1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Erkekler O Yaşa Dikkat!
Erkekler O Yaşa Dikkat!

Erkekler O Yaşa Dikkat!

O yaştan sonra risk var!

A+A-

Erkekler 35 yaş sonrasına dikkat!

Değişen ve gelişen dünya düzeni her ne kadar yaşam konforumuzu arttırsa da bünyemize ve ruhumuza gerekli ilgiyi göstermemek beraberinde bir sürü sağlık riski getiriyor. Erkekler için baba olmanın bir yaş sınırı olmadığı düşünülse de risk getiren faktörler üretkenliği olumsuz etkiliyor ve baba olma yaş sınırına takılıyor.  
 
Bunların başında stres, sigara ve alkol kullanımı  gibi faktörler beslenme alışkanlıkları, çevresel iş faktörleri işte sıcak ortamlarla çalışma, kimyasallarla çalışma veya radyasyona  maruz kalma gibi durumlarda zaman içinde spermlerin gerek sayısının gerekse morfolojisinin bozulduğu görülmektedir. Hatta spermin içerisindeki DNA yapısının da yaşla birlikte bozulmalar yaşandığı bilinmektedir.
 
Fazla kilo, sorunların erken başlamasına neden oluyor
 
Elbette bir erkeğin kendine iyi bakabilmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilecek bu etkiler azalacaktır. “Sağlıklı bir yaşam sürmemiş erkek yaşla  birlikte  spermlerinde bu olumsuz etkiyi daha fazla görecektir”diyen  Erkek Üreme Sağlığı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tansel Kaplancan: “Bu da ileri yaşta sağlıklı çocuk sahibi olma ihtimalini düşürmektedir. Örneğin son yıllarda tüm toplumların en önemli sorun haline gelen obezite de erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurların başında yer almaktadır” dedi. 
 
Erkeğin kas oranının yağ oranından fazla olması gerekir. Yağ oranı ve vücut yağ kitlesi ne kadar artarsa erkekte bunun bir takım yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Östrojen tutulumuna bağlı olarak sperm parametreleri negatif yönde etkilenmekte ve vücutta östrojen ve testosteron oranının bozulmasına neden olmaktadır. Ve bu yolla da sperm üretimi ve kalitesinin bozulduğu görülmektedir.
35 Yaş Sonrası Bile Risk Olabiliyor Sonuç olarak baba olmanın yaş sınırı olmasa da zamanla sperm kalitesinde çok ciddi azalmalar gözlemlenmektedir.  Genellikle 65 yaştan sonra daha fazla ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla baba olmanın yaşı olmasa bile zaman içinde bu faktörlerdeki değişiklik özellikle 35 yaşın  sonrasında çocuk olmasına engel bir durum haline gelebilir.
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.