1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DÜRÜST’E KARŞI EYLEM... "VOLTAJ ARTACAK"
DÜRÜST’E KARŞI EYLEM... "VOLTAJ ARTACAK"

DÜRÜST’E KARŞI EYLEM... "VOLTAJ ARTACAK"

Öğretmen sendikaları ile DAÜ’de örgütlü sendikalar, geçmiş icraatları nedeniyle Eğitim Bakanlığı’na UBP Milletvekili Kemal Dürüst’ün yeniden atanmasını protesto amacıyla ortak eylem yaptı.

A+A-

“AMPÜLÜN VOLTAJI ARTACAK”

Öğretmen sendikaları ile DAÜ’de örgütlü sendikalar, geçmiş icraatları nedeniyle Eğitim Bakanlığı’na UBP Milletvekili Kemal Dürüst’ün yeniden atanmasını protesto amacıyla ortak eylem yaptı.

KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN ve DAÜ-BİRSEN tarafından bakanlık önünde düzenlenen eylemde, “Dürüst’le ampulün voltajı artacak”, “Haberimiz yokmuş gibi git”, “2. Pinokyo yalan festivaline hoşgeldiniz” yazılı pankartlar taşındı; “dolama” türküsü Dürüst’e hitap eden sözlerle uyarlanarak söylendi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel burada yaptığı konuşmada, “eğitimde yaşanan kaosun sorumlularını hatırlatmak için” toplandıklarını söyledi.

Devlet okullarındaeğitimin nitelikli hale getirilmesinin ciddiyetine dikkat çekmek istediklerini belirten Gökçebel, geçmişte yapılanlar ortadayken aynı kişilerin çözüm olamayacağını savundu.

Dürüst’ün bakanlığa geldiği gün 80 kişilik personele 300 kişilik kokteylli karşılama yaptırdığını savunan Gökçebel,  “Devletin parasını, halkın vergilerini nereye harcadığı belli olan anlayışın devlet okullarına bütçe ayırması beklenemez” dedi.

Dürüst’ün çalışanların bazılarına “Sizi burada istemiyorum, kendinize yeni bir yer bulun, ben kendi adamlarımı getireceğim” dediğini de iddia eden Gökçebel, Dürüst’ün icraatlarına kaldığı yerden devam edeceği izlenimi verdiğini belirtti.

Gökçebel’in konuşmasının ardından KTÖS Başkanı Semen Saygun, Kemal Dürüst’ün Eğitim Bakanlığı döneminde yaptığını ileri sürdüğü İcraatlarını yazılı olarak okudu.

Dürüst’ün dini eğitim veren okulların açılmasına izin vererek, laik eğitim sistemini ortadan kaldıran bakan olduğu belirtilen yazıda, diğer “vukuatlar” özetle şöyle sıralandı:

“DAÜ Yabancı Diller ve Hazırlık Okulu’ndan 50 öğretim görevlisinin işten atılmasına onay verdi;DAÜ Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları’nın (DAK, DAİ ve kreşinin)  Doğa Okullar Grubu’na peşkeş çekilmesine çanak tuttu;  DAÜ’deçalışanların Toplu İş Sözleşmesi haklarının gasp edilmesine onay verdi;Öğretmen Sürgün Tüzüğü’nün geçirilmesi için uğraş verdi;Öğretmen Kıyafet Tüzüğü’nün hazırlanmasına çanak tuttu;Güzelyurt bölgesindeki okullara milyonlar harcayarak ihalesiz çardak yaptırdı; okulların altyapıları dökülürken bakanlığa kırmızı halı döşetti ve kendi resimlerini büyüterek bakanlığa astırdı; vasfı tutmadığı halde komşularını geçici öğretmen olarak atadı; okul kantinlerini ihalesiz yandaşlarına peşkeş çekti;halasına ihtiyacı olmadığı halde devlet çekiyle ödeme çıkardı; bakanlığa 6 bin TL’lik ceviz macunu aldırdı;Yakın Doğu Üniversitesi’nden 15.000.000 TL siyasi rüşvet alarak Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü için izin verdi ve Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması için çalıştı; objektif hazırlanan tarih kitaplarını değiştirip ırkçı, şoven, milliyetçi ve önyargılı tarih kitaplarının yazımı için Türkiye’deki üniversiteleri tercih etti;kolej giriş sınavlarını geriye getirip çocukları, aileleri ve öğretmenleri maddi manevi baskı altına aldı; Güney Kıbrıs’taki okullardan mezun Kıbrıslı Türk öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere girişlerinin önüne yasal engel koydu…..”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.