1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ERENKÖY DİRENİŞİ VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI
ERENKÖY DİRENİŞİ VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI

ERENKÖY DİRENİŞİ VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI

Siber, barış için uğraşmanın insanlık görevi ve erdem olduğunu vurguladı.

A+A-

ERENKÖY DİRENİŞİ VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI

SİBER: “SAVAŞI YAŞAMIŞ BİR TOPLUMUN BİREYLERİ OLARAK NE ADAMIZDA NE DE BAŞKA BİR COĞRAFYADA SAVAŞ İSTEMİYORUZ…”

YIKICI: “ERENKÖY’ÜN MÜCADELECİ RUHU BİZE YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDECEK”

KEÇO: “ERENKÖY’DE VERİLEN MÜCADELE HERKESE DERS OLMALI.. BURADA KAHRAMANLIK YAPMADIK, BÜTÜN FARKLILARIMIZI BİR KENARA BIRAKIP ORTAK MÜCADELE VERDİK…”

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, barış için uğraşmanın insanlık görevi ve erdem olduğunu vurgulayarak, “Dünya barışı için bu erdeme sahip, bu kültürü benimseyen liderlere ihtiyaç var” dedi.

Kıbrıs’ın yakın tarihinin acılarla dolu olduğuna işaret eden Siber, “Savaşı yaşamış bir toplumun bireyleri olarak ne adamızda, ne de başka bir coğrafyada savaş istemiyoruz. İnsan haklarına, evrensel değerlere saygılı bir dünya arzusundayız. Ama ne yazık ki barış bu modern çağda insanoğlu tarafından tam olarak özümsenemedi” şeklinde konuştu.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 50. yıldönümü ve Direnişte şehit düşenler bugün anıldı. 2 binin üzerinde vatandaş törene katılmak için 100’den fazla minibüsle Erenköy’e ulaştı.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 50. yıldönümü için düzenlenen törende devlet ve hükümet yetkilileri de hazır bulundu.

Erenköy Şehitliği’nde bugün saat 10.00’da başlayan törene Cumhurbaşkanı Vekili  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Meclis Başkan Vekili Ünal Üstel, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Baki Kavun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Tayyar Süngü, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter, Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na atanan Şafak Öneri, Polis Genel Müdürü Vekili Pervin Gürler bazı bakan ve milletvekilleri, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, muharip dernek, kurum, kuruluş temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin protokol sırasına göre Anıt’a sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşu, saygı atışının ardından bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

Ardından Cumhurbaşkanı Vekili Siber, TC Büyükelçisi Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Savaş, GKK Komutanı Tümgeneral Kavun’un Şehitlik Özel Defteri’ni imzalamasının ardından konuşmalara geçildi.

SİBEL SİBER

Cumhurbaşkanı  Vekili Cumhuriyet Meclisi  Başkanı  Sibel Siber törendeki konuşmasında Erenköy Direnişi’nin Kıbrıslı Türklerin var oluş mücadelesindeki yerine işaret ederek, bu direnişin en anlamlı, dokunaklı ve destansı direnişlerden biri olduğunu vurguladı.

“ORTAK YÜREK, ORTAK DÜŞÜNCE…”

Üniversite gençlerinin hayallerini yarıda bırakıp, gemilerle Erenköy’e geldiğini anımsatan Siber, gençlerin güçlerini ortak yürek ve düşünceden aldığını vurguladı.

Siber, “Erenköy direnişi bir toplumun kendi topraklarında var olma ve yaşam özgürlüğü hakkını gasp etmek isteyenlere karşı bir dirençti” dedi.

ERENKÖY MÜCAHİTLERİNE SESLENDİ…

Konuşmasında Erenköy Mücahitlerine seslen Meclis Başkanı Sibel Siber, “Yapılması gereken sizlerin mücadelesiyle kazanılan toplumsal varlığımızı gelişmiş toplum düzeyine çıkarmaktır. Kendisiyle, ülkesiyle barışık, geleceğe güvenle bakan, sadece kendine ait tapusu olan yerle ilgili aidiyet duygusu gelişmiş bireylerden oluşan bir toplum değil, ülkenin dağını, denizini, çevresini koruyup, ona sahip çıkan, temiz toplum, temiz siyaset için mücadele eden bir toplum düzeyine geldiğimiz zaman sizlerin mücadelesi taçlanmış olacaktır” dedi.

