1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EROĞLU: “BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA, DOSTÇA YAN YANA YAŞAYAN ÜLKELER İSTİYORUZ”
EROĞLU: “BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA, DOSTÇA YAN YANA YAŞAYAN ÜLKELER İSTİYORUZ”

EROĞLU: “BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA, DOSTÇA YAN YANA YAŞAYAN ÜLKELER İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu barış içinde bir dünya, kardeşçe, dostça yan yana yaşayan ülkeler, savaşan değil bir birine destek olan uluslar istediklerini söyledi.

A+A-

EROĞLU: “BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA, KARDEŞÇE, DOSTÇA YAN YANA YAŞAYAN ÜLKELER, SAVAŞAN DEĞİL BİR BİRİNE DESTEK OLAN ULUSLAR İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu barış içinde bir dünya, kardeşçe, dostça yan yana yaşayan ülkeler, savaşan değil bir birine destek olan uluslar istediklerini söyledi.

KKTC Üniversiteler Spor Oyunları kapanışı ve ödül töreni dün akşam gerçekleştirildi. Eroğlu, DAÜ-Beach Club’da yer alan ödül töreninde bir konuşma yaptı.

Eroğlu konuşmasında bu sefer  spor ambargolarına değinmeyeceğini, suskunluğunun yeterli mesajı vermesini umduğunu söyledi.

Mart ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna dek süren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üniversiteler Spor Oyunları’nın gerçekleşmesine katkı koyan, oyunlarda yarışan herkesi kutlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, 8 üniversiteden yaklaşık bin 300 öğrencinin 16 branşta yarışmasını sağlayan bir organizasyon düzenlemenin  takdir edilecek bir iş olduğunu ifade etti. Eroğlu şöyle konuştu:

“Aldığım bilgilere göre bu yıl ev sahibi okul konumunda olan Doğu Akdeniz Üniversitemiz büyük bir başarı ile görevini yerine getirmiştir. Bir yarışta veya müsabakada birileri veya bir takım kazanacak diğerleri kaybedecektir. İşin doğasında bu vardır. Ancak kazanmak veya kaybetmek kadar katılmak, yarışmak önemlidir. Önemli olan sağlıklı beden ve ruh gelişimi için spor yapmaktır. Önemli olan daha ileri gidebilmek için rekabet etmeye hazır olmak, kazanmak, başarılı olabilmek için mücadele ederken kurallardan ayrılmamak, rakiplerinizle karşılıklı sevgi saygıya dayalı bir yarış içinde olmaktır”.

Üniversitelerin sadece mesleki bilgiler verilen yerler değil, öğrencileri yaşamın bütününe hazırlayan her bakımdan gelişmesine katkı koyan kuruluşlar olduğunu vurgulayan Eroğlu, üniversitelerin  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli değerleri arasında geldiğini ifade etti.

Üniversitelerin daha da gelişmesi, ileri gitmesinin şart olduğunu, bu alana yapılacak yatırımlardan asla kaçınılmaması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, “1985 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşuyla ilgili yasal hazırlıkları yapan hükümetin başındaki kişi olarak gelinen noktadan gurur duyuyorum ancak daha ileri gitmemiz gerektiğinin de altını çiziyorum” dedi.

Hedefin 100 bin öğrenci ve daha yüksek nitelikli eğitim hizmeti olması gerektiğini dile getiren buna ek olarak çok iyi durumda olan üniversitelerde spor ve sosyal aktivite olanaklarını daha da artırmaları gerektiğini kaydeden Eroğlu, “Üniversitelerimize Anavatan Türkiye ve üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının arttığını görmek ve duymak beni çok sevindiriyor. Bu sayı daha yukarılara çıkarken ülkemize gelen bu gençlerin sportif ve sosyal açılardan da kendilerini geliştirmelerine ağırlık vermemizin bizlere önemli getiriler sağlayacağının bilinci içerisine olmamız lazım” diye konuştu.

Anavatan Türkiye ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerin çok değerli misafirleri olduğunu belirten Eroğlu ve üniversite yaşamlarından sonra dönecekleri ülkelerinde KKTC’nin fahri temsilcileri olduklarını ifade etti.

“Onları ve ailelerini memnun etmek, ülkemizi ve kültürümüzü onlara tanıtmak, mutlu olmalarını sağlamak ülkemize yapacağımız en büyük hizmetlerden biri olur kanaatindeyim. Değerli konuklar Üniversiteler Spor Oyunları’na katılan başarılı olan veya olmayan herkesi bir kez daha candan kutlarım” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu oyunların artan bir katılımla hep devam etmesi ve dünyanın dört bir yanından gelerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde buluşan gençlerin yarışıp kaynaşmalarını diledi.

GÜRGÖZE

KKTC Üniversite Spor Oyunları Federasyonu Başkanı Beyhan Gürgöze de konuşmasında 1 yıl boyunca yoğun bir dönem geçirdiklerini kaydetti ve dün akşam faaliyetlerini noktaladıklarını söyledi.

Gürgöze gençlere dışa açılması ve uluslararası arenada yarışmalara katılıp başarılar elde etmeleri için olanak tanınabilmesini de temenni etti.

ÖZTOPRAK

DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak da KKTC’nin bir üniversiteler birliği haline gelmesinin KKTC için çok önemli olduğunu, üniversitelerin ülkeye katkısının büyük olduğunu söyledi. Üniversitelerin sadece  eğitim araştırma amacı taşımadığını gençleri sosyal-sportif aktivitelerde de bir araya getirdiğini belirten Öztoprak KKTC üniversitelerinin bu konuda başarılı olduğunu düşündüğünü kaydetti.

GÖKTAŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Koordinatörü Süleyman Göktaş da Üniversite Sporları  Federasyonunun 2000’li yıllarda kurulduğunu ve 16 branşta etkinlik düzenleyebiliyor olmasının ülke için önemli olduğunu söyledi.

Göktaş genç sporcuların ülke dışında da KKTC’yi başarıyla temsil edeceğine inandığını da ifade etti.

Konuşmaların ardından başarılı takımlara ödülleri verildi, teşekkür plaketleri sunuldu ve ödül töreni havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.