1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “EĞER ÇÖPLÜK YAPILMASI GEREKİYORSA BUNUN YERİ GİRNE DEĞİLDİR”
“EĞER ÇÖPLÜK YAPILMASI GEREKİYORSA BUNUN YERİ GİRNE DEĞİLDİR”

“EĞER ÇÖPLÜK YAPILMASI GEREKİYORSA BUNUN YERİ GİRNE DEĞİLDİR”

“EĞER ÇÖPLÜK YAPILMASI GEREKİYORSA BUNUN YERİ GİRNE DEĞİLDİR”

A+A-

ÜLKER: “EĞER ÇÖPLÜK YAPILMASI GEREKİYORSA BUNUN YERİ GİRNE DEĞİLDİR”

Girne’de orman arazisine “çöp deposu” yapılması konusundaki karara karşı çıkan Girne Amerikan Üniversitesi ve “Girne çevre dostları”, üniversitede basın toplantısı düzenledi.

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre, Millenium Başkanlık Ofisi Toplantı salonunda yer alan basın toplantısına GAÜ Rektörü Prof. Dr. Sadık Ülker, GAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oğuz Karakartal ve Doç. Dr. Zafer Ağdelen, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, British University of Nicosia Genel Sekreteri Tuncer Hasan Tuncergil, GAÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Sualp Davut, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Genel Sekreteri Erhan Vechi, GAÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Türkay Akpınar, GAÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hossein Sadri ve Amerikan Koleji’nden Koray Emirhoca katıldı.

Basın toplantısında açıklamada bulunan GAÜ Rektörü Prof. Dr. Sadık Ülker, üniversite ile St. Hilarion Kalesi arasındaki ormana çöp toplama alanı yapılması planlandığını kaydederek, tepki olarak Yeşil Barış Hareketi, üniversiteler ve artarak devam eden halk ve sivil toplum örgütlerinden destekler aldıklarını söyledi.

Girne’ye çöplük yapılmasının turizm için de kötü bir hamle olacağını dile getiren Ülker “Eğer çöplük yapılması gerekiyorsa bunun yeri Girne değildir. Biz bu noktada siyasilerden destek bekliyoruz. Ayrıca yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“GÜNGÖRDÜ’NÜN BU KONUDA YANIMIZDA OLACAĞINA İNANIYORUM”

Ülker ayrıca, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün bu konuyla ilgili kendi yanlarında olacağına inandığını söyleyerek, Girne halkının büyük çoğunluğunun konuyla ilgili bilgisinin olmadığını belirtti.

Basın toplantısıyla kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Ülker, bu konunun yalnızca kendileri için değil, özelde bölge halkı, genelde tüm KKTC için büyük sorun teşkil ettiğini ifade etti.

Siyasilerden de aynı desteği alacağına emin olduğunu dile getiren Ülker, gerekli destek ve sonucu alamadıkları takdirde, demokratik yollardan haklarını ayarlayacaklarını vurguladı.

SAHİR: “PLANSIZLIĞIN SONUCU”

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de “Bu çöplük planının böyle damdan düşer gibi ortaya çıkması plansızlığın sonucudur. Böyle akla yatmayan bir kararın Girne’ye yakışmayacağı aşikârdır” şeklinde konuştu.

Ülke kaynaklarını heba etmektense, geri dönüşümü düşünmenin daha mantıklı olacağını kaydeden Sahir, “Bizim dileğimiz sağlıklı bir depolama alanı oluşturulmasıdır. Bu konuyla ile ilgili dünya üzerinde uygulanan birçok model bulunmaktadır” dedi.

DİĞER KONUŞMALAR

British University of Nicosia Genel Sekreteri Tuncer Hasan Tuncergil, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Ağdelen, GAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, GAÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hossein Sadri de basın toplantısında yaptıkları konuşmalarda turistik bir kentte çöp toplama tesisine karşı olduklarını belirterek kararın geri alınmasını istediler.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.