1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EMİROĞLULARI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
EMİROĞLULARI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

EMİROĞLULARI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

“Ülke Zor Günlerden Geçiyor”

A+A-

EMİROĞLULARI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, toplumun son iki seçimde sandığa yansıyan değişim iradesinin devam ettiğini ve çarpık düzeni değiştirmekte kararlı olduğunu belirtti. Özyiğit, “Fikirlerimizle, düşünce ve projelerimizle, sağlıklı büyüyen nitelikli kadrolarımızla toplumun karşısına çıkacağız ve sosyal demokrasiyi iktidara taşıyacağız” ifadesini kullandı.

Özyiğit, halktan aldığı destekle güçlenen, politikaları toplumun geniş kesimleri tarafından sahiplenilerek onay bulan TDP’nin, ülkedeki değişim, değişimle birlikte gelişiminde de etkin bir rol oynayacağını vurguladı. 

TDP’den yapılan açıklamaya göre, TDP Gazimağusa İlçesi 5. Olağan Kongresi Rauf Raif Denktaş Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Divanın oluşumu, Genel Sekreter ile Genel Başkan’ın konuşmaları ile başlayan kongrede, faaliyet ve mali raporun okunup aklanmasının ardından seçimler yapıldı.

Seçimde, Mustafa Emiroğluları yeniden Gazimağusa İlçe Başkanlığına seçildi. 18 kişinin yarıştığı 9 kişilik Yönetim Kurulu listesi ise şu isimlerden oluştu:

“Aysun Gümüş, Doğay Çakıcı, Ece Balcı, Aylin Kılgın, İmren Seyis, Cafer Koçak, Mehmet Özbilen, Ersin Avcı, Umut Kadı” 

ÖZYİĞİT: “ÜLKE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, konuşmasına; “Sosyal demokrasiye omuz veren, çözüme, barışa inanan, adaleti ve eşitliği savunan siz değerli yoldaşlarım, hepiniz hoş geldiniz” diyerek başladı.

Ülkenin çok zorlu günlerden geçtiğini, geleceğin doğru ve sağlıklı zeminde kurgulanabilmesi için bu sürecin doğru okunması gerektiğini belirten Özyiğit, TDP olarak buna büyük önem verdiklerini, çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürdüklerini kaydetti.

“2013 genel seçimlerinin ardından önemli bir toparlanma sürecine girdiklerini, son yerel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir başarı sağladıklarını” söyleyen Özyiğit, “Şimdi sırada, ilk genel seçimlerle birlikte sosyal demokrasiyi, demokratik sol düşünceyi iktidara taşımak vardır” dedi.

“AKINCI VE EKİBİNE DESTEK”

Kıbrıs konusunda yoğunlaştırılmış müzakerelerin yapıldığı, birçok ülkenin önemli isimlerinin adaya geldiği, G-20 zirvesinde Türkiye ile Yunanistan Dışişleri Bakanları’nın Kıbrıs’ı konuştukları çok yoğun ve kritik bir dönemden geçildiğini belirten Özyiğit, her iki tarafın da hak ve çıkarlarını koruyarak adil bir çözüme ulaşılması adına Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibine destek vermenin görevleri olduğunu kaydetti.

Kapalı Maraş bölgesinin yasal sahiplerine devredilerek açılmasının, özellikle Gazimağusa ve bölgesi için çok önemli olduğunu kaydeden Özyiğit, başta Mağusa İnisiyatifi olmak üzere bunun için mücadele eden örgütlerle dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Özyiğit, “Maraş açılacak, yeniden yapılanmasında benin müteahhidim, işçim mutlaka orada olacak, sonraki yapılanmada da esnafım ile iş insanım söz sahibi olacak, bu da bizim olmazsa olmazımızdır” ifadesini kullandı.

Derinya Kapısı’nın açılması konusunda aylar öncesinde mutabakata varılmasına rağmen, kapının halen açılamadığını anımsatan Özyiğit, buna neden olarak hükümet tarafından mali konuların öne çıkarılmasının üzücü olduğunu, kapının açılmasını sağlamak adına her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceklerini ifade etti. 

“DAÜ DEFTERİ MUTLAKA AÇILACAK”

Gazimağusa denince akla ilk gelen unsurlardan biri olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) çok daha ileri konumda olması gerekirken, siyasi nedenlerle arzu edilmeyen noktalara sürüklendiğini savunan Özyiğit, ülkedeki özelleştirme furyasından DAÜ’nün de nasibini aldığını ve DAİ ile DAK’ın elden çıkarıldığını kaydetti.

Özyiğit, “TDP iktidarında bu defter mutlaka açılarak gereken yapılacak, devredenlerden de mutlaka hesap sorulacak” ifadelerini kullandı.

Yıllardır gündemde olan DAÜ Yasası’nın son CTP-UBP hükümetinin hükümet programında yer almasına ve takvimlendirilmesine rağmen, “hükümetin verdiği sözü yine tutmadığını” iddia eden Özyiğit, DAÜ’nün, demokratik, özerk, şeffaf bir üniversite olmasını sağlayacak bir yasanın mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

HÜDAOĞLU: “UZLAŞI KÜLTÜRÜ GELİŞMEDİ”

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu da, gerek Kıbrıs’ta, gerekse de dünyada özellikle son dönemlerde yaşanan şiddet olaylarına değindiği konuşmasında, yaşanan olayların uzlaşı kültürünün gelişmediğinin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Uzlaşı, demokrasi ve barıştan yana olan TDP’ye bu açıdan çok ciddi görevler düştüğünü belirten Hüdaoğlu, uzlaşı kültürünün gelişmesi ve toplumların birbirlerini daha iyi anlayarak geleceğe birlikte yürünmesi adına, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var güçleriyle çalışacaklarını ifade etti. 

EMİROĞLULARI: “AKTİF BİR ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLATACAĞIZ”

TDP Gazimağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları ise, yeniden İlçe Başkanlığına seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, oldukça olgun ve coşkulu bir kongre gerçekleştirdiklerini belirterek, gerek organlara aday olan, gerekse de kongreye katılan herkese teşekkür etti.

Kongreye gösterilen yoğun ilginin TDP’nin gücünün göstergesi olduğun belirten Emiroğluları, “TDP yoluna emin adımlarla yürüyecektir” ifadesini kullandı.

Yönetim Kurulu başta olmak üzere tüm üye ve sempatizanlarla birlik olarak, güç birliği yaparak çok daha aktif bir çalışma dönemi başlatacaklarını belirten Emiroğluları, “Hedefimiz ve amacımız birdir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.