1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. EN ÖLÜMCÜL ENFEKSİYONDAN KORUYOR
EN ÖLÜMCÜL ENFEKSİYONDAN KORUYOR

EN ÖLÜMCÜL ENFEKSİYONDAN KORUYOR

El yıkamak en ölümcül enfeksiyondan koruyor

A+A-

Hastane enfeksiyonları artık 'sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar' olarak adlandırılıyor Hastane enfeksiyonları yerine tüm dünyada bu tabir tercih ediliyor.

Çünkü bu kavram poliklinik hizmetleri verilirken oluşan enfeksiyonları da kapsamış oluyor. Hastanelerde enfeksiyonunun olması ölüm oranlarında ciddi artışa neden oluyor. Aynı zamanda da hastanede kalış süresini , doğal olarak da maliyeti  çok artırıyor. Bu enfeksiyonların azalması,  hem hastalıkların  hem de ölümlerin ciddi şekilde azalmasını sağlıyor.

7-9 Mart tarihleri arasında İstanbul’da, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nce gerçekleştirilecek olan Sağlık Bakımıyla İlişkili Enfeksiyonlar Sempozyumu’nda, bu alandaki en son bilgiler paylaşılacak. Klimik Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, hastane enfeksiyonlarının sağlık bakımı verirken yani sağlık hizmetini sunarken istenmeyerek gelişmiş enfeksiyonlar olduğunu kaydediyor.

Bu enfeksiyonlar, dirençli toplumda çok rahatlıkla olmayan her zaman görmeyeceğimiz tarzda olan enfeksiyonlardır. İnsanlarda hastalık yapan mikroorganizmaların, bakteriler açısından virüsler açısından mantarlar açısından en tehlikeli olanlarıdır diyebiliriz. Prof.Dr. Ergönül, bu enfeksiyonların hastanede belli alanlarda daha fazla görüldüğünü belirtiyor.

Hastaya  bir takım ilaç verilmişse, kemoterapi yapılmışsa, ufak cerrahiler girişimler yapılmışsa o zaman risk daha fazladır.Yoksa poliklinik sırasında beklerken dahili hastalarda beklediğimiz ve bunun için kullandığımız tabir değildir. Risk özellikle girişim yapıldığında ,cerrahi girişimler veya insan vücuduna katater yerleştirilmesi ,sonda takılması gibi durumlarda artan bir şeydir. Yoğun bakım üniteleri bu enfeksiyonların en çok görülebildiği yerlerdir.
 
Prof. Dr. Ergönül, özellikle yoğun bakımda yatan hastalarda yüzde 5 ile 10 oranında hastanenin yapısına ve  büyüklüğüne göre değişen oranda hastane enfeksiyonu söz konusu olduğunu kaydediyor. Türkiye’de belli dönemlerde belli bakteriler öne çıkmıştır. Geniş ölçekli salgın yapmıştır gerçekten. Türkiye ve benzeri ülkelerde. Türkiye bu enfeksiyonların görülme oranlarında diğer dünya ülkelerine göre çok kötü diyemeyeceğimiz ama çok da iyi diyemeyeceğimiz bir noktada.

Prof. Dr.Ergönül, hastane enfeksiyonundan en çok yaşlı grubun etkilendiğini kaydediyor. Kişilerin ek hastalıkları arttıkça, bu enfeksiyonlardan etkilenme ihtimalleri artmaktadır. Yaşlı gruplarda kalp, şeker hastalığı nörolojik hastalıklar kanser hastalarında risk artmaktadır yaş arttıkça. Nüfus yaşlandıkça bu tür problemleri daha çok göreceğiz.

EL YIKAMA EN ÖLÜMCÜL ENFEKSİYONLARIN ÖNÜNE GEÇEBİLİYOR
 
Klimik Genel Sekreteri Funda Timurkaynak da, özellikle sağlık çalışanlarının el yıkama alışkanlığı ile  en ölümcül enfeksiyonların önüne geçmenin mümkün olduğunu kaydediyor.

En etkili, pratik ve ucuz yöntem el hijyeninin sağlanması. El yıkamak, yıkanmasını sağlamak sağlık çalışanlarını hastalarına dokunmadan önce el hijyeni konusunda uyarmak gerekiyor. Türkiye’de kesin veri yok ama  yazık ki yok ABD'de yıllık yaklaşık 100.000 kişi hayatını kaybediyor.

Prof. Dr. Önder Ergönül de,  el yıkamanın enfeksiyonların önüne geçtiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını vurguluyor.

Sağlık çalışanları değil,  hastalarını görmeye gelmiş hasta yakınları  da , hastaların bizzat kendileri her fırsatta özellikle hastanede kalırken ellerini yıkamalıdırlar. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki, her işlemden önce ve sonra el yıkanırsa , hastane enfeksiyonları da ciddi ölçüde azalmıştır. Çok basit sadece 20-30 saniyemizi ayırarak aslında hayat kurtarabiliyoruz. Sağlık çalışanları olarak.

HASTANE ODASINA KABUL EDİLEN ÇİÇEK DE ENFEKSİYON NEDENİ

Kişiler ziyaretleri sırasında gereken hijyene dikkat etmezlerse örneğin elerini yıkamak , hastayken ziyarete gelmek ,çocuklarını da yanlarında götürmek gibi, çiçek göndermek gibi  sıkıntılar enfeksiyonu artırıcı bir faktör olarak ortaya çıkarlar.Enfeksiyonun çiçeklerden de geçebileceği gösterilmiştir ,  hastaneye çiçek kabul edilmemesi gerekir. Bir çok hastane bu uygulamayı yapmaktadır. Hastalarımız çiçek göndererek iyilik yaptığını zannederken, bir bakıma kötülük de yapabilirler.

