EL FALI

EL FALI

El Falı Nasıl Bakılır?

A+A-

El falı anlamında kullanılan kiromanti sözcüğü Yunanca kökenlidir ve iki sözcükten, hir (el) ve manteia (kehanet) sözcüklerinden oluşur. Bu fal; elin, parmakların, bileğin biçim, çizgi ve çeşitli özelliklerinin yorumlamak amacıyla kullanılışı, bunların göksel katlardan gelen mesajlar içerdiği anlayışından yola çıkar. Buna karşılık elin, özellikle de el ayasının bir fal aynası gibi kulanılarak onun içinde düş kurmak ya da halüsinasyonlar kurmak şeklinde bir yöntem daha vardır ki, el ayası yerine bir tırnak, daha çok baş parmak tırnağı da kullanılabilir. Bu tür falcılığa katoptromanti adı verilir. Bu ikinci yöntem düşleme yoluyla fal yöntemlerinden biridir.

Bizim üzerinde durmak istediğimiz el falı insan elinin kullanım olanaklarıyla insanın en önemli özelliği olduğu savıyla başlar. Modern el falı binlerce yıldan beri oluşmuş bazı söylemlerin çağdaş bilgilerle birleşerek yorumlanışından yürür. Örneğin el içindeki çizgilerin belirli anlamlara bağlı olduğu inancı yukarıda anlatıldığı gibi çizgilerin yorumlanışına bağlıdır. Ama modern falcılıkta buna ele egemen olan sinirlerin anatomik ve fizyolojik özellikleri de yorumlar, daha çok simgesel anlamlarla karışarak katılır. Örneğin sinirlerin karşı taraf beyin yarımküresinden başlaması, bu yüzden sağ eli hareket ettiren merkezlerin sol beyin yarımküresinde olması, sol beyin yarımküresinin ise kalple aynı tarafta bulunuşu nedeniyle gönülde yatan dilek ve gereksinimlerin etkisi altında bulunduğu söylemi, anatomik ve fizyolojik gerçeklerin simgesel anlamlarla karmakarışık edilmesi demektir. Gene insanın konuşan ve her iki elini kullanan bir canlı oluşu gerçeği simgesel olarak birleştirilir ve ellerin de konuşma merkeziyle eş anlamlı anlamlar taşıyacağı söylemine ulaşılırsa bu da bir gerçeğin bir efsane ile birleştirilmesi olacaktır. El falı tam da bunu yapar. Yani bir takım gerçekleri, bir takım sembolik ve allegorik ifadelerle bir gerçekmişçesine bir araya getirir.

El falında her parmak bir gezegenle ilişkili sayılır. Baş parmak Venüs, işaret parmağı jüpiter, orta parmak Satürn, yüzük parmağı Güneş ve küçük parmak da Merkür ile ilintilidir. Bu parmakların hemen altında bulunan eklemler el içine doğru belirgin bir yükseklik yapar. Bunlara aynı gezegenlerin adları verilir. Elin başparmağın aksi tarafında bulunan kenar şişkinliği de Ay ile ilintili sayılır. Avucun ortasında kalan çukur alan ise Mars'ın alanıdır. Avucun işlevliğinden ötürü bu yükseklikler arasındaki alanlar da bir takım çizgiler oluşur. Bu çizgilere kalp, yaşam, baş çizgileri gibi adlar verilmekte ve bunlar bu adlara uygun simgeler olarak görülmektedir. El falında ayrıca elin genel biçimi, yumruk yapısı, parmakların biçimleri, el bileğindeki çizgiler ve daha birçok çizgi aynı şekilde allegorik anlamlar yüklenerek yorumlanmaya çalışılmaktadır.

EL FALI NASIL BAKILIR:

Hayat Çizgisi:

Öncelikle şu hayat çizgisinin ne kadar yaşayacağınızı gösterdiği söylentisini unutun. Hayat çizgisi, daha çok hayatın nasıl geçeceğini, nerelerde krizlerin olacağını gösterir.

