1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EROĞLU-ERDOĞAN ORTAK BASIN TOPLANTISI…
EROĞLU-ERDOĞAN ORTAK BASIN TOPLANTISI…

EROĞLU-ERDOĞAN ORTAK BASIN TOPLANTISI…

Erdoğan, Kıbrıs konusunda başından beri adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olduklarına dikkat çekerek,

A+A-

ERDOĞAN: “MEVCUT FIRSAT PENCERESİNİN SONSUZA KADAR AÇIK KALAMAYACAĞI HERKES TARAFINDAN ARTIK İDRAK EDİLMELİDİR”

“BM SÜRECİNİ ZAMANA YAYIP, TÜRK TARAFINI VE ULUSLARARASI CAