaşayan Polonyalı Aneta Kluczkowska, internet üzerinden dolandırıldı. Bilgisayarın IP numarasından dolandırıcının izini süren Kluczkowska, KKTC’de öğrenci vizesi ile bulunan bir Nijeryalı olduğunu tespit etti.

BİLİŞİM YASASINA TAKILDI: Polonyalı Aneta Kluczkowska, 1000 dolarını kaptırdığı Nijeryalının tutuklanması için KKTC polisine başvurdu. Polis Kluczkowska’nın şikayet ifadesini alabileceğini ancak Bilişim yasası olmadığı için suçluyu yargı önüne çıkaramayacağını belirtti

Duygu ALAN

Güney Kıbrıs’ta yaşayan Polonyalı Aneta Kluczkowska isimli kadın sosyal medyada 3 ay önce tanıştığı Nijerya uyruklu bir kişi tarafından dolandırıldı.

Dolandırıcı, önce Amerika’da yaşayan iş insanı Jeffery Clinton Zampino isimli adamın sosyal medya hesabını çaldı, sonra da hain planını devreye soktu.

Dolandırıcı, Jeffery Clinton Zampino’nun kimliğine bürünerek Güney Kıbrıs’ta yaşayan Polonyalı Aneta Kluczkowska isimli kadına arkadaşlık kurdu. Dolandırıcı, 3 ay boyunca sosyal medyada tanıştığı kadın ile yine sosyal medya üzerinden sohbet ederek güvenini kazandı. Dolandırıcı, geçtiğimiz günlerde Aneta Kluczkowska’ya kimliğine büründüğü Jeffery Clinton Zampino’nun banka hesabını sosyal medya üzerinden göndererek, hesabında 5 milyon TL’si olduğunu ancak vize problemi yaşadığı nedeni ile hesabına bir süreliğine el konulduğunu kaydetti.

Dolandırıcı, kısa bir süre içerisinde geri ödemek koşulu ile Aneta Kluczkowska’dan 1000 Dolar para istedi ancak bu parayı yatırması için başka bir hesap numarası verdi.

Aneta Kluczkowska, iyi niyetli bir şekilde dolandırıcının talebini geri çevirmedi ve belirttiği banka hesabına 1000 Dolar’ı yatırdı. Dolandırıcı parayı aldı, kayıplara karıştı.

İP adresinden tespit edildi

Aneta Kluczkowska, arkadaşı sandığı, Jeffery Clinton Zampino’nun kimliğine bürünen dolandırıcıdan bir süredir haber alamayınca durumu Polonya’da yaşayan bir arkadaşı ile paylaştı.

Arkadaşı, İP adresinden aslında Jeffery Clinton Zampino’ya ait hesabın çalındığını, bu hesabı çalan kişinin aslında nerede yaşadığını, adını soyadını ve kullanmakta olduğu cep telefonu numarasını tespit etti.

İP adresinden sürülen izde dolandırıcının KKTC’de öğrenci vizesi ile ikamet ettiği ve daha birçok kişiyi bu şekilde dolandırdığı ortaya çıktı.

Polise şikayet etti sonuç alamadı

Aneta Kluczkowska, Polonya’daki arkadaşının yardımı ile tespit ettiği dolandırıcıyı, KKTC’de polise şikayet etti. Polis, şikayeti kabul etti, değerlendirileceğini ancak KKTC’de Bilişim yasası olmadığı için Aneta Kluczkowska’ya olumlu bir netice alamayacağını ifade etti.

Kluczkowska, Havadis’e yaptığı açıklamada, bu konuyu araştırmaya başladığında yine sosyal medya üzerinden ve yine sahte profillerden bu olayın peşini bırakması yönünde tehdit aldığını öne sürdü.

Kluczkowska: Tuzağa düşmeyin

Aneta Kluczkowska, dün Havadis’i ziyaret ederek, başından geçen olayları anlattı ve dolandırıcı ile konuşmalarını, İP adresinden yapılan tespitleri içeren belgeyi sundu.

Aneta Kluczkowska, KKTC halkına bu gibi kişilere inanmamaları ve gerçekten tanımadığı kimselere bu şekilde yardımcı olmamaları konusunda uyardı.

Aneta Kluczkowska, “Polonya polisi dolandırıcının Polonya’da olması halinde derhal tutuklanabileceğini ancak KKTC’de ikamet eden bir kimseye müdahalede bulunamayacağını kaydetti. Benim bu olayı basına taşımamın nedeni KKTC halkını bu gibi kişilerin tuzağına düşmemeleri konusunda ikaz etmektir” dedi.

“Bu gibi kişiler KKTC’de barındırılmamalıdır”

Aneta Kluczkowska, KKTC yetkililerine de çağrıda bulunarak bu gibi kimselerin gerek vatandaşların gerek ülkede yaşayan yabancıların güvenliğini sağlamak gerekse KKTC’nin imajının diğer ülkelerde imajının sarsılmaması için barındırılmaması gerektiğini, kaydetti.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.