1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “ELEKTRİKTE ÇIKIŞ YOLU ÖZERKLİK”
“ELEKTRİKTE ÇIKIŞ YOLU ÖZERKLİK”

“ELEKTRİKTE ÇIKIŞ YOLU ÖZERKLİK”

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), elektrik konusunda çıkış yolunun özerklik temelinde yasal düzenlemeler yapılması olduğunu belirterek yeni kurulacak hükümetin toplumsal varlıklara sahip çıkılması sözünü tutmasını beklediğini açıkladı.

A+A-

“YENİ KURULACAK HÜKÜMET TOPLUMSAL VARLIKLARA SAHİP ÇIKMA SÖZLERİNİ TUTACAK MI, YOKSA TALİMATLARA MI UYACAKLAR?”

“SEÇİMLERDE STRATEJİK KURUMLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI OLDUĞUNU AÇIKÇA BEYAN EDEN PARTİLER HALK TARAFINDAN DESTEKLENDİ... TC LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ BUNU GÖRMEZDEN GELİYOR”

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), elektrik konusunda çıkış yolunun özerklik temelinde yasal düzenlemeler yapılması olduğunu belirterek yeni kurulacak hükümetin toplumsal varlıklara sahip çıkılması sözünü tutmasını beklediğini açıkladı.

El-Sen, seçimlerde stratejik kurumların özelleştirilmesine karşı olduğunu açıkça beyan eden partilerin halk tarafından desteklenerek yüzde 74 oy almasını TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin görmezden geldiğini ve “biz böyle istiyoruz ve siz halkınıza bakmadan buna uymalısınız” üslubuyla açıklamalar yaptığını savunarak bunu kabul edilemez olarak nitelendirdi.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, özelleştirmelerle ilgili ısrarın sürmesi halinde halkın direnişinin büyüyerek süreceğini kaydetti.

El-Sen Başkanı Cesurer yazılı açıklamasında , “TC Lefkoşa Büyükelçisi görevli bulunduğu ülkenin içişlerine doğrudan ve pervasız bir şekilde müdahale etme alışkanlığını sürdürmeye kararlı görünüyor” iddiasında bulundu.

UBP’nin seçimlerde halk tarafından hezimete uğratılmasının en önemli sebeplerinden birisinin de halkın kendi toplumsal varlıklarına sahip çıkma isteği olduğunu belirten Cesurer, “Halkımız son olarak KTHY’nin özelleştirilmesi için yola çıkılarak yok edilmesini unutmadı ve unutmayacaktır” dedi.

“ŞİMDİ DE ELEKTRİK, LİMANLAR VE TELEKOMÜNİKASYONA GÖZ KOYDULAR”

KTHY’nin yok edilmesinin ne istihdamı artırdığını, ne fiyatları düşürdüğünü, ne de makro düzeyde ekonomiye herhangi bir kazanç getirdiğini belirten Cesurer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Benzer bir sonuç ve tepki de, Ercan Havalimanı’nın, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı DAİ, DAK ve Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nin, Kıbrıs Türk Petrolleri’ndeki devlete ait çoğunluk hisselerinin satışı ile Saray Otelin özelleştirilmesine karşı da gerçekleşmiştir. Şimdi de elektrik, limanlar ve telekomünikasyona göz koyduklarını açıkça ortaya koymaktadır. Bu düşünceler daha önce de ortaya konmuş ve en büyük taraf olan halkımız tarafından mahkûm edilmiştir. Bu politika halk tarafından ne inandırıcı bulunmuş ve ne de desteklenmiştir. Tam tersine halkın direnişi ile karşılaşmıştır.”

Güney Kıbrıs’ta ekonomik durumun kötüye gitmesiyle kurulmaya çalışılan bağın hiçbir ekonomik mantığı olmadığını kaydeden Cesurer, “Elma ile armudu karıştırıp halka söylenenleri benimsetme devri çoktan geçmiştir. AB standartlarına da atıfta bulunan Sayın Büyükelçi, enerji sektöründe KKTC gibi küçük ölçekli ülkelerde, örneğin Malta’da AB’nin özelleştirme halinde enerjide doğabilecek vahim sonuçlarla ilgili stratejik önermelerini görmezden gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“TC BÜYÜKELÇİSİ GİDECEK AMA BİZ HEP BURADA OLACAĞIZ”

El-Sen’in gerçekleri ve toplumsal varlıklarımıza sahip çıkma mücadelesini her ne bedel ödenmesi gerekirse ödeyerek sürdüreceğini vurgulayan Cesurer, TC Büyükelçisi’nin görev süresi bitince bu topraklardan gideceğini ancak kendilerinin hep burada olacağını vurguladı. Cesurer, kendi kimlik ve varlıklarına sahip çıkmayı sürdüreceklerini de ifade etti.

“ÇIKIŞ YOLU ÖZERKLİK TEMELİNDE”

Cesurer açıklamasında şöyle dedi:

“Seçimler olmuş ve halkımızın %74’ü özelleştirmelere karşı olan partilere oy vermiştir. Şimdi görev onlardadır. Örneğin elektrikle ilgili olarak sendikamız %74’ü temsil eden partilere sorunun aşılması için somut önerilerini aylar önceden vermişti. Çıkış yolunun özerklik temelinde olduğunu ve gerekli yasal düzenlemeleri bilimsel araştırma ve raporlarla destekleyerek tüm partilerimiz ve halkımızın bilgisine getirmiştik. Şimdi bekliyoruz. Partiler koalisyon hükümeti kurarken ne yapacaklardır? Talimatlara mı uyacaklar yoksa toplumsal varlıklarımıza sahip çıkma sözlerini tutacaklar mı? Tutarlarsa her türlü özveri ve destek ile yanlarında olacak, sözlerinden cayarlarsa geçmişte olduğu gibi halkımız karşılarına geçecektir”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.