1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DOME OTEL KARMAŞASI
DOME OTEL KARMAŞASI

DOME OTEL KARMAŞASI

Dome Otel karmaşası

A+A-

Eski Vakıflar İdaresi Başkanı Ersenal'in asıl istifa nedeni olarak basında yer alan “Dome Hotel sözleşmesinin gerekçesiz uzatılması” tartışmaları ardından Kıbrıs PostasI’na konuşan Dome Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, Başbakan ve Vakıflar’ın ‘oluruna’ rağmen sıkıntı olduğunu ifade etti ve “2 trilyonluk yatırım 3 yılda kendisini karşılayamaz” dedi.

Kıbrıs Postası’nın konuyla ilgili yetkililerden aldığı bilgilere göre, Dome Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman’ın 2 trilyonluk yatırıma ihtiyaç olduğu ile ilgili söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı, ilk üç yılda yapılması planlanan tüm yatırım toplam değerinin 800 bin TL civarında olduğu iddia edildi.

Öte yandan Dome Otel’le ilgili bir değerlendirme yapılabilmesi için sözleşme tarihinden bugüne kadar yapılan harcamalarla ilgili olarak tarafsız denetçiler tarafından hazırlanan bir rapor istendiği öğrenilirken; son 7 yılın bilançolarının bağımsız bir uzman tarafından incelenmediği için Vakıflar’a şeffaf bir rapor sunulamadığı belirtiliyor.

Ayrıca yürürlükteki sözleşmeye göre, genel müdürlüğün geçerli olabilmesi için Vakıflar İdaresi tarafından atanan kişilerin, bulunduğu işletmenin yönetim kurulunun onayı şartına rağmen; dönemin muhasebe müdürü Oğuz Etçi’nin 2009’da Vakıflar’dan emekliliği ardından Vakıflar İdaresi temsilcisinin kararı olmadan, otel Genel Müdürü olarak görev yapmış olması da karmaşanın bir diğer unsuru…

Dome Otel ile Vakıflar İdaresi arasında 7 yıllığına yenilenmesi beklenen sözleşmeyle ilgili karmaşık ve sıkıntılı süreç devam ediyor…

Eski Vakıflar İdaresi Başkanı Ersenal'in asıl istifa nedeni olarak basında yer alan “Dome Hotel sözleşmesinin gerekçesiz uzatılması” tartışmaları ardından Kıbrıs PostasI’na konuşan Dome Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, Başbakan ve Vakıflar’ın ‘oluruna’ rağmen sıkıntı olduğunu ifade etti ve “2 trilyonluk yatırım 3 yılda kendisini karşılayamaz” dedi.

Dome Otel’in Vakıflar’la olan sözleşmesinin bitmesine 3 yıl kalması ve 7 yıllığına uzatılmak istenmesinin ardında yatan asıl nedenin “rant” olduğu iddia edilmiş ve eski Vakıflar İdaresi Başkanı Ersenal'in asıl istifa nedeninin basında yer alan “Dome Hotel sözleşmesinin gerekçesiz uzatılması” iddia edilmişti. Yaşanan bu tartışmaların ardından Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Karaman, konuyla ilgili sıkıntıların devam ettiğini belirtti. 

“Başbakanın ve Vakıf’ların ‘olur’ demesine rağmen sanırım sorun var”
Dome Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman şöyle dedi; “Otelin ciddi yatırıma ihtiyacı vardı ve bunların sezon sonunda yapılması gerekliydi. Neredeyse 7-8 aydır bu, yani bitimine 3 yıl kalan sözleşmenin 7 yıllığına yenilenmesi zaten gündemde ve Başbakanın da ifadesi vardı. Ama bu konuda sorun çıkıyor sanırım çünkü dediğim gibi Başbakanın ve Vakıf’ların olur demesine rağmen neredeyse 7-8 ay oldu…”

“2 trilyonluk yatırım 3 yılda kendisini karşılayamaz”
Hotel yönetiminin çalışanlar olduğunu vurgulayan ve önceki yönetimin konuyu mahkemeye verdiğini ve yaklaşık üç buçuk yıl süren davanın da lehlerine neticelendiğini hatırlatan Karaman sözleşmenin yenilenmesi taleplerine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü; “Sebebi de belli: yaklaşık 2 trilyonluk bir yatırım söz konusu ve bu yatırımlar başladı. Ancak bu yatırımın 3 yılda (sözleşmenin bitişi) kendisini karşılaması mümkün değil. Ayrıca 7 yıllığına uzatılması mukabilinde sözleşmenin
Vakıf’lar lehine tadili de söz konusu…”

2 trilyon beyanı yalandır iddiası!

