1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DÜNYA BEYİN GÜNÜ”
“DÜNYA BEYİN GÜNÜ”

“DÜNYA BEYİN GÜNÜ”

22 Temmuz KKTC'DE "Dünya Beyin Günü" ilan edildi.

A+A-

2014 DE “BEYİN YILI” OLARAK KABUL EDİLDİ

GÜLLE: “İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK, ‘HASTALIKLARI ÖNLEME’ ANLAYIŞINI YERLEŞTİRMEK İÇİN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLEYECEĞİZ...”

AKALIN: “EN UZAK YAŞAM BİRİMLERİNE ULAŞARAK İNSANLARI BİLİNÇLENDİRECEĞİZ...”

İNCİRLİ : “BEYNİ ETKİLEYEN HASTALIKLAR İNSANLARIN ENGELLİ OLMASININ EN BÜYÜK SEBEBİ...”

Dünya Nöroloji Federasyonu’nun bu yıl ilan ettiği 22 Temmuz “Dünya Beyin Günü” KKTC’de de kutlanıyor. İçinde bulunduğumuz 2014 yılı da “Beyin Yılı” ilan edilerek ülkedeki nöroloji uzmanları, halkı bilinçlendirmek için süreç başlattı.

Buna göre, ülkenin her yerine taşınması, köylere ulaşması hedeflenen etkinlikler organize edilecek. Etkinliklerde halka, nörolojik hastalıkların ne olduğu, bu hastalıklardan nasıl korunulabileceği, nörolojik hastalıklarla nasıl mücadele edilebileceği anlatılacak.

KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği bugün düzenlediği ortak basın toplantısında 22 Temmuz’u “Dünya Beyin Günü”; 2014’ü ise “Beyin Yılı” olarak ilan etti.

Buna göre, Dünya Nöroloji Federasyonu’nun bu yıl ilan edilen “Dünya Beyin Günü” her yıl 22 Temmuz’da KKTC’de de gündeme getirilecek.

2014’ün “Avrupa Beyin Yılı” olarak ilan edilmesi, Türkiye’nin de 2014’ü “Beyin Yılı” kabul etmesiyle KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği işbirliğinde etkinler düzenlenecek.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Başkanı Dr. Turgay Akalın, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Genel Sekreteri Dr. Sıla Usar İncirli ve nöroloji uzmanlarının hazır bulunduğu basın toplantısında beyin sağlığının önemine dikkat çekildi.

GÜLLE: “ÇOK ÖNEMLİ BİR ALANA PARMAK BASILDI...”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle basın toplantısındaki konuşmasında sağlığın her şeyden önce geldiğini ifade ederek, kronik hastalıkların beyinle ilgili rahatsızlıklardan daha fazla gündeme getirildiğini söyledi.

Gülle, Dünya Nöroloji Federasyonu, Türk Nöroloji Derneği ile Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği’nin bu konuya öncülük etmesiyle önemli bir alana parmak basıldığına dikkat çekti.

“KONU GÜNDEME GELDİĞİNDE HEYECAN DUYDUM...”

Bu konu gündeme getirildiğinde büyük bir heyecan duyduğunu anlatan Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği ile yapacakları işbirliğine işaret ederek, “İnsanları bilinçlendirmek, “hastalıkları önleme” anlayışını yerleştirmek için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz” dedi.

BİLİNÇLİ YAŞAMA, SAĞLIKLI BESLENMEYE VE EGZERSİZE DİKKAT ÇEKİLDİ

“2014 Beyin Yılı”nda bilinçli yaşama, sağlıklı beslenmeye ve egzersize dikkat çekileceğini, hastalıkların önlenebileceği konusundaki mesajların güçlendirileceğini vurgulayan Bakan Gülle, yaratıcılığın, daha fazla okumanın ve pozitif düşünme anlayışının da gündeme getirileceğini kaydetti.

AKALIN: “EN UZAK YAŞAM BİRİMLERİNE ULAŞARAK İNSANLARI BİLİNÇLENDİRECEĞİZ...”

Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Başkanı Dr. Turgay Akalın, basın toplantısındaki konuşmasında 2014’ün “Beyin Yılı”,  22 Temmuz’un “Dünya Beyin Günü”nü olarak ilan edilmesinin hedeflerini anlattı.

Akalın, bu hedefleri “nörolojik hastalıkların tanısı- tedavisi ve hastaların yaşam kalitesiyle ilgili araştırmaların geliştirilmesi, standartların yükseltilmesi, insanın beyni hakkındaki düşünce şeklini değiştirmesi ve geliştirmesi” olarak sıraladı.

Akalın, “2014 Beyin Yılı” etkinlikleri kapsamında tüm medya olanaklarını kullanacaklarını, ayrıca en uzak yaşam birimlerine giderek insanları bilinçlendireceklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile yapacakları işbirliğine dikkat çeken Turgay Akalın, “Yaşamı daha güvenli kılmak için Yasama’yla ilgili değişimlerin, damga kusurlarının (stigmaların) azaltılmasına yönelik sosyal değişimlerin ve daha iyi bir hastalık yönetimi için gerekli olan politik değişimlerin önünü açabiliriz” diye konuştu.

İNCİRLİ: “BEYNİ ETKİLEYEN HASTALIKLAR İNSANLARIN ENGELLİ OLMASININ EN BÜYÜK SEBEBİ”

Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Genel Sekreteri Dr. Sıla Usar İncirli ise basın toplantısında Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından hazırlanan ve evrensel olarak kullanılan slaytları sundu.

İnme ve demans gibi hastalıkların KKTC’de yüksek oranda görüldüğüne işaret eden Sıla Usar İncirli, “İnme bu ülkede ölümlerin 3’üncü sebebidir” dedi.

“OKUYUN, PROBLEM ÇÖZÜN...”

Sıla Usar İncirli, inmenin ve demansın görülme riskinin yaşla arttığını ancak bunların sadece “ileri yaş hastalığı” olarak görülmesinin doğru olmadığını kaydederek, “Bu hastalıkların büyük çoğunluğu önlenebilir ve tedavi edilebilir” dedi.

İnmenin, epilepsinin, depresyonun, tümörlerin, travmatik yaralanmaların, Alzheimerın, enfeksiyonların, baş ağrısının, uyku bozukluklarının ve genetik bozuklukların beyni etkileyen hastalıklar olduğuna dikkat çeken İncirli, “Beyni etkileyen hastalıklar insanların engelli olmasının en büyük sebebidir” diye konuştu.

Egzersiz yapılması, sağlıklı beslenilmesi gerektiğini dile getiren İncirli, alkol-tütün ve yasa dışı ilaç kullanımından uzak durulması çağrısı yaparak, okumanın ve problem çözmenin beyin sağlığı için çok faydalı olduğunu söyledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.