1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ERDOĞAN'DAN EROĞLU'NA MESAJ...
ERDOĞAN'DAN EROĞLU'NA MESAJ...

ERDOĞAN'DAN EROĞLU'NA MESAJ...

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan,

A+A-

 

TÜRKİYE BAŞBAKANI ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NA KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ

ERDOĞAN: “MÜZAKERE SÜRECİNİN EN KISA SÜREDE SONUÇLANDIRILARAK, REFERANDUMLARIN DÜZENLENMESİYLE ADİL VE KALICI ÇÖZÜME VARILMASINI BEKLİYORUZ”

“TÜRKİYE, KKTC’NİN HER ALANDA GELİŞİP GÜÇLENMESİNE DE BÜYÜK ÖNEM ATFETMEKTEDİR. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE MÜŞTEREK HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN KARARLI ADIMLARLA BİRLİKTE İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin; Kıbrıs’ta iki halkın siyasi eşitliğine ve karşılıklı mutabakata dayalı kalıcı bir siyasi çözüm istediğini belirterek, “Müzakere sürecinin, en kısa sürede sonuçlandırılarak, referandumların düzenlenmesiyle adil ve kalıcı çözüme varılmasını bekliyoruz. Rum tarafının da bu konuda aynı anlayışı benimsemesi halinde, yarım asrı geçmiş bulunan Kıbrıs meselesinin kapsamlı bir çözüme kavuşturulması mümkündür” dedi.

Erdoğan, çözüm konusunda samimi iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türkü’nün maruz bırakıldığı, hiçbir meşru temeli bulunmayan haksız kısıtlamalara son verilmesi ve Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru haline getirilmemesinin de hakkaniyetin gereği olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Türkiye’nin, KKTC’nin her alanda gelişip güçlenmesine de büyük önem atfettiğini belirterek önümüzdeki dönemde de müşterek hedeflere ulaşmak için kararlı adımlarla birlikte ilerlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre Erdoğan, mesajında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na; “Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde tarihi bir dönüm noktası olan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıldönümü vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek törenler için gönderdiği nazik davete içtenlikle” teşekkür etti.

Erdoğan, kurucu ve ortağı olduğu devletten dışlanan Kıbrıs Türkü’nü hedef alan baskı, terör ve insanlık dışı sindirme hareketlerine son veren Barış Harekatı’nın, Kıbrıs Türk halkının geleceğe umut ve güvenle bakmasını sağladığını, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın temelini attığını vurguladı.

Yıllarca özgürlüğü kısıtlanmasına karşın, barışa bağlılığını her vesileyle kanıtlayan ve sarsılmaz bir direnme iradesi sergileyen Kıbrıs Türkü’nün hürriyetini teminat altına alan Türkiye’nin uluslararası antlaşmalarda kaynaklanan hak ve yükümlülükleri uyarınca gerçekleştirdiği 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 40. yıldönümünün kutlandığı bu anlamlı günde, Kıbrıslı Türk kardeşleriyle birlikte olma imkanını maalesef bulamayacağını ifade eden Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

"BEŞİR ATALAY KATILACAK"

“Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirak edeceği söz konusu törenlere Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’ın da katılacağını bildirmekten memnuniyet duyuyorum.

Kıbrıs Türkü’nün geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de her türlü güçlüğü aşabilecek irade ve kararlılığa sahip olduğuna eminim.

“TÜRKİYE SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİYLE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK”

Geçen 40 yıl zarfında demokrasisi, hukuk düzeni ve kurumlarıyla örnek bir devlet kuran Kıbrıs Türk halkının esenliği ve refahı için Anavatan Türkiye de, tarihten bugünlere gelen sorumluluğunun bilinciyle üzerine düşeni yapmaya devam edecek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda daha da gelişip güçlenmesi için her türlü desteği vermeyi sürdürecektir.

Kıbrıs Türkü’nün, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi altında aydınlık yarınlara güvenle ilerleyeceği hususunda inancım tamdır.

“SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Kıbrıs’ta iki halkın siyasi eşitliğine ve karşılıklı mutabakata dayalı kalıcı bir siyasi çözüm istiyor, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlikte bu konuda bir adım önde olma anlayışımızı muhafaza ediyoruz. BM himayesinde 11 Şubat 2014 tarihinde yeniden başlayan müzakere sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılarak, referandumların düzenlenmesiyle adil ve kalıcı çözüme varılmasını bekliyoruz. Rum tarafının da bu konuda sizinle aynı anlayışı benimsemesi halinde, yarım asrı geçmiş bulunan Kıbrıs meselesinin kapsamlı bir çözüme kavuşturulması mümkündür.

Çözüm konusunda samimi iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türkü’nün maruz bırakıldığı ve hiçbir meşru temeli bulunmayan haksız kısıtlamalara son verilmesi ve Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru haline getirilmemesi de hakkaniyetin gereğidir.

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda gelişip güçlenmesine de büyük önem atfetmektedir. Önümüzdeki dönemde de müşterek hedeflerimize ulaşmak için kararlı adımlarla birlikte ilerlemeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizin ve değerli şahsınızda Kıbrıslı Türk kardeşlerimin 40. yıldönümünü idrak ettikleri 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramlarını içtenlikle kutluyor, Kıbrıs Türk halkı için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, ebedi kardeşlerimiz Kıbrıs Türk halkına refah, esenlik ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.