1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EİDE NEW YORK'TA DESTEK VE PARA ARIYOR
EİDE NEW YORK'TA DESTEK VE PARA ARIYOR

EİDE NEW YORK'TA DESTEK VE PARA ARIYOR

Eide New York'ta destek ve para arıyor

A+A-

 

Liderlerin ay sonu yapacağı New York ziyareti öncesi sular ısınıyor. Filelftheros Gazetes’inin haberine göre, Özel Danışman Eide’nin New York temasları çerçevesinde iki önemli görevi var. Birincisi, uluslararası toplumu Kıbrıs müzakerelerinde Kasım ve Aralık aylarının hayati önemde gelişmelere gebe olduğunu inandırmak.

Gazeteye göre Eide’nin ikinci ve daha zor görevi ise, olası bir çözüm sonrası kurulacak olan Mülkiyet Komisyonuna uluslararası bir fon oluşturarak tazminat konularına maddi kaynak yaratmak. Eide’nin fon ile ilgili devletler ve aralarında IMF gibi ekonomik örgütlerin bulunduğu organizasyonlarla görüşmeler yapacağı bildirildi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın New York’a temaslarının programı da belli oldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, 28 Eylül Pazartesi sabahı adadan ayrılacak olan Cumhurbaşkanı Akıncı, New York'taki temaslarını 4 Ekim Pazar günü tamamlayacak. Akıncı, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir araya gelecek.

20 Eylül günü adadan ayrılan Rum Lider Nikos Anastasiadis’in ise ABD’nin Chicago kentindeki temaslarını tamamlayarak bugün New York’a geçmesi bekleniyor. Anastasiadis, 26 Eylül’de BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde, 29 Eylül’de ise BM Genel Kurulu’nda konuşacak

Kıbrıs Müzakere sürecinde kritik aylara girilirken gözler liderlerin yanı sıra BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin bu ay sonu yapacakları New York ziyaretlerine çevrildi.

BM’nin 70.Dönem Genel Kurul çalışmalarına katılacak olan liderlerin yapacakları temaslar önem kazanırken, Eide’nin de New York’ta önemli görüşmeler yapacağı bildiriliyor.

Eide’nin iki görevi var…”

Fileleftheros Gazetesi’nden Kostas Venizelos’un haberine göre, Eide’nin New York’ta iki önemli görevi var. Bunlardan birincisi Genel Sekreterin ofisine Kıbrıs’ta atılacak kararlı adımların ne olacağını danışmak ve uluslararası güçlü aktörler ile durumu istişare etmek.

Gazeteye göre ikinci görevi ise devletler ve organizasyonlarla görüşüp çözümün getireceği maliyete maddi kaynak yaratacak bir fon oluşturmak.

Eide’nin ilk görevinin rutin bazı görüşmeleri barındırmasına rağmen, uluslararası toplumu Kıbrıs Müzakere sürecinde Kasım-Aralık aylarının hayati olacağına inandırmak olması açısından önemli görülüyor. Eide yapacağı görüşmelerde, söz konusu aylarda, liderlerin görüşmeleri sıklaştıracağı ve süreç üzerinde daha çok inisiyatif alınacağının altını çizeceği öngörülüyor.

İkinci görev daha zor…Para bulmak…

Eide’nin ikinci görevi ise, olası bir çözüm ve birleşmeden sonra ortaya çıkacak maliyeti karşılayacak bir fon oluşturma çabaları. Bulunması arzulanan kaynağın taşınmazların yeniden yapılandırılması ve tazminat maliyetlerine çözüm olacağı öngörülüyor.

Ancak habere göre Eide’nin bu görevi birincisine göre daha zor unsurlar içeriyor. Bunun sebebi ise, uluslararası çevrelerin ellerini şu an yerine çözümden bir gün sonra atmak niyetinde olmaları gösteriliyor.

Eide’nin New York’da BM Genel Kurul çalışmaları sırasında yapılacak olan Dünya Ekonomik Formunda da boy göstereceğini yazan gazete, Norveç Eski Dışişleri Bakanının forumda aktif bir şekilde maddi kaynak arayışında olacağını da vurguladı.

Hedef kurulacak ‘Mülkiyet Komisyonuna’ fon oluşturmak

Buna göre, Eide’nin en büyük hedefi, çözüm sonrası mal mülk işlerini çözecek olan Mülkiyet Komisyonu’na uluslararası bir fon oluşturmak.

Söz konusu komisyonun fonlarının yerel kaynaklardan da sağlanacağının vurgulandığı haberde, fonun maddi kaynağın çok büyük kısmının IMF gibi uluslararası kreditörlerden karşılanması noktasında çalışmalar olduğuna da dikkat çekti.

Öte yandan gazetenin haberine göre, Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasında tazminatların parça devletleri tarafından karşılanması noktasında ısrarcı. Buna göre, Kıbrıs Türk kurucu devletinde malına karşılık tazminat hakkı elde olacak olan Kıbrıslı Rum’a tazminatın Kıbrıs Rum Kurucu Devleti tarafından ödenmesi savunuluyor. Hatta bu tazminatların doğal gaz rezervlerinden gelecek gelirlerle ödenmesi de gündemde.

Başkan Anastasiadis’in olası bir anlaşmada ortaya çıkacak olan maliyetin nereden karşılanacağının referandum öncesi kesinleşmesi noktasında olduğu da iddialar arasında. Başkanın, New York temasları sırasında konuyu muhataplarına açacağını geçtiğimiz günlerde adaya bir ziyarette bulunan Victoria Nuland’a da bahsettiğini gelen haberler arasında.

Akıncı 28 Eylül’de gidiyor…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmek ve BM 70’inci Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla New York’a gidecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, 28 Eylül Pazartesi sabahı adadan ayrılacak olan Cumhurbaşkanı Akıncı, New York'taki temaslarını 4 Ekim Pazar günü tamamlayacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban’la görüşmesinin yanında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir araya gelecek. Akıncı’nın başka temas ve görüşmeleri de olacak.

New York’a eşi Meral Akıncı’yla birlikte gidecek olan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, temaslarında, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, ile Müzakere Heyetinden Sertaç Güven eşlik edecek.

Anastasiadis bugün New York’a geçecek

Öte yandan 20 Eylül günü adadan ayrılan Rum Lider Nikos Anastasiadis ise ABD’nin Chicago kentindeki temaslarını tamamlayarak bugün BM 70’inci Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla New York’a geçmesi bekleniyor.

Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikos Emiliu Anastasiadis’in BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için gideceği New York’taki temasları konusunda açıklamalarda bulundu.

Fileleftheros Gazetesi’ne söyleşi veren Emiliu, 70’inci BM Genel Kurul çalışmalarına katılacak olan Anastasiadis’in 26 Eylül’de BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde, 29 Eylül’de ise BM Genel Kurulu’nda konuşacağını ifade etti.

Biden ile görüşecek…

Emiliu, Anastasiadis’in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in yanı sıra diğer ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşeceğini belirtti.

Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşeceğini, ayrıca her yıl olduğu gibi Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üye ülke temsilcileriyle yemekte bir araya geleceğini belirten Emiliu, Anastasiadis’e eşlik edecek Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in de bir çok mevkidaşıyla bir araya geleceğini ve basın toplantılarına katılacağını söyledi.

Emiliu, açıklamasında ayrıca gerek Anastasiadis, gerekse Kasulidis’in, Güney Kıbrıs’ın bir sonraki BM Genel Kurul zirvesi başkanlığına ilişkin adaylığını da ileriye götüreceğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.