1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DP-UG’NİN YEDEK LASTİK OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ İZLENİMİ DOĞDU”
“DP-UG’NİN YEDEK LASTİK OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ İZLENİMİ DOĞDU”

“DP-UG’NİN YEDEK LASTİK OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ İZLENİMİ DOĞDU”

DENKTAŞ: “EŞİT ETKİNLİĞİMİZİN OLDUĞU KOALİSYONA HAZIRIZ, ANA MUHALEFETE DE HAZIRIZ”

A+A-

DP ULUSAL GÜÇLER GENEL BAŞKANI SERDAR DENKTAŞ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ (1)

DENKTAŞ: “BİZ EŞİT ETKİNLİĞİMİZİN VAR OLDUĞU BİR KOALİSYONDA YER ALMAYA HAZIRIZ, ANA MUHALEFETE DE HAZIRIZ, BU BÖYLE BİLİNSİN”

“CTP-BG İLE GÖRÜŞMELER SONLANDIRILDI ANCAK ARABULUCU ROLÜNDE ARKADAŞLAR VAR”

“BİZİ SUÇLAYANLAR ÜLKENİN BEKLENTİSİNİ MAHVETME GİRİŞİMİNDEN BİR AN ÖNCE GERİ ADIM ATMALI”

Demokrat Parti (DP) Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Biz eşit etkinliğimizin var olduğu bir koalisyonda yer almaya hazırız, ana muhalefete de hazırız, bu böyle bilinsin” dedi.

Denktaş, CTP-BG ile görüşmelerin sonlandırıldığını, karşılıklı müzakerelerin bulunmadığını ancak “arabulucu” rolü üstelenen arkadaşların bulunduğunu ifade ederek, CTP-BG ile anlaşma olamayacaksa Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile yaptıkları gibi efendilik içinde birbirlerini kırmadan el sıkışarak “Bu iş olmayacak” demeyi bildiklerini kaydetti.

DP Ulusal Güçleri suçlayanların bulunduğunu, bu suçlamaları da kendi iç hesaplarına yönelik yaptıklarını ifade eden Denktaş, bu konumda yer alanlara; ülkenin beklentisini “mahvetme” girişimlerinden bir an önce geri adım atma çağrısında bulundu.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, bugün basın toplantısı düzenleyerek, CTP-BG ile yaptıkları hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdi ve DP Ulusal Güçlerin sunduğu önerileri paylaştı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Denktaş, “CTP-BG sizi oyaladı mı yoksa gerçek anlamda müzakere oldu mu?” sorusuna karşılık; “Bazı yaklaşımları bize o hissi uyandırmadı değil... Özellikle ilk etapta gelip şimdiki geçiş hükümetinde mevcut 3 tane bakanlığınız var, bunların da altını boşaltarak yapılan teklif ‘masayı terk edin gidin’ gibi algılandı bizden” dedi.

Denktaş, bunun üzerine “göstermelik görüşmeler mi yapılıyor” diye düşündüklerini ifade ederek, “Bir müzakereye girecekseniz önceden koşul gibi kararlar alıp gitmezsiniz... Bir ortaklık oluşturacaksınız. Gelinen aşamada halkın beklentisi var, biz görüşlerimizi aktardık, sonucunu CTP belirleyecek, top CTP-BG’dedir. Kendi içlerinde de başka hesaplaşma olduğunu net  görmekteyiz, yazık ederler... UBP kurultayı bu ülkeye bir buçuk yıl kaybettirdi, şimdi CTP-BG kurultay süreci bu ülkeye 5 yıl kaybettirmesin” diye konuştu.

DENKTAŞ: “DP ULUSAL GÜÇLER, CTP-BG’NİN, KENDİSİNE MUHTAÇ OLDUĞU DÜŞÜNCESİNDE DEĞİLDİR”

Demokrat Parti (DP) Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Şunu kesin olarak CTP-BG içerisindeki bazı arkadaşlar da akıllarına sokmalı; DP Ulusal Güçler, CTP-BG’nin kendisine muhtaç olduğu düşüncesinde değildir” dedi.

Denktaş şöyle devam etti: “Silihtarın gancellisinden uzaklaşmamızı önerenler bilmeli ki, Silihtarın gancellisine kendileri kadar yakınız, tüm seçilenlere ve siyasi partilere eşit uzaklıktayız. Bu kompleksten kendilerini bir an önce kurtarsınlar, DP Ulusal Güçler başı dik ve uzlaşmaya hazır yaklaşımını sürdürmeye devam etmektedir. Gaipten bahaneler uydurarak DP Ulusal Güçleri farklı bir kefeye koyma gayretinden vazgeçsin” dedi.

Denktaş, koalisyon hükümeti kurulması aşamasında halkın beklentilerine cevap verecek bir sonucun ortaya çıkması için gereken hassasiyeti göstermekte kararlı olduklarını kaydetti.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün DP Ulusal Güçler Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Denktaş’a basın toplantısı sırasında DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, milletvekilleri ve parti yetkilileri eşlik etti.

Denktaş, bir müddetten beridir CTP-BG ile devam eden koalisyon çalışmalarının olumsuzlukla sona erdiğini, ancak CTP-BG’nin bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı sonrasında eksik olarak gördükleri birtakım bilgilerin halk ve özellikle CTP-BG tabanı tarafından doğru algılanması ihtiyacı nedeniyle bu basın toplantısını düzenlediklerini kaydetti.