“BARIŞ İÇİN UĞRAŞMAK…”

Sibel Siber konuşmasında hiçbir uluslararası örgütün sivillerin katledilmesine “dur” diyemediğini de vurgulayarak, “Bekli barış yapmak savaşmaktan çok daha zordur, ama barış için uğraşmak bir insanlık görevidir, bir erdemdir. Dünya barışı için bu erdeme sahip, bu kültürü benimseyen liderlere ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

YIKICI: “ERENKÖY’ÜN MÜCADELECİ RUHU BİZE YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDECEK…”

Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı da yaptığı konuşmada,  “Bugün hür ve bağımsız yaşıyorsak Erenköy Sancağı’nın göklerden canları pahasına indirmediği bayrağımız sayesindedir” dedi.

Erenköy Direnişi’nin Türk milletinin tarihinde şanlı bir kahramanlık destanı olduğunu kaydeden Yıkıcı, “Bu bölgenin insanı ve mücahit çocuğu olarak tarifsiz duygular içindeyim. Hak ve özgürlük uğruna mücadele edenleri unutmadık, unutturmayacağız.  Erenköy’ün mücadeleci ruhu bize yol göstermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Yıkıcı, kendilerine emanet edilen vatanı ve Türk varlığını sonsuza kadar yaşatma kararlığında olduklarını vurgulayarak, şehitleri rahmetle andı.

KEÇO: “KIBRIS TÜRKÜNÜN NAMUSU VE ŞEREFİ İÇİN…”

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Kutlay Keço ise,  Erenköy’deki mücadelenin Kıbrıs Türkünün namusu ve şerefi için verildiğini vurgulayarak, bu mücadeleye Kıbrıs Türkünün temsil eden her kesiminden mücahidin katıldığını söyledi.

Keço, “Erenköy’de verilen mücadele herkese ders olmalı. Burada kahramanlık yapmadık, bütün farklılarımızı bir kenara bırakıp ortak bir mücadele verdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber’e de seslenen Kutlay Keço,  “Seçtiğimiz milletvekilleri maalesef kanunları geçiremiyor” iddiasında bulundu.

Ülkedeki birçok alanda sıkıntı olduğunu savunan Keço, milletin vekillerinden beklentilerini dile getirdi.

“İNSANLAR TEDİRGİN…”

Kıbrıs sorunun çözümü için yapılan görüşmelerin 50 yıldır sürdüğüne dikkat çeken Keço, “Yerini terk edeceğine inan insanlar bunca zamandır tedirgindir. Bu tedirginlik sadece kuzeyde değil, güneyde de yaşanıyor. Halka artık anlaşma olup olmayacağını söylesinler. Bir anlaşma olacaksa biz kurulacak çatının altında kapısı ve penceresi dış dünyaya açılacak bir oda ve anavatanın garantörlüğünü istiyoruz” dedi.

Dünyadaki gelişmelere değinen ve  Lübnan, Suriye, İsrail’de yaşananlara işaret eden Keço, “Bizim tek güvencemiz Türk ordusudur” ifadesine yer verdi.

ERENKÖY’Ü DOLAŞTILAR…

Tören, şehitliğin gezilmesi, şehit kabirlerine çiçek konulması ve okunan duaların ardından sona erdi. Vatandaşlar daha sonra Erenköy’ü dolaşarak anılarını tazeledi.

Erenköy’e gelen vatandaşlara kahvaltının yanı sıra öğle yemeği de ikram edildi.

Vatandaşların dinlendiği ve yemek yediği alanda şiirler okundu, günün anlamını içeren konuşma yapıldı, gençler folklor gösterisi sundu.

Askeri bando da vatandaşlara bir konser verdi.

