1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ECZANELER OTOMASYON HİZMETE GEÇİYOR
ECZANELER OTOMASYON HİZMETE GEÇİYOR

ECZANELER OTOMASYON HİZMETE GEÇİYOR

Vatandaşın daha kolay ulaşılabilirliğinin artacağı...

A+A-

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay Alper yaptığı açıklamada, otomasyon hizmetinin birinci basamağının 15 gün önce Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde uygulanmaya başlandığını, yakın zamanda diğer hastane ve sağlık ocakları yanında eczanelerde de uygulanacağını belirtti.

Alper, “Ülke çapında uygulanacak otomasyon sistemi israfı önleyecek. Genel Sağlık Sigortası’nın uygulanmasıyla ise ulaşılabilirlik artacak. Genel Sağlık Sigortası’nın komitede görüşülmesine devam ediliyor. Kısa sürede tamamlanarak uygulamaya geçmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay Alper,  yaptığı açıklamada, Genel Sağlık Sigortası’nın komitede görüşülmesine devam edilmekte olduğunu belirterek, kısa sürede geçmesini beklediklerini söyledi. Alper, Genel Sağlık Sigortası’nın uygulanmasıyla vatandaşın daha kolay ulaşılabilirliğinin artacağını ifade etti. Ülkede uygulanan sistemin yanlış olduğunu anlatan Alper, hastanelerin ilaç vermemesi gerektiğini savundu. Alper, ilacın sadece eczaneler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Alper: “Lefkoşa Devlet Hastanesi e-reçete sistemine geçti”

Alper, göreve geldikten sonra 2013 yılının Kasım ayında Sağlık Bakanlığı’nın Genel Sağlık Sigortası ile ilgili çalıştay düzenlediğini belirterek, alınan karar çerçevesinde tüm eczane ve hastanelerin otomasyon hizmetine geçmesi yönünde karar alındığını kaydetti. Otomasyon hizmetinin birinci basamağının 15 gün önce Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde uygulanmaya başlandığını belirten Alper, diğer hastane ve sağlık ocaklarından sonra eczanelerde de uygulanacağını söyledi.

“Otomasyon sistemi israfı önleyecek”

Alper, ülke çapında uygulanacak olan otomasyon sisteminin israfı önleyeceğini belirtti. Medule Eczane Provizyon Sistemi’nin Türkiye’de uygulanan bir sistem olduğunu anlatan Alper, buna benzer bir uygulama yapılacağının söylenmekte olduğunu dile getirdi.

Akılcı ilaç kullanımının dünyada yüksek maliyetli ilaç tüketilmesinden dolayı 1985 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün programına girdiğini anlatan Eczacılar Birliği Başkanı Alper, “çok ilaç değil, doğru ilaç” kavramının uygulandığını belirtti. Alper, akılcı ilaç kullanımının halkın sağlığını ve toplumun çıkarını koruduğunu ifade ederek, ülkede uygulandığını ve hiçbir sıkıntı yaratmadığını söyledi. Alper, kültür düzeyi yüksek olan ülkelerde akılcı ilaç kullanımının

problem haline gelmediğini belirterek, eczanelere ulaşmanın mümkün ve kolay olduğunu kaydetti.

“Eczane sayımız yeterli”

Alper, ülkede hastanelerin altyapısının ve eczane sayısının yeterli olduğunu söyleyerek, Karpaz’dan Lefke’ye kadar her yerde eczanenin mevcut olduğunu belirtti. Alper, eczane bacağının ilaç sıkıntısının olmadığını da ekledi. Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay Alper, eczanelerde aşamalı olarak saat değişikliğine gidildiğini, kesintisiz hizmet vermeye başladıklarını da sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.