Hayat çizgisi, baş parmak ile işaret parmağı arasında bir yerden başlar ve bileğe doğru döner. Şimdi lütfen önce resim 1'e ve sonra kendi elinize bakın. Hayat çizginiz kırmızı çizgide olduğu gibi dik ve düz mü? O zaman sizin için şu geçerli diyebiliriz: Herşeyi aklınızla çözmeye çalışıyorsunuz. Kendinizi biraz daha rahat bırakın ve duygularınızı dinleyin. Yoksa yaşamınız stres içerisinde geçecek. Hayat çizginiz, mavi çizgi gibi, yuvarlak ve uzun mu? O zaman, güç ve iktidar açısından şanlısınız. Ama nedense duygularınızın çok fazla etkisindesiniz. Biraz da aklınızı kullanmalısınız. Hayatınıza şöyle bir bakın. Pişman olduğunuz çoğu şeyde duygularınızın esiri olduğunuzu göreceksiniz..

Çoğu hayat çizgisi bu iki ekstremin arasında gidip gelir. Çizgi dikleştikçe elin sahibi daha akılcı, yuvarlaklaştıkça daha duygusal olur.
Hayat çizginiz, ikinci resimdeki lila çizgi gibi, birçok yol ayrımı, zikzaklar vesaire içeriyorsa, hayatınız hep aşağı yukarı oynayarak geçecek. Krizlerden sonra mutlu günler, sonra yine stresler, sonra yine huzur. Biri gelip biri gidecek. Bunun iyi tarafı, çelik gibi sinirleriniz olacak ve herkesten daha fazla şey yaşayacaksınız. Sizinle aynı yaştaki insanlardan her zaman daha bilge, daha olgun olacaksınız.

Hayat çizginiz üçüncü resimdeki pembe çizgi gibi kısacık mı? Paniğe kapılmanıza gerek yok. Bu kısa bir yaşamınız olacak demek değil. Sadece biraz aksiyon eksikliğini gösteriyor. Sakin bir yaşam sürmeye meyillisiniz. Eğer bu hoşunuza gidiyorsa, herşey normal. Ama sıkılıyorsanız, mesela bu hayat çizgisine sahip, ama sivri elliyseniz, bir şeyler yapmayı deneyin. Eğlenmekten ya da eğlenememekten korkmayın.

Resimdeki yeşil çizgi gibi hayat çizginizde bir kesik varsa, bu bir yerlerde büyük bir süpriz var demektir. Hayır illa trafik kazası demek olmuyor. Pozitif ya da negatif olabilir, ama bir gün hayatınız tamamen değişecek (ya da değişti bile). Heyecanlanmaya hakkınız var.


Kafa Çizgisi:

İkinci en önemli çizgi kafa çizgisi. Kişinin inanç, yaşam felsefesi, hayata yaklaşımı, zekası ve mentalitesini temsil ediyor. Hayat çizgisinin hemen üstünden başlıyor ve avucun içinde yatay olarak devam ediyor.

Hemen şunu söyleyelim, kafa çizginiz çift ise vay halinize... Ruhsal yönünüz çok kuvvetli. Belki de spiritüel bir lider olacaksınız.

Kafasal çizginizin üzerindeki diğer ufak çizgiler, felsefenizde ya da hayat görüşünüzdeki değişiklikleri temsil ediyor. Çizgiyi üçe bölersek, ilk üçte bir gençliğinizi, ikinci üçte bir yetişkin yaşantınızı, üçüncü de yaşlılığınızı temsil ediyor.

Hayat çizginiz ile kafa çizginizin birbirine yakınlığı, beyninizin vücudunuzu ne kadar kontrol ettiği ile ilişkili. Örneğin birlikte başlıyorlar ya da yapışıklarsa, aklınız vücudunuzu iyi kontrol ediyor demek. Alabildiğine ayrılarsa, macera dolu bir yaşam süreceksiniz demek, çünkü bazen aklınızı değil, sadece vücudunuzu düşüneceksiniz.

Avucun içinde yatay olarak düz ve derin giden bir çizgi, düzgün ve mantıklı bir düşünce yapısını gösteriyor. Çizgi ne kadar düzse, o kadar gerçekçi düşünüyorsunuz. Ne kadar derinse hafızanız o kadar kuvvetli...