ÖZEL DEFTERE YAZILANLAR

SİBEL SİBER

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi  Başkanı Sibel Siber:

“Bundan tam 50 yıl önce vatanınıza sahip çıkmak, Kıbrıs’ta insanca yaşamak uğruna canınızı hiçe sayarak, sayıca ve silahça sizden üstün düşman kuvvetleriyle kahramanca savaştınız. Modern araç ve ağır silahlarla gelen Rum-Yunan ikilisine karşı elinizdeki derme çatma silahlar ve vatan sevginizle tam bir efsanevi mücadele verdiniz.

Uğruna can verdiğiniz kutsal vatan topraklarını korumaya ve cumhuriyetimizi yüceltmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha teyit etmek için huzurunuzdayız.

Akıttığınız kanlar, bugün Kıbrıs Türkü’nün özgür ve huzur içinde, Mücahit ve Mehmetçiklerin güvencesinde yaşadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyetimizi geliştirmek en önde gelen vazifemiz ve size olan borcumuzdur. Destanımsı mücadelenizi asla unutmayacağız. Biliyoruz ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geliştikçe, halkımızın huzur ve refah seviyesi yükseldikçe ruhlarınız şad olacaktır.

Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğü uğruna canlarını feda eden siz aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anar, kahraman gazilerimize sağlık ve uzun ömürler dilerim.

Ruhlarınız şad olsun.”

BÜYÜKELÇİ HALİL İBRAHİM AKÇA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça:

“Aziz  Şehitlerimiz,

Kahraman  Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin dönüm noktalarından biri olan Şanlı Erenköy Direnişi’nde korkusuzca canlarınızı feda ederek, mukaddes şehit mertebesine eriştiniz

Kutsal hatıranız Büyük Türk Ulusu’nun hafızasında sonsuza  dek yaşatılacak, sahip  olduğunuz inanç ve azim daima  şükranla hatırlanacaktır.

Bu vesileyle Erenköy Direnişi’nin 50. Yıldönümü vesilesiyle yüce hatıralarınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

KTBK KOMUTANI  İSMAİL SERDAR SAVAŞ

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş:

“Aziz Şehitlerimiz,

Kıbrıs Türk’ünün şanlı direniş mücadelesinin doruğa ulaştığı Erenköy’de,  manevi  huzurunuzda  bulunmanın hüznünü yaşıyoruz.

Sizler, yaşayan her insana örnek teşkil edecek şekilde müstesna  bir fedakarlık ve azimle,  dünyada hiçbir topluma reva görülmeyen zulüm  ve haksızlıklara direnerek  tarihe geçtiniz. Onur timsali şanlı direnişinizle  bu kutsal topraklar üzerinde abideleştiniz.

Burada canınız pahasına verdiğiniz  mücadele Kıbrıs Türk’ünün özgürlüğe  ve huzura kavuşmasının  temelini teşkil etmiştir. Destanlaşan hatıranız daima kalplerimizde yaşayacak, yaktığınız   özgürlük meşalesi asla sönmeyecektir.

Hürriyet  mücadelesiyle  tarihe geçen hatıranız, ilelebet kalplerimizde yaşatılacaktır. Bizlere  emanet ettiğiniz bu güzel yavru vatanı ve Mücahit Türk  varlığını sonsuza kadar yaşatma  azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyor, sizleri minnet ve şükran duygularımızla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

BAKİ KAVUN

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun:

“Kıbrıs Türkü’nün onuru ve bayrağı uğruna can verdiği varoluş mücadelesinin gurur kaynağı şanlı Erenköy Direnişi’nin 50’nci yıl dönümünde bir kez daha manevi huzurunuzdayız.

Sizler, menfaatlerinizi tereddüt etmeden ardınızda bırakarak, cesur yüreklerinizdeki özgürlük ateşiyle, haksızlığa ve zulme direnmenin Türk’e has arzusu ile; eğitimini yarıda bırakarak vatan topraklarına koşan öğrencilerle birlikte, burayı canınız pahasına savunarak şehit oldunuz.

Yarattığınız bu destan sonsuza kadar nesilden nesile anlatılarak, tutuşturduğunuz özgürlük ateşi asla sönmeyecektir.

Ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz, özgürlüğümüzün simgesi olan şanlı Türk Bayrağını ve kanlarınızla suladığınız kutsal vartan toprağını gerekirse kanımızın son damlasına kadar savunma azmi ve kararlılığındayız.

Sizleri rahmetle anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.