“DP-UG’NİN YEDEK LASTİK OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ İZLENİMİ DOĞDU”

Denktaş, görüşmelerin daha ilk gününde CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun; “Bu hükümetin tek Başbakanı olacak ve bu nedenle tüm bakanların tarihsiz istifa yazısı elimde olmalı” teklifinin anında reddedildiğini ifade ederek, bu yaklaşımın, “tek başına hükümet” anlayışını ortaya koyduğunu ve DP-UG’nin “yedek lastik” olarak görüldüğü izlenimini doğurduğunu kaydetti.

Gerçekleşen ilk resmi toplantıda bu yaklaşımdan uzaklaşıldığının görüldüğünü ve CTP-BG tarafından sunulan “Koalisyon Görüşmeleri Hazırlık Kağıdı” üzerinde çalışma başlatıldığını ifade eden Denktaş, CTP-BG tarafından sunulan ilk belge üzerinden yapılan tartışmalar sonrasında DP-UG tarafından ek öneriler yapıldığını belirtti.

Bu görüşmeler devam ederken yerel seçimlerde DP-UG’nin bir başka parti ile işbirliği yapmaması şartının ortaya konulduğunu ve bunun da demokrasi anlayışları açısından koalisyon görüşmelerinde yer alamayacağı gerekçesi ile reddedildiğini ifade eden Denktaş, şöyle devam etti:

“3 BAKANLIK TEKLİFİNİ REDDETTİK, 8/5 ÖNERİSİ YAPTIK”

“Bakanlık dağılımlarına geçildiğinde CTP-BG tarafından yapılan altı boşaltılmış üç bakanlık teklifi tarafımızdan reddedilmiş ve kendilerine Meclis Başkan ve yardımcılığını da dahil ettiğimiz 8/5 önerisi yapılmıştır.

CTP-BG'nin Meclis Başkan Yardımcılığı’nı UBP’ye verme istemi üzerine Meclis Başkanlığı’nın dönüşümlü olarak kullanılması teklifi yapılmıştır ki hatırlanacağı üzere bu uygulama daha önce iki parti arasında yapılmıştır.

İki heyet arasında yapılan görüşmelerde Maliye ve İçişleri bakanlıkları Başkanlar düzeyinde konuşulmak üzere ötelenmiş ve Bayındırlık Ulaştırma, Milli Eğitim Gençlik ve Spor ile Ekonomi ve Enerji bakanlığı DP-UG , Maliye, Dışişleri, Tarım, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Turizm Bakanlıkları ise CTP-BG ye bırakılması hususunda bir görüş yakınlığı oluşturulmuştur.

İki Başkan arasında yapılan görüşmede ise CTP-BG Maliye ve İçişlerinin kendilerinde kalması hususunun Parti Meclisi kararı olduğu ve bunu hiçbir şekilde görüşemeyeceği ortaya konulunca görüşmeler bitmiş ve görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı kamuoyuna bildirilmiştir."

Denktaş, gelinen bu aşamadan sonra kurulan temas neticesinde önerinin yazılı olarak CTP-BG'ye iletildiğini ancak basın toplantısı vasıtası ile bu önerilerine olumsuz cevap verdiklerinin öğrenildiğini ifade ederek, gelinen bu aşamada dahi bugün yapılan yeni girişimlerin olduğunu ve her iki tarafın da bu girişimleri değerlendirmek durumunda olduğunu kaydetti.

Serdar Denktaş, seçimlerde halk tarafından bu iki partiye değişim için büyük bir sorumluluk yüklendiğini, DP-UG olarak bu sorumluluğun bilinci içerisinde hareket ederken beklenilen koalisyonun oluşamaması halinde başka alternatiflerin de denenmesinin gündeme geleceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Parti Meclisimiz dün akşam gerçekleştirdiği toplantı ile bu anlamda genel başkan olarak bana yetki vermiştir.

Bu yetkiyi CTP-BG ile kesin bir sonuca ulaştığımız andan itibaren kullanmayı etik olarak doğru bulduğumdan son girişimlerin neticesini de beklemek durumunda olduğumu belirtmeliyim.

Unutulmamalıdır ki, her iki parti halkımıza ayrı ayrı programlar iletmiş ve ancak halkımız iki partiye de bu programı tek başına uygulamaya koyma yetkisi vermemiştir. Bu nedenledir ki, taraflar programlarını birleştirerek ve birlikte hareket etme zorunluluğunu hissederek yola devam etmek durumundadır. DP-UG olarak biz bu anlayışla görüşmeleri sürdürmekteyiz ve karşı taraftan da beklentimiz bu doğrultuda hareket etmeleridir.

Gelinen noktada DP-UG olarak CTP-BG'nin kendi iç tartışmalarına katkıda veya köstekte bulunmak durumunda olamayız. İç tartışmaları veya başka hesaplar nedeniyle önerilerimize karşı duranlar var ise biz kendimizi bu çatışmanın dışında tutmak isteriz.

Kamuoyuna ve CTP-BG tabanına yanlış veya eksik mesaj verilmesini önlemek adına gerçekleştirmiş olduğumuz bu basın toplantısına gösterdiğiniz ilgi nedeniyle hepinize teşekkür eder, halkımızın beklentilerine cevap verecek bir sonucun ortaya çıkması için gereken hassasiyeti göstermekte olduğumuzu bir kez daha yinelerim.”

 

 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.