1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “ELEKTRİK BORCUNUN ÖDENDİĞİ AÇIKLAMASI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”
“ELEKTRİK BORCUNUN ÖDENDİĞİ AÇIKLAMASI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

“ELEKTRİK BORCUNUN ÖDENDİĞİ AÇIKLAMASI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Sümer Aygın yaptığı açıklamada, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in Girne Antik Liman’la ilgili bugün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamaların yanıltıcı olduğunu ifade etti.

A+A-

BELEDİYE BAŞKANI AYGIN, TURİZM BAKANI ÜSTEL’İ YANITLADI

“ELEKTRİK BORCUNUN ÖDENDİĞİ YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMA GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne Antik Limanı’nda lağım kokusunun hakim olmasına neden olan kanalizasyon pompasının çalışmamasının nedeninin, birikmiş elektrik faturasının ödenmesi konusunda uzlaşmalarına karşın Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın ödeme yapmamasından kaynaklandığını kaydetti.

Sümer Aygın yaptığı açıklamada, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in Girne Antik Liman’la ilgili bugün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamaların yanıltıcı olduğunu ifade etti.

Ünal Üstel’in, “Girne Antik Limanı’nın Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na devredilmesinin ardından kanalizasyon pompasına ait borcun ödenmesine rağmen çalıştırılmadığı” yönündeki açıklamasının doğru olmadığını kaydeden Aygın, 15 gün önce kanalizasyon pompasının elektriğinin kesilmesinin ardından bakan ve bakanlık müsteşarı ile yaptığı görüşmede borcun 25  bin TL’lik kısmının bakanlık, geriye kalan 115 bin TL’lik kısmının ise Girne Belediyesi tarafından ödenmesi yönünde mutabakata vardıklarını bildirdi.

Varılan mutabakatın ardından Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın üzerine düşen meblağı ödemediğini kaydeden Aygın, “Mutabakatın ardından elektrik borcu ödenmiş olsaydı 15 gün önce başlayan koku sorunu yaşanmayacaktı. 25 bin lirayı ödemeyen bakanlığın Girne Belediyesi’ni suçlamasını anlamak mümkün değil. Biz ödemeye hazırız” dedi.

Girne Belediyesi’nin bugün Belediyeler Birliği,  Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yetkilileri ve hükümetle görüşmeler yaptığını kaydeden Aygın, Girne Belediyesi ile Turizm Bakanlığı’nın birlikte Kıb-Tek yetkilileri ile ödeme konusunda bir sonuca varma koşulu ile Girne Antik Liman’daki kanalizasyon pompasına elektriğinin yarın yeniden bağlamasını sağladıklarını kaydetti.

Aygın, “Eğer bakanlık kendi yükümlülüklerini yerine getirirse biz hazırız. Pompanın çalışmamasının nedeni elektrik borcuna ödeme yapmamalarıdır” dedi.

Ünal Üstel’in “pompanın çalışmama nedeninin arıza olarak bildirildiği” yönündeki açıklamasına da atıfta bulunan Aygın, “Arıza yoktur. Kamuoyunu yanıltıcı bilgi aktardılar” dedi.

Aygın, 1986-1993 yılları arasında Girne Limanı’ndaki kanalizasyon sisteminin turizm limanının sorumluluğunda olduğunu, 1993’de Girne Belediyesi’nin arıtma tesisini personeli ile birlikte devraldığını, 2.5 yıl önce de Girne Antik Liman’ın Girne Belediyesi’nden geri alındığını anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.