HASTANE ENFEKSİYONLARININ YILLIK MALİYETİ 2 MİLYAR DOLAR

Klimik Yönetim Kurulu Üyesi, Prof.Ata Nevzat Yalçın, Türkiye’de sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonların sıklığı ile ilgili yeterli veri olmadığını kaydediyor.
Bugüne kadar gerçekleştirdiğim çalışmalar ve uluslar arası verilerin ışığında Türkiye’de yılda en az 100 – 200 bin dolayında sağlık-bakımıyla ilişkili enfeksiyonunun görülebileceğini düşünüyorum. Bu enfeksiyonların ülkemize maliyetinin iki milyar doları aştığına inanıyorum. Ayrıca belirli infeksiyonlarda (ventilatörle ilişkili pnömoniler, kan-dolaşımı infeksiyonları) daha fazla olmak üzere çok sayıda hastanın kaybedildiği de önemli bir gerçektir.

HASTANELERDE ENFESKİYON  KONTROL TİMLERİ BULUNMALI

Prof.Dr. Önder Ergönül, hastanelerde enfeksiyonu  ile mücadele etmek için organizasyonel yapı gerektiğinin altını çiziyor.

Kurumların buna önem vermesi gerekir.  Hastanelerde enfeksiyon kontrol ekipleri bulunmalı. Bunlar enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji bölümlerine bağlı çalışırlar.  Düzenli olarak  oluşabilecek enfeksiyonları tespit edip ,gereken önlemleri alırlar .Sadece hastanın tedavisi ile ilgilenmezler , enfeksiyonun hastalara bulaşmaması için de gereken kontrol önlemlerini de   bu ekip  alır. Bu ekip  baktığınız zaman hastanede gözükmez ama bir tür hastanelerin koruyucu sağlık hizmeti gibi çalışırlar.  Çok çok önemlidir.

Prof.Dr. Ergönül,  enfeksiyon kontrol ekibi  başarılı olduğunda çok daha az enfeksiyon görüldüğünü kaydediyor.
 
Türk Klinik ve Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nce sağlık bakımı ile ilişkili Enfeksiyonlar Sempozyumu buna yönelik eğitim programıdır. Eğitim verilmekte ve bu arkadaşlar kendi alanlarına dönmektedirler. Yaşadıkları sorunları paylaşacağı bir sempozyum olacaktır.
 
Prof.Dr. Önder Ergönül, 200 yataklı hastanede en az 3 enfeksiyon hemşiresinin bulunması gerektiğini belirtiyor.

HASTANE ENFEKSİYONU İLK İSTANBUL’DA TANIMLANDI
  
Prof.Dr. Önder Ergönül,  ilk hastane enfeksiyonunun Kırım Savaşı’nda yaralanan İngiliz Askerlerine bakmak için İstanbul’a gelen  hemşire Florence Nightingale tarafından tanımlandığını vurguluyor.

Florence Nightingale, 1950 yılında İstanbul’da hastane enfeksiyonlarını  doğru bir şekilde gözlemleyen ve  bunu kayda geçirip  yayınlayan kişidir. Bu dünya tarihinde modern tıpta ilk kez İstanbul’da yapılmıştır. Çok önemli bir durumdur. Florence Nightingale ,Kırım Savaşın’nda İngiliz askerlerini tedavi etmek için gelmiş bir kişidir.

Hemşirelik mesleğinin profesyonel olarak kurulmasının öncüsüdür.  Florence Nightingale, tam hastalar taburcu olurken Selimiye Kışlası’nda yani askerler taburlarına gitmek üzere taburcu edildiği düşünüldüğü sırada onlarda başka hastalıklar olduğunu gözlemlemektedir. O tarihte bakteriler, mikroplar tanımlanmamıştır,bilinmemektedir, mikro canlılar mikroskopla görülmemektedir.

Ama bunların enfeksiyon olabileceğini düşünüp tek tek bunları izleyerek kartlarına yazmıştır, gözlemlerini Londra’da yazmıştır.  O noktada tarihsel noktadayız. 10 seneyi aşmış hemşeri sayımız 30’u bulmamıştır, biz tarihten geleceğe bir köprü kurmak istiyoruz. Umutla geleceğe bakacağımız bir tespit yapmak istiyoruz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde.

ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİNDE 10 SENESİNİ DOLDURANLARA PLAKET VERİLECEK

Prof.Dr. Ergönül, sempozyumda, 8 Mart Dünya kadınlar Günü’nde Enfeksiyon Kontrolünde 10 yılını doldurmuş hemşirelere plaket vereceklerini kaydediyor.

Bu ilk defa yapılan bir şey. Türkiye’de enfeksiyon hemşiresi olarak 10 yılın üzerinde çalışan insan sayısı sanırım 20-25 , yani çok sınırlı. Bunun Türkiye’de ne kadar yeni olduğunu gösteren bir veridir. Çok meşakkatlidir. Ne kadar çok emek ve bilgi  gerektiğini biliyoruz, o yüzden Klimik Derneği olarak hemşire arkadaşlarımıza şükran borcumuzu göstermek istiyoruz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hemşire arkadaşlarımızı onurlandırmak istiyoruz. 10 yılını dolduran hemşire arkadaşlarımızı bekliyoruz.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.