1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ENDİŞELERİ GİDERECEK GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR”
“ENDİŞELERİ GİDERECEK GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR”

“ENDİŞELERİ GİDERECEK GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR”

Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, Türkiye’den KKTC’ye su getirme projesi ve projenin parçası olan...

A+A-

Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, Türkiye’den KKTC’ye su getirme projesi ve projenin parçası olan, Güzelyurt-Lefke bölgesine yapılması planlanan gölet inşaatlarıyla ilgili açıklama yaparak, gerek çevresel gerekse suyun kullanımı ile ilgili endişelerin kendilerine ulaştığını belirtti ve endişeleri giderecek gerekli  çalışmaların yapılmakta olduğunu kaydetti.

Oran, “yıllarca ihmal edilmiş Güzelyurt-Lefke bölgesinde planlanan bu yatırımların  konunun su olması ve sağlayacağı faydaları yanında suyun depolanması ile  alakalı gölet inşaatları ile de itici sektör olan inşaat sektörüne ve bu sektörden fayda sağlayan gıda sektöründen küçük esnafa kadar birçok kesimlere sağlayacağı katkı da düşünüldüğünde projenin önemi bir o kadar büyük  olmaktadır” dedi.

Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, yazılı açıklamasında, Türkiye’den KKTC ye su getirme projesinin, dünya için bir örnek proje olması yanında  Ortadoğudaki enerji ve su  ve buna bağlı farklı siyasi  politikalardaki  stratejik dengeleri değiştirmesi  ve  yalnız KKTC’nin değil tüm Kıbrıs’ın su ve enerji ihtiyaçları   için de yadsınamaz bir öneme haiz olduğunu ifade etti.

Proje ile ilgili Türkiye ayağındaki faaliyetler ve  KKTC ayağındaki faaliyetlerin büyük bir hızla sürdüğünü dile getiren Oran, şunları aktardı:

“Bu amaca yönelik birçok çalışma yanında suyun kontrolü ve denetimini sağlayacak yeni su yasası üzerindeki çalışmalarda  Bakanlığımız bünyesinde devam etmektedir.

Proje bünyesinde yapılmaya başlanan  su isale hatları  yanında Güzelyurt bölgesinde KKTC’de üretimin merkezi olan Lefke , Yedidalga, Yeşilırmak, Doğancı ,Yeşilyurt, Gaziveren  ve bu güzergah üzerindeki diğer üretimle alakalı yerlerin var olan üretimlerini de artırmak adına su ihtiyacını karşılmak  için  göletler yapılması düşünülüyor.

Türkiye’den su getirme projesinin de bir parçası olan ve yukarıda isimlerini verdiğimiz yerler ile bu bölgeler içindeki üretim noktalarının sulama suyu ihtiyacını karşılamak üretimi daha da artırmak üzere Lefke ve Yeşilırmağa Regülatör (Bariyer-Su yerin altında toplanacak) Kırkmil ve Yedidalgaya  Gölet , Cengizköye Baraj yapılması planlanmış.

Tüm bölgenin var olan su ihtiyacını karşılamaya yönelik bu proje ilk olarak Yedidalga göletinin hayata geçmesi ile başlayacak. Tüm bu yatırımlarla yer altından ve yerüstünden akıp giden toplam 46.3 milyon metre küp suyun toplanarak kullanılması hedefleniyor. Türkiye’den getirilecek suyun sulama suyu için kullanılacak bölümünün  Orta Mesarya ve Güzelyurt ovasında kullanılması düşünülürken bölgede  inşa edilen göletlerde biriken sudan öncelik olarak Yeşilırmak Gaziveren arası  bölge üreticisinin yeter derece de faydalanması esas alınacaktır.”

“PAYLAŞIM ELZEM”

Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, en iyi projeyi hayata geçirecek olsanız da yapılması planlananların halk ile yeterince paylaşılmasının elzem olduğunu ifade ederek, Bakanlığının misyonunun da bu yönde olduğunu belirtti.

Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde bölge halkı yerinde de ziyaret edilerek bu konular hakkında kendileri ile de proje paylaşılacaktır fakat   geçecek sürede spekülasyonlara fırsat verilmemesi anlamında basın yolu ilede bu aşamada kendilerine ön bilgi verilmesini bir görev biliyoruz.

Bu anlamda Türkiye’den KKTC’ye su getirme Projesinin bir parçası olan ve Güzelyurt Lefke bölgesine yapılması planlanan gölet inşaatları ile ilgili olarak gerek çevresel gerekse suyun kullanımı ile ilgili bölge halkının endişeleri bizlere ulaşmıştır. Bunlarla ilgili endişeleri giderecek gerekli  çalışmalar da bu yönde yapılmaktadır.

Yıllarca ihmal edilmiş Güzelyurt Lefke bölgesinde planlanan bu yatırımların  konunun su olması ve sağlayacağı faydaları yanında suyun depolanması ile  alakalı gölet inşaatları ilede itici sektör olan inşaat sektörüne ve bu sektörden fayda sağlayan gıda sektöründen küçük esnafa kadar birçok kesimlere sağlayacağı katkı da düşünüldüğünde projenin önemi bir o kadar büyük  olmaktadır.

Konunun bir başka önemli boyutu ise bölgenin gerçek anlamda sahiplenilmesine sağlayacağı fayda ile alakalıdır.

Konu göletlerin yapılacağı alanların büyük bir kısmı  2004 Annan planında Rum parça devletine bırakılması düşünülen  bölgeler içerisinde idi. Bugün bu  gölet inşaatlarının Annan planında verilmesi öngörülen bölgelerde yapılıyor olması da  bir başka açıdan değerlendirilebilecek unsurdur.”

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.