1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ECZACILAR BİRLİĞİ, SAĞLIK BAKANI’NI ELEŞTİRDİ
ECZACILAR BİRLİĞİ, SAĞLIK BAKANI’NI ELEŞTİRDİ

ECZACILAR BİRLİĞİ, SAĞLIK BAKANI’NI ELEŞTİRDİ

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, tanımı ve nitelikleri belirtilmemiş, ilaç bilgisinden yoksun kişilere bitkisel ilaç ve vitamin satma yetkisi verilmek istendiğini savunarak, Eczacılık Zehirler Yasası’na aykırı bu yasa dışılıkla ilgili gereken yapılmaması ha

A+A-

AZGIN: “BİR YAZIYLA İLAÇ REJİMİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, tanımı ve nitelikleri belirtilmemiş, ilaç bilgisinden yoksun kişilere bitkisel ilaç ve vitamin satma yetkisi verilmek istendiğini savunarak, Eczacılık Zehirler Yasası’na aykırı bu yasa dışılıkla ilgili gereken yapılmaması halinde hukuk yoluna başvuracağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak bugün yazılı bir açıklama yapan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, Sağlık Bakanı’nı, dün ilgili taraflara gönderdiği bir yazıyla “ilaç rejimini değiştirmeye çalışmakla” suçladı.

Azgın, söz konusu açıklamayı, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı, Başsavcılık ve İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü’ne de dağıttı.

“YASAL DÜZEN ANCAK YASALARLA DEĞİŞİR”

Fatma Azgın, bakan da olsa bir kişinin sistemi değiştirecek yetkisi olmadığını, yasal düzenin ancak yasalarla değişebileceğini söyledi. Bu yazı hazırlanırken, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden uzman görüşü alınmadığını, Eczacılar Birliği ile istişare edilmediğini ve Eczacılık Zehirler Kurulu’nun haberdar edilmediğini savuna Azgın, söz konusu yazıda, tanımı ve nitelikleri belirtilmemiş ilaç bilgisinden yoksun kişilere bitkisel ilaç ve vitamin satma yetkisi verilmek istendiğini savundu.

Azgın, “Sağlık Bakanlığı’nda, ilaç konusuyla hiç ilgisi olmayan insanlar, ülkemizde geçerli eczacılık mevzuatında belirlenen, ilaç tanımı ve ilaçların sınıflandırılması ve satışı konusundaki uygulamayı değiştirecek bir sistemi Sağlık Bakanı’na imzalatmışlardır” dedi.

Azgın, şöyle devam etti:

“Bitkisel ilaçları, vitaminleri  ‘gıda’ olarak kabul eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayış, ülkemizde hiçbir zaman var olmamış ‘aktar’ dükkanı açılmasına neden olmuştur. Türkiye, ‘aktarlık’ sisteminin, çoğu bitkinin tek başına toksik etki gösterebileceği gibi diğer ilaçlarla olumsuz yönde etkileşeceği ve insanları ölüme kadar götürecek örneklerinden yola çıkarak bitkisel-mineral-doğal, kimyasal tüm ilaçların eczanelerde satılması yönünde mevzuat değişikliğine giderken, bizde gayet sağlıklı ve düzgün işleyen ilaç rejimi değiştirilmeye çalışılıyor.”

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.