1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ELCİL: “KHK YENİ SORUŞTURMALARA VE HUKUKSAL DAVALARA NEDEN OLACAK BİR UYGULAMA BAŞLATTI”
ELCİL: “KHK YENİ SORUŞTURMALARA VE HUKUKSAL DAVALARA NEDEN OLACAK BİR UYGULAMA BAŞLATTI”

ELCİL: “KHK YENİ SORUŞTURMALARA VE HUKUKSAL DAVALARA NEDEN OLACAK BİR UYGULAMA BAŞLATTI”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Yüksek İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği müdür terfileri sınavı için kriter değerlendirmesinin ve sınavın yeniden yapılmasını istedi.

A+A-

AÇIKLAMANIN ARDINDAN KTÖS YETKİLİLERİ VE ÖĞRETMENLER KHK’YA GİDEREK SINAV İÇİN BAŞVURU DİLEKÇESİ VERDİ

ELCİL: “KHK YENİ SORUŞTURMALARA VE HUKUKSAL DAVALARA NEDEN OLACAK BİR UYGULAMA BAŞLATTI”

“SADECE 121 KİŞİYİ SINAVA ALMAK, YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ’NİN KARARINI TANIMAMAK VE YASADIŞILIĞA ÇANAK TUTMAKTIR”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Yüksek İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği müdür terfileri sınavı için kriter değerlendirmesinin ve sınavın yeniden yapılmasını istedi.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) iptal edilen müdür terfi sınavlarıyla ilgili tutumunu eleştiren KTÖS yetkilileri ve öğretmenler, bugün öğleden sonra konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı, ardından KHK’ya giderek sınav için başvuru dilekçesi verdi.

Değerlendirme kriterlerinin ve sınavın “Öğretmenler Sınav Tüzüğü” göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğine işaret eden KTÖS yetkililerinin basın açıklamasında, KTÖS Başkanı Güven Varoğlu ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil birer konuşma yaptı.

Basın açıklaması, Cumhurbaşkanlığı önünde yapılacaktı ancak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bu sıralarda KKTC Cumhurbaşkanlığı’na gerçekleştireceği ziyaret nedeniyle sarayın etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı.

Bu nedenle basın açıklaması Girne Kapısı yakınında yapıldı.

“HER ÖĞRETMEN BU SÜRECE ÖZGÜRCE KATILABİLMELİ”

KTÖS adına basın açıklamasını okuyan Şener Elcil, KHK’nin Yüksek İdare Mahkemesi tarafından 31 Mart’ta iptal edilen müdürlük terfi sınavları için yeniden kriter belirlemediğini savundu, sınava sadece o dönemde yazılı sınava giren 121 kişinin alınacağını söyledi.

Eğitimde yaratılan olumsuzluğu aşmak için yeniden kriter değerlendirilmesi ve sınav yapılması gerektiğini vurgulayan Elcil, “Her öğretmen bu sürece özgürce katılabilmeli. Sadece 121 kişiyi sınava almak, mahkeme kararını tanımamak ve yasadışılığa çanak tutmaktır” ifadesini kullandı.

“KHK YENİ SORUŞTURMALARA VE HUKUKSAL DAVALARA NEDEN OLACAK UYGULAMA BAŞLATTI”

KHK’nın yeni soruşturmalara ve hukuksal davalara neden olacak bir uygulama başlattığını savunan  KTÖS Genel Sekreteri Elcil, “Eroğlu, Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu arasında kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarla ortaya çıkan bu sonuç, eğitimdeki kaosu büyütecek niteliktedir. Eroğlu işi gücü bırakmış, mahkeme kararı tanımadan eski alışkanlıklarıyla siyasi avantaj sağlamaya uğraşmaktadır” iddiasında bulundu.

Eğitim sisteminin siyasilerin müdahalesiyle yapboz tahtasına dönüştürüldüğünü savunan Elcil, “Siyasilerin bu işlere karışması eğitimdeki motivasyonu düşürdü, düşürmeye devam ediyor” dedi.

KTÖS Başkanı Varoğlu basın açıklamasında kısa bir konuşma yaptı. Varoğlu, KTÖS’ün basın açıklamasının Joe Biden’in adada bulunduğu günde yapılmasının rastlandı olduğunu söyledi, “Yeri ve tarihi geçtiğimiz haftadan belirlemiştik” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.