1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EIDE’NİN ATTIĞI TWİT
EIDE’NİN ATTIĞI TWİT

EIDE’NİN ATTIĞI TWİT

Eıde’nin Attığı Twitt, “Ankara’dan İstediğini Aldığı” Şeklinde Yorumlandı

A+A-

 

EIDE’NİN ATTIĞI TWİTT, “ANKARA’DAN İSTEDİĞİNİ ALDIĞI” ŞEKLİNDE YORUMLANDI

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETMEMEK KAYGISIYLA MÜZAKERELERİN BAŞLAMA TARİHİNİ BUGÜN AÇIKLAMAYACAK

Rum gazeteleri BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin bugün en iyi ihtimalle ya müzakerelerin yeniden başlama tarihini açıklayacağı, en kötü ihtimalle de Rum tarafının masadan kalkma nedenlerinin ortadan kalktığını açıklayıp prosedürdeki buzu kırmaya çalışacağı haber verildi.

Alithia “Müzakerelere Dönüş... Espen Eide’nin Mesajı: ‘Pozisyon Alın’” başlığıyla manşete çektiği haberinde Eide’nin müzakerelerin başlama tarihini, KKTC’de 19 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine etki etmemek kaygısıyla bugün açılamayabileceğini yazdı.

Gazete dün akşam saat 20.30’da Ada’ya varması beklenen Eide’nin geç saatlere kadar, Rum tarafından hiç kimseye Ankara’daki temaslarıyla ilgili bilgi vermediğine dikkat çekti.

Habere göre, Ankara temaslarının iyi geçtiğine dair tek bilgi Eide’nin TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmesiyle ilgili twitter hesabından attığı şu mesajdı: “Sayın Feridun Sinirlioğlu ile Kıbrıs sorunuyla ilgili İstanbul’daki görüşmemiz çok verimliydi. Şimdi Lefkoşa’ya hareket ediyorum.”

Eide bu sabah saat 10.00’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anatasadis’le, saat 11.30’da da  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşecek; saat 14.00’ten sonra da Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nda Kıbrıslı Türk ve Rum gazeteciler için basın toplantısı düzenleyecek. Eide’nin yarın akşam Ada’dan ayrılacağı da kaydedildi.

EIDE’NİN TWİTTİ

Politis “Eide İstediğini Aldı...  Eide En Azından Teyit Almış Görünüyor... Bugün Kesinleşecek” başlıklı haberinde Eide’nin Sinirlioğlu ile görüşmesinin ardından attığı twitin Rum tarafında, Ankara’dan istediği teyidi aldığı şeklinde yorumlandığını yazdı, özetle şunları ekledi:

“Birçok şey, Navtex’in yarın yenilenip yenilenmemesine ve Eide’nin Türkiye’den Anastasiadis’e getireceği mesaja bağlı olacak. Hükümet kaynakları öğleden sonra Türkiye’den ayrılan ve 20.30’da Ada’ya gelen Norveçli diplomatla iletişim bulunmadığını söylediler. Bu nedenle Eide’nin bugün müzakerelerin yeniden başlayacağını bugün mü ilan edeceği yoksa Kıbrıslı Türklerin seçimlerinin sonrasına mı bırakacağı belirsizliğini koruyor.”

MÜZAKERELERİN BAŞLAMA TARİHİNİ BUGÜN AÇIKLAMAYACAK

Öte yandan Fileleftheros “Müzakereler İçin Tam Yol İleri... Eide Engellerin Kalktığını Açıklayacak, Diyaloğun Başlama Tarihini Değil”  başlıklı haberinde BM’nin 19 Nisan’daki KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ediyor görüntüsü vermemek için müzakerelerin başlama tarihini seçimler sonrasına bıraktığını yazdı.

Habere göre Eide bugün sadece müzakerelerin yeniden başlamasının önündeki engellerin (ENI-KoGas’ın sondaj faaliyetlerini durdurması, Barbaros’un bölgeden ayrılması ve Navtex’in dün gece yarısı sona ermesi) kalktığını açıklayacak, müzakerelerin başlama tarihini seçim sonrasına bırakması bekleniyor.

SİYASİ PARTİLER DİKKATLERİNİ BUGÜNKÜ TEMASLARA ODAKLADI

Gazete Rum siyasi partilerinin dikkatlerini Eide’nin bugünkü temaslarına odakladıklarına vurgu yaptı.

Habere göre EURO.KO Anastasiadis’ten Eide’ye “bu şartlar altında masaya ancak şu şartların yerine getirilmesi halinde dönebileceğini söylemesini istedi: “hidrokarbon konusu müzakerelerin yeniden başlamasına bağlanmayacak, Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygısını etkin şekilde gösterecek, enerji projeleri ve Kıbrıs MEB’indeki çalışmalar kesintisiz devam edecek.”

Vatandaşlar İttifakı “Anastasiadis’i meşgul etmesi gereken en önemli şeyin müzakerelerin yeniden başlama tarihi değil, verimli olması için gereken uygun şart ve koşulların yaratılması olduğu” görüşünü ortaya koydu.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise “Navtex’in süresinin sona ermesi ile sorunların bitmediği ve müzakerelerin yeniden başlama yolunun açılmadığı” görüşünü belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.