Kafa çizgisi dalgalı ise, bu kısa dönem hafızanızın çok iyi olmadığını gösteriyor. Sıkılgan bir yapınız var. Ama bu kesinlikle zeki değilsiniz demek değil.

Kafa çizginiz kısa ve yukarı dönükse, bu yine dalgalı çizgide olduğu gibi, dağınık bir düşünce yapısına sahip olduğunuzun işareti. Uzun ama aşağı dönük bir çizgi, yaratıcılığı, uzun ama yukarı dönük bir çizgi, kolay hatırlayabilen iyi bir hafızayı gösteriyor.


Kader Çizgisi - Kader Falı:

Avucun altında, hayat çizgisinin yanından orta parmağa doğru çıkan çizgi, kader çizginiz.

Bu çizgi dış dünyanın hayatınıza etkileriyle ilgili.

Eğer çifte çizgiyse yine çok şanslısınız. Hayır gerçekten şanslısınız. Bol bol toto, loto oynayın.

Eğer çizginiz resimdeki mavi çizgi gibi, düzgün ve kesintisizse hayallerinizin çoğuna kavuşacaksınız demek. Bunun sebebi ne istediğinizi bilmeniz ve bunlara kavuşacak güce sahip olmanız. Yok eğer çizginiz resimdeki kırmızı çizgi gibi, parçalıysa, şans katsayınız biraz az, bu yüzden daha sağlamcı düşünmeniz, önemli şeyleri iyi planlamanız, murphy kanunlarını anayasanız yapmanız gerekiyor.

Kader çizginiz bir ya da iki kere açık ve seçik şekilde kesiliyor mu? Bu hayatınızın bir yerinde pozitif ya da negatif, çok önemli bir değişiklik olacağının işareti. Büyük ihtimalle kariyer değişikliği. Bir mesleği tamamen bırakıp yeni bir meslek icra etmeye başlamak gibi. Kader çizgisini de kafa çizgisi gibi hayatınızın 3 evresine bölerek bu değişikliğin kabaca hangi 30 yılda olacağını kestirebilirsiniz.


Kalp Çizgisi:

Kafa çizgisinin üstünde, avucun tepesindeki çizginin adı kalp çizgisi, doğal olarak aşk hayatınızı temsil ediyor. Elin dış kenarından başlıyor, başparmak yönünde bitiyor.

Çizginiz resimdeki sarı çizgi gibi bir çatalla bitiyorsa, herşey mükemmel. Flört etmekten çok hoşlanıyorsunuz. Ama hayatınızın aşkını bulduğunuzda gayet sadık ve çok çok çok mutlu olacaksınız.

Çizginiz, pembe çizgide olduğu gibi hafif boşluklarla bölünmüşse ruh eşinizi bulana kadar aşk hayatınızda bir takım inmeler çıkmalar olacak demek. Ama bir yandan da gayet açık fikirli biri olduğunuz için hiç bir zaman mutsuz ya da yanlız olmayacaksınız. Kalp çizginiz, yeşil çizgide olduğu gibi biraz kısa ise, acaba aslında kendinize aşık olup olmadığınızı bir kontrol etseniz iyi olur. Yine de biri sizi etkilemeyi başarırsa işte o zaman yaşayacağınız aşk mutluluğunun haddi hesabı yok.

Aşk çizginiz, kırmızı çizgide olduğu gibi binlerce kanalı olan bir ırmağa benziyorsa, flört meselesini biraz abartmış bir şahsiyetsiniz. Sadakat, kitabınızda bir yerlerde yazıyor ama bulmakta güçlük çekiyorsunuz. 

Kalp çizginiz mavi çizgide olduğu gibi, dümdüz ve pürüzsüzse, aşk konusunda güvenme güçlüğü çeken birisiniz. Kimseye güvenmiyor ve kontrolü asla elden bırakmıyorsunuz. Lütfen insanların çoğunun iyi kalpli olduğunu hatırlayın ve kendinizi biraz rahat bırakın. O zaman mutluluk gelip sizi bulacaktır..

 

Kaynak: faldunyasi.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.