1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ENGİNAR FESTİVALİ YAPILIYOR
ENGİNAR FESTİVALİ YAPILIYOR

ENGİNAR FESTİVALİ YAPILIYOR

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Mormenekşe Enginar Festivali geçtiğimiz akşam başladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının anlaşmayı Rum halkından daha fazla istediğini ancak sadece Kıbrıs Türk halkının bir anlaşmaya mahkum olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkı kadar Kıbrıs Rum halkının da adada bir anlaşmaya mahkum ve mecbur olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her iki halkın ihtiyaçlarını dikkate alarak bir anlaşma arayışı içerisinde olduklarını kaydederek, Türk tarafının çözüm konusunda Rum tarafından çok daha iyi niyetli ve arzulu olduğunu söyledi. 

EROĞLU: “ANLAŞMA OLMADI DİYE OLUMSUZLUKLARI ÖRTMEK OLMAZ” 

Kıbrıs’ta bir anlaşma olana kadar Kıbrıs Türk halkının üretim ve pazarlama arayışlarının devam etmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Bütün olumsuzlukları, anlaşma olmadı diye örtmeye çalışmak da son derece yanlıştır. Bu bizi tembelliğe iter, neden arayan bir toplum pozisyonuna düşürür” dedi. Mormenekşe Kadınlar Birliği öncülüğünde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Mormenekşe Enginar Festivali geçtiğimiz akşam başladı. Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de katıldı. 

“GÜNEY’İN EKONOMİSİ DAHA İYİ DEĞİL” 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ekonomisinin KKTC ekonomisinden daha iyi olmadığını vurgulayarak, “Ambargolar altında olmasına rağmen üreten ve pazar arayışı içerisinde olan bir halkımız vardır” şeklinde konuştu. 

Eroğlu, katılımın her yıl arttığı Mormenekşe Enginar Festivali’nin ülkenin isim yapmış festivallerinden biri haline geldiğini belirterek, festivalin hazırlanmasındaki Kadınlar Birliği’nin katkısına dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, enginarın ihraç edilir bir noktaya gelmesi nedeniyle, diğer bölgelerde de enginar üretimine başlandığını belirterek, “Önemli olan üretebilmek ve ürettiğimizi pazarlayabilmektir” dedi. 

UMMANEL: “İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen Ummanel de, ana gayelerinin enginarı ve ülkeyi tanıtmak olduğunu belirterek, festivalle gelecek nesillere iz bırakmak istediklerini söyledi. 

Ummanel, festivale katkı koyanlara teşekkür etti. Diğer yandan açılış töreni öncesinde festival kapsamında düzenlenen NazimeBalses’in “Berber” sergisi ile Şerife Kutlu’nun yağlı boya resim sergisi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı. Festival, bugün sona erecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.