1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ERDOĞAN: “KKTC'NİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR”
ERDOĞAN: “KKTC'NİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR”

ERDOĞAN: “KKTC'NİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs sorununun, Rum tarafının, Türk tarafının gösterdiği iyi niyeti göstermesi neticesinde bir çözüme kavuşmasının mümkün olduğunu söyledi

A+A-

ERDOĞAN: “KKTC'NİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR”

“TÜRKİYE'DEN GELECEK SU VE ELEKTRİKLE KUZEY KIBRIS'TA YAŞAYAN TÜM SOYDAŞLARIMIZ, KARDEŞLERİMİZ ÇOK DAHA BÜYÜK BİR GÜCE ULAŞACAKLARDIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs sorununun, Rum tarafının, Türk tarafının gösterdiği iyi niyeti göstermesi neticesinde bir çözüme kavuşmasının mümkün olduğunu söyledi

KKTC'nin çekim merkezi haline geleceğine inanç belirten Erdoğan, “Türkiye'den gelecek su ve elektrikle Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan tüm soydaşlarımız, kardeşlerimiz çok daha büyük bir güce ulaşacaklardır” dedi.

Erdoğan “Bizler özellikle bu konuda garantör bir ülke olarak Yunanistan'ın da bu işe çok daha sıcak, çok daha olumlu bir yaklaşım içerisinde olmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştireceği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, öncelikle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmelerinin olacağını, bunun yanında KKTC Meclis Başkanı ve hükümet yetkilileri bir araya geleceklerini ifade etti.

Ayrıca KKTC'de ana muhalefet partisi ve diğer parti temsilcileriyle de görüşeceklerini aktaran Erdoğan, yetkililerle akşam düzenlenecek geniş kapsamlı bir yemekte birlikte olacaklarını kaydetti.

Erdoğan, 11 Şubat 2014'te özellikle Kuzey Kıbrıs - Güney Kıbrıs arasındaki iki liderin ortak açıklamalarıyla yeniden başlayan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde devam eden görüşmelerin şu anda son aşamaya geldiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Fakat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bugüne kadar adil, kapsamlı bir neticeyi özleyerek sürdürdüğü görüşmelerde Güney Kıbrıs ne yazık ki, bugüne kadar hiçbir zaman olumlu bir yaklaşımın içerisinde olmadı. Şu anda da bu Kıbrıs sorununun Türk tarafının gösterdiği iyi niyetle aynı şekilde Rum tarafının da iyi niyet göstermesi neticesinde bir çözüme kavuşması mümkün. Bizler özellikle bu konuda garantör bir ülke olarak Yunanistan'ın da bu işe çok daha sıcak, çok daha olumlu bir yaklaşım içerisinde olmasını bekliyoruz. Tabii adada 50. yılını geride bırakan sorunun mağduru olan malum Kıbrıs Türk halkıdır. Uzlaşma yönündeki irade her zaman yine onlar tarafından ortaya konmaktadır. Maalesef karşı taraf bu uzlaşma yönünde bir tavır ortaya koymamıştır. Uluslararası camianın bu konuda kararlı adımlar atmasını özellikle bekliyoruz. Ve bizler gerek hükümetimiz, gerek şahsım olarak bundan sonraki süreçte bütün görüşmelerimizde bunu, her zaman bizim değişmez bir maddemiz olarak bizim gündemimizde tutuyoruz, tutacağız."

"KKTC'NİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEĞİNE DAİR İNANCIM TAMDIR"

KKTC'nin insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik devlet yapısı, her geçen gün güçlenen ekonomik kalkınma ve refah seviyesiyle tüm Doğu Akdeniz bölgesi için bir örnek teşkil ettiğini ve her geçen gün güçlenerek de bu konumun bir süreklilik arz ettiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle son 10 yılda Türkiye'deki gelişmeye paralel olarak yaşanan ekonomik kalkınma hamlesiyle ülkede kişi başına düşen gelirin önemli oranda artması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin maruz kaldığı tüm haksız kısıtlama ve engellemelere rağmen Rum tarafıyla olan açığı kapatması bakımından mutluluk vericidir. Hele hele, şurada birkaç ay içerisinde Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a suyun denizin altında bağlanmasıyla, bir diğer adım inşallah elektriğin yine aynı şekilde bağlanmasıyla Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan tüm soydaşlarımız, kardeşlerimiz çok daha büyük bir güce ulaşacaklardır. Artık burada süre iyice daralmıştır. Yakalanan bu ivmenin korunarak geliştirileceğine ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bölgede önemli bir çekim merkezi haline geleceğine dair inancım tamdır. Cumhurbaşkanı olarak da bu konulardaki çalışmaları yakından takip ediyorum, etmeye devam edeceğim. Anavatan Türkiye'nin güvence ve desteğiyle Kıbrıs Türk halkının özgür yaşama iradesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin müreffeh geleceğinin teminatı olmaya devam edecektir. Bu ilk yolculuğumuz hayırlı olsun diyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.