Öte yandan ilgili yetkililerden elde edilen bilgilere göre, Karaman’ın 2 trilyonluk yatırıma ihtiyaç olduğu ile ilgili söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı, ilk üç yılda yapılması planlanan her şeyin toplam değerinin 800 bin TL civarında olduğu iddia edildi. Yapılması planlananların odalara halı veya parke yenilenmesi gibi bakım ve onarım işleri olduğu öğrenilirken, bu yatırımların mevcut sözleşmede işletmeci şirketin kendi olanakları ile (Dome Oteli 4 yıldız standardında çalıştırabilmek için) kendisinin yapması koşulunu gerektirdiği belirtiliyor. Alınan bilgiler arasında, önerilen yatırımları ve ödeme şeklini veya buna bağlı olarak süre uzatma talebini, şimdiki Vakıflar İdaresi yönetiminin olumlu veya olumsuz karşılamadığı da var.

Bilançolar bağımsız uzmanlar tarafından incelenmedi iddiası!

Değerlendirme yapılabilmesi için sözleşme tarihinden bugüne kadar yapılan harcamalar ile ilgili olarak şeffaflık ilkeleri çerçevesinde tarafsız denetçiler tarafından hazırlanan bir rapor istendiği bilgisi alınırken, son 7 yılın bilançolarının bağımsız bir uzman tarafından incelenmediği için Vakıflar İdaresi’ne şeffaf bir rapor sunulamıyor. Öte yandan mevcut sözleşmede, işletmeyi yapacak şirketin yönetiminde Vakıflar İdaresi’nin temsilcilerinin de bulunması şart koşulurken, Bayram Karaman’ın bu güne kadar Vakıflar İdaresi’nin temsilcisi olmadan ve bu temsilcinin onayı bulunmaksızın yönetim yapmış olması da dikkat çekiyor. Vakıflar idaresi Yönetimi’ne süre uzatım talebini destekleyici herhangi bir kalıcı inşaat yatırımı ile ilgili bir iş planı veya yapılabilirlik raporunun da verilmediği belirtiliyor.

Başbakan olumlu yanıt verdi iddiası!

Öte yandan alınan bilgilere göre, Başbakan’ın, Bayram Karaman'a olumlu yanıt verdiği ve konuyla ilgili Vakıflar İdaresi ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadığı iddia ediliyor. Hatırlanacağı üzere, Bayram Karaman'ın zamanı gelmeden uzatma talebini ve gerekçelerini daha önce Vakıflar İdaresi değerlendirmiş, o dönemin yönetim kurulu üyeleri ve başkanı uygun bulmamış ve bu nedenden dolayı Başbakan tarafından görevden alınma tehdidi üzerine, yönetim kurulu başkanı istifa etmiş ve bu durumu TV canlı yayınında açıklamıştı.

Usulsüz müdür mü atandı?

Sıkıntı yaratan bir başka konu ise dönemin muhasebe müdürü Oğuz Etçi 2009 yılında Vakıflar İdaresinden emekli olmasının ardından Vakıflar İdaresi temsilcisinin kararı olmadan, Dome Otelin genel müdürü olması. Oysa yürürlükteki mevcut sözleşme gereği, bu genel müdürlüğün geçerli olabilmesi için Vakıflar İdaresi tarafından atanan kişilerin bulunduğu işletme yönetim kurulunun onayını alması gerekiyor.

İşletme yönetimi kimde olacak?

Öte yandan yeni önerilen sözleşme taslağında, Bayram Karaman’ın söylemlerinin aksine, yürürlükte olan sözleşmenin hilafına, Vakıflar İdaresi’nin aleyhine maddeler bulunuyor. Bu maddelere göre Vakıflar İdaresi’nin işletme yönetimindeki iki temsilcisi işletme yönetiminden çıkartılıyor. Ancak 14.05.2008 tarihli ve halen yürürlükte olan sözleşmeye göre Dome Hotel’in işletmesiVakıflar İdaresi’nin de iki temsilci ile temsil edildiği bir yönetim kurulu tarafından yapılması gerekirken, yeni önerilen sözleşmede bu yönetim ortadan kaldırılarak işletmenin sadece ‘’Dayanışma Turizm Ltd ‘’ tarafından yapılması isteniyor.

Dayanışma Turizm’in ortaklık yapısı ise şöyle;

DAYANIŞMATURİZM LTD.

51% Sendika Yardımlaşma + 49% Kimdir ?

Ve Dayanışma Fonu

 

49% Fiilen Otelde + 51% Kimdir ?

Çalışanlar

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.