1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ECDADA SAYGISIZLIK
ECDADA SAYGISIZLIK

ECDADA SAYGISIZLIK

Girne’de bulunan ve Osmanlı döneminden kalan son şehitlik olduğu bilinen Baldöken Şehitliği’nin şu anda bir bölümü otopark olarak kullanılıyor, mezar başlıklarının ise kasten söküldüğü iddia ediliyor

A+A-

Girne’de bulunan ve Osmanlı döneminden kalan son şehitlik olduğu bilinen Baldöken Şehitliği’nin şu anda bir bölümü otopark olarak kullanılıyor, mezar başlıklarının ise kasten söküldüğü iddia ediliyor

Kuzey Kıbrıs'taki son Osmanlı şehitliğinin hali içler acısı. Girne'de bulunan Baldöken Şehitliği'nin bir bölümü şu anda otopark olarak kullanılıyor, mezar başlıklarının ise kasten söküldüğü iddia ediliyor. Vakıflar İdaresi tarafından Girne Belediyesi’ne yıllık 100 TL’ye kiralandığı ileri sürülen ve halka açık dinlenme parkı olarak kullanılan bu şehitliğin, mezarlardan tamamen arındırılmak istendiği savunuluyor.

KKTC Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 'Mezarların hiçbirinin başında mezar taşı yok. Mezar taşları buradan bilinçli olarak kaybolmuş gibi. Aldığımız duyumlara göre burası Vakıflar İdaresi tarafından Girne Belediyesi'ne yıllık 100 TL’ye kiralanmış. Burada 10 yıl sonra mezarlık ve şehitlikten hiçbir eser kalmayacak.' dedi.

Rumların Güney Kıbrıs'taki tarihi eserleri tahrip etmesine tepki veren Kıbrıslı Türkler, aynı hassasiyeti KKTC'deki ecdadın mirasına karşı göstermiyor. Kıbrıs Türk tarafında çoğu şehitliğin izlerinin silinip normal yapı haline getirildiği biliniyor. Şu anda Osmanlı şehitlerinin yattığı Baldöken Mezarlığı'nın amacının dışına çıkartılarak park haline getirildiğini ifade eden Süleyman Çakır, Avrupa'da birçok ülke gezdiğini, oradaki büyükelçiliklerin Osmanlı şehitlerine karşı çok hassas olduğunu dile getirdi. Çakır, buna karşın KKTC'de şehitliklere aynı hassasiyetin gösterilmediğini kaydetti.

Mezarların bakımsızlıktan tamamen tahrip olduğunu aktaran Süleyman Çakır, mezarların içerisine çim ekildiğini ve belediyenin diğer bölümünü de otopark olarak kullandığına vurgu yaptı.

'MEZAR TAŞLARININ HİÇBİRİ YOK'
Şehitlikte, mezar sayısının giderek azaldığına işaret eden Çakır, 'Mezarların hiçbirinin başında mezar taşı yok. Mezar taşları buradan bilinçli olarak kaybolmuş gibi. Burada 10 yıl sonra mezarlık ve şehitlikten hiçbir eser kalmayacak, burası park alanı gibi dizayn edilmiş şekilde millete kullanıma sunulacaktır' dedi.

YILLIK 100 TL KİRA MI OLUR?
Buraya akşam saatlerinde gelindiğinde çok daha kötü manzaralarla karşılaşıldığını söyleyen Din Görevlileri Sendika Başkanı Süleyman Çakır, şöyle devam etti: 'Aldığımız duyumlara göre burası Vakıflar İdaresi tarafından yıllık 100 TL’ye kiralandığı yönünde. Dünyanın neresinde görülmüş ki şehitlik belediyeye kiralansın ve kiralanan bu yer de park alanı olarak kullanılsın. Buraya yetkililerimizin, elçiliğimizin, Vakıflar İdaresi’nin sahip çıkmasını istiyoruz.'

'LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ VE MECLİS DE ŞEHİTLİK ALANI'
KKTC’de Lefkoşa Büyükelçiliği ile Cumhuriyet Meclisi’nin olduğu alanında da şehitlik olduğunu ileri süren Çakır, Osmanlı'dan geriye kalan bir tane şehitliğin olmadığını aktardı. Bilinçli ya da intikam almak için mi bu yönde adımlar atıldığını anlayamadıklarını dile getiren Süleyman Çakır şunları söyledi: 'Dertleri ne ise şu anda Osmanlı'dan kalan bir tane şehitliğimiz yok. Bu şehitliklere kimse sahip çıkmamıştır. Bunu biz insanlara nasıl izah edeceğiz. Vakıflar İdaresi eğer şehitliği 100 TL’ye belediyeye kiralıyorsa bunu sorgulamak lazım. Osmanlı'nın şehitliği nerede? Bize şehitliğimizi göstersinler. Teslim etsinler. Ziyaret etmek istiyoruz. Şu an bulunduğumuz şehitlik park alanı olarak kullanılıyor. Ve insanların oturup eğlence yeri gibi dizayn edilmiş . Şu anda üzerinde oturduğumuz yerde belki de kaç tane şehitlik mezarı vardır. 35 kişinin burada olduğunu biz biliyoruz. Ben bu konudan son dere rahatsızım ve benim gibi çok sayıda insan da aynı şekilde bu konudan rahatsızlık duyuyor. '

KKTC'deki Osmanlı şehitliklerinin bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olmasına karşın birkaç yüz metre ileride bulunan uluslararası mezarlığa gösterilen bakım dikkat çekiyor. Burada mezar taşlarının olması ve mezarlıktaki bakım gözlerden kaçmıyor.

Remzi SAMAR/ Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.