1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EKO TURİZMDE YERLİ ZEYTİNİN KULLANILMASI KONUSUNDA TOPLANTI
EKO TURİZMDE YERLİ ZEYTİNİN KULLANILMASI KONUSUNDA TOPLANTI

EKO TURİZMDE YERLİ ZEYTİNİN KULLANILMASI KONUSUNDA TOPLANTI

Eko Turizm ile ilgili yapısal değişiklikler ve Eko Turizm kapsamında yerli zeytin ile zeytin ürünlerinin kullanımında neler yapılabileceği konusunda toplantı yapıldı.

A+A-

Eko Turizm ile ilgili yapısal değişiklikler ve Eko Turizm kapsamında yerli zeytin ile zeytin ürünlerinin kullanımında neler yapılabileceği konusunda toplantı yapıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya, Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit’in yanı sıra Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik, Eko Turizm ile ilgili faaliyet gösteren dernek temsilcileri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

RAŞİT

Toplantının başında konuşma yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit, Eko Turizmin ülke için yeni bir vizyon olduğunu söyleyerek, bu konuyu masaya yatırmak ve gelecekte yapılacak çalışmaların bir başlangıcı olabilecek konuları görüşmek istediklerini söyledi.

Eko Turizm ile birlikte yerli ürünlerin ön planda tutulduğu bir yapıyla çalışmaların devam etmesinin, ülkedeki üretime, haliyle turizm ve ekonomiye de katkısı olacağını düşündüklerini ifade eden Raşit, toplantıyı, kendi görev süreleri içerisinde yetişmese bile ileriye dönük olarak atılan “önemli bir yol haritası” olarak değerlendirdi.

HARMANCI

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı da konuşmasında, Eko Turizmin, gerekliliğine inandıkları bir proje olduğunu vurgulayarak, ülkede artık Eko Turizm başta olmak üzere çevre dostu turizm şekillenmesine doğru bir yönlenme olması gerektiğini söyledi.

Harmancı, bunun hem bölge olarak önemli bir gereksinim, hem de ülke olarak kalkınma adına daha verimli olacağına inandıkları bir yapıyı teşkil edeceğini belirtti.

Eko Turizm ile ilgili başlangıçtan itibaren yanlış adımlar atıldığını, bu nedenle uzun stratejilerle altyapısı doğru hazırlanmış bir model olması gerekliliği üzerinde duran Harmancı, bunun bir günde değiştirilecek bir yapı olmadığını, ama en azından kısa vadede yaraya pansuman niteliğinde tedbirler almak istediklerini söyledi.

ÇELİK

Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik de konuşmasında, ortaya konulan fikirlere hemfikir olduklarını belirterek, Eko Turizmin  KKTC  için hassasiyetle oluşturulması gereken bir model olduğunu kaydetti.

Çelik, bugüne kadar kapsamlı çözümler ortaya konmaması ve yasal düzenlemelerin yapılamamasının Eko Turizmin önündeki “en büyük engel” olduğunu sözlerine ekledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.