1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EİDE, LİDERLERLE BUGÜN TEKRAR AYI AYRI GÖRÜŞECEK
EİDE, LİDERLERLE BUGÜN TEKRAR AYI AYRI GÖRÜŞECEK

EİDE, LİDERLERLE BUGÜN TEKRAR AYI AYRI GÖRÜŞECEK

Eide, liderlerle bugün tekrar ayı ayrı görüşecek

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakere sürecinin ilerlemesi için taraflar arasında mekik diplomasisini sürdürüyor.

Eide bu çerçevede dün yine liderlerle görüştü. Mekik diplomasisine bugün de sürdürecek olan Eide, Liderlerle bugün tekrar ayı ayrı görüşecek.Eide, liderlerin konferans kararı vermek istedikleri noktaya geldiklerini ancak çözümlenmemiş konular olduğu için bunu yapmaya hazır olmadıklarını söyledi.
İlk olarak dün Rum Lider Anastasiadis ile görüşen Eide, ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide açıklama yaptı.

Eide, bazı konuların sadece garantörlerin ve gözlemci olarak AB’nin bulunacağı ortamda tartışılabileceğini ifade etti.Eide, liderlerin konferans kararı vermek istedikleri noktaya geldiklerini ancak çözümlenmemiş konular olduğu için bunu yapmaya hazır olmadıklarını vurguladı.

Mekik diplomasisini sürdüreceğini ve çözümlenmemiş konularda pürüzlerin giderilmesine yardımcı olmaya çalışacağını kaydeden Eide, her iki liderin de son hafta içerisinde uluslararası konferansın tekrar toplanmasıyla ilgili fikir birliğine varmadan Kıbrıs’ta bundan sonra başarılacak fazla bişey kalmadığı görüşünde olduğunu belirtti.

Her iki liderin de Cenevre’de konferansın tekrar toplanmasının yolunu aramak istediğini kaydeden Eide, bunu yakın gelecekte yapmayı konuştuklarını ifade etti.

Yöntem, konferans arayışının nasıl organize edileceği ve konferans öncesinde neler yapılacağıyla ilgili hala çözümlenmemiş konular olduğunu dile getiren Eide, bu konularda bir anlaşmaya varma olanağı olduğunu ama aşılması gereken bir mesafe bulunduğunu ifade etti.

Çözümlenmemiş konuların neler olduğunun ve bu konularda ne zaman bir sonuca varılabileceğinin sorulması üzerine Eide, bu konuda haftanın sonunda bir neticeye ulaşmanın mümkün olduğunu kaydetti ve kendisinin arzusunun da bu yönde olduğunu söyledi.

Neticeye ne kadar erken varılırsa o kadar iyi olacağını ifade eden Eide, ancak bu konuların her iki taraf için de hassas konular olduğunu ve ortak görüşler yanında üzerinde çalışılması gereken gerçek farklılıklar da olduğunu söyledi.

Cenevre’de yapılacak toplantının BM önderliğinde yürütüleceğini anımsatan Eide, ancak liderlerin önlerinde duran konularda neler yapmak istedikleri Kıbrıs’ta sıraya konulmadıkça konferansın bir amacı olmayacağını belirtti.

Eide, BM Genel Sekreteri, BM ekibi ve kendisinin, “adada yürütülen iki toplumlu müzakereler çerçevesinde ve garantörler ile AB dahil olmadan tam olarak ele alınamayacak konuların bir birini pekiştirecek şekilde nasıl sıraya konacağıyla ilgili” önemli görevleri olduğunu da kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Liderlerle görüşmeye bugün de devam edecek.

Eide, bugün önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ardında da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşecek.

Eide-Anastasiadis görüşmesi saat 10:00’da, Eide-Akıncı görüşmesi saat 11:30’da yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.