1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ELEKTRİK KURUMU HUKUKSUZLUĞU ADETA İLKE EDİNDİ”
“ELEKTRİK KURUMU HUKUKSUZLUĞU ADETA İLKE EDİNDİ”

“ELEKTRİK KURUMU HUKUKSUZLUĞU ADETA İLKE EDİNDİ”

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Suat İrfan Günsel, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu (Kıb-Tek) “hukuksuzluğu adetâ ilke edinmekle” suçladı.

A+A-

“PROBLEM  HASTANE İNŞAATINDA BAŞLADI; KURUM NORMAL ÜCRETİN 3 KATI YÜKSEK ÜCRETTEKİ AYRI SAYACI BAĞLADI VE İNŞAAT BİTTİKTEN SONRA NORMAL ÜCRETLİ SAYACA BAĞLANMASI GEREKİRKEN BU İŞLEMİ YAPMADI”

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Suat İrfan Günsel, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu (Kıb-Tek) “hukuksuzluğu adetâ ilke edinmekle” suçladı.

Günsel yazılı açıklamasında, “Kıb-Tek’in bu tutumunda ısrar etmesi karşısında açıklama yapmayı uygun gördüğünü” belirterek, problemin Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi inşaatında başladığını; Elektrik Kurumu’nun Hastane inşaatında normal ücretin 3 katı yüksek ücretteki ayrı sayacı bağladığını ve inşaat bittikten sonra normal ücretli sayaca bağlanması gerekirken bu işlemi yapmadığını ileri sürdü.

Hastane İnşaatı bittikten sonra Elektrik Kurumu ilgililerinin Yakın Doğu Üniversitesi’ne davet edildiğini, ilgililerin geldiğini ve gerekli kontrollerin yapıldığını, ancak yöneticilerin normal elektrik ücretine geçilmeyeceğini bildirerek 3 kat pahalı olan şantiye elektriği üzerinden ücret tahakkukuna devam ettiklerini ifade eden Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin normal elektrik tarifesi üzerinden ödemeye başlaması karşısında Elektrik Kurumu ısrarla üç katı pahalı şantiye ücretini devam ettirmiştir. Faturaların yapay olarak artırılması ve kabarık bir hale getirilmesinin bu sebeple olduğu görülmelidir” dedi.

Günsel, Bakanlar Kurulu kararı ile üniversiteler için sübvansiyon uygulamasına geçildiğini, ancak bu karara Elektrik Kurumu’nca uyulmadığını öne sürdü.

Sözkonusu iki hususun dikkate alınmasını temin için Yakın Doğu Üniversitesi’nin olayı hukuksal alana taşıdığını, kurumun ‘elektriğinizi keseceğiz’ bildirimlerine karşılık 3 sayaçla ilgili olarak (Hastane, Yurtlar, Lojmanlar) ‘ara emri’ alındığını ve mahkeme sürecinin devam ettiğini anlatan Günsel, Elektrik Kurumu faturalarında belirtilen 10 milyon 715 bin 533 liralık miktarın üniversitenin Sağlık Bakanlığı’ndan alacağına mahsuben Elektrik Kurumu’na ödenmesine ilişkin kararın hiçe sayıldığını da iddia etti.

Günsel şunları kaydetti:

“Aslında Elektrik Kurumu Yönetimi tarafından kasıtlı şekilde biriktirilmesine çalışılan sorunların çözümü için 8 Ağustos 2012 tarihinde Elektrik Kurumu’nda yetkililer ve avukatların bulunduğu toplantıda durum görüşülmüş ve karar üretilmiştir. Toplantı sonucundan hastanenin normalin 3 katı fazla olarak tahakkuk ettirilen ücretin iptal edilerek normal ücret rejimine geçilmesi ve bu pahalı elektriğin haksız yere uygulanması ve tahakkuku sebebiyle doğan çok yüksek farkın iptal edilmesi kararı verildi. Ancak Elektrik Kurumu, muhakkak surette bir hukuksuzluk yapmaktan vazgeçmeme ilkesi doğrultusunda Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın sübvansiyon kararını göz ardı etmeyi sürdürdü. Yakın Doğu Üniversitesi’ne bu kararın dikkate alınmayacağı bildirildi.

Bu gelişmelerin üzerine Bakanlar Kurulu, Elektrik Kurumu yönetiminin hatalı olduğunu gösteren ve belgeleyen yanlışlıkların Elektrik Kurumu yönetimi tarafından düzeltilmesi gerektiğine karar vermiştir. Bakanlar Kurulu’nun asıl çözüm getiren aynı tarihli önemli kararına, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan alacağının tevsik edilmesi ve üniversitenin bu alacağına istinaden Elektrik Kurumu faturalarında belirtilen 10, 715,533 lira 73 kuruşluk miktarın Sağlık Bakanlığı’ndan sözkonusu alacağa mahsuben Elektrik Kurumu’na ödenmesine ilişkin (23 Ocak 2013 tarih ve 169-2013 sayılı) kararı hiçe sayılıyor.“

Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’ne Elektrik Kurumu Başkanının gönderdiğini belirttiği 12 Mart tarihli yazıda, Bakanlar Kurulu’nun 23 Ocak tarihli bu kararına atfen özet olarak Bakanlar Kurulu kararını tanımayacağı; Yönetim Kurulu’nun 17 Ekim 2012 tarihli kararının geçerli olduğunun bildirildiğini aktardı.

“YDÜ’DE 3 TRAFONUN ELEKTRİĞİ KESİLDİ…”

Geçen Çarşamba(10 Nisan) günü, Elektrik Kurumu’ndan görevlendirilen kurum çalışanlarının, Yakın Doğu Üniversitesi’nde 3 trafonun elektriğini kestiklerini belirten Günsel, “Bu trafoların elektriğinin kesilmesi üniversite hayatının sekteye uğratılması anlamını taşıdığı da tabiatıyla bilinmektedir” dedi.

Günsel,  şunları kaydetti:

“Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Sayın Adem Aköl, bizzat vaziyet ettiğinde, ilgililere elektriği niçin kestiklerini sormuştur.

Sayın Aköl, görevlilere Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararını gösterdiğinde ve gerek Bakanlar Kurulu ve gerekse Sağlık Bakanlığı açısından Elektrik Kurumu yönetimince kendilerine verilen talimatın anlamı ve gerekçesi bulunmadığını bildirmiştir. Aköl, böyle bir hukuksuzluğu sürdüren ve uygulayanların Bakanlar Kurulu kararını uygulamayanların ve ayrıca rencide edici söz ve fiilleri sürdürenlerin görevde kalamayacağını, kalmaması gerektiğini söylemiştir. Görevliler, araçlarına binerek uzaklaşmışlardır.”

Basında çıkan haberlere de atıfta bulunan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adaletine başvurmasının “borç ödememe ve bedava elektrik kullanmak için gerçekleştirildiği” şeklindeki söylemleri “abes, anlamsız ve mantıksız” olarak niteledi.

Günsel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu açıklama, KKTC mahkemelerinin ve yargıçlarının, açıklamada yer aldığı üzere, kamu kurumunun görev yapmasını engelleyenlerin yanında yer alacağını ya da alabileceğini söylemektedir ve bu usulsüzlüğü temin etme yolunun (açıklamayı yapan ve destekleyenlerin belirttiğine göre) adalet dışı kararlara imza atabileceği varsayılan yargıçlara ‘müracaat’tan geçtiğini belirtmektedir. Hâliyle, yargıyı bu açıkça tahkir etme çabası karşısında söz sırası değerli savcıların olmaktadır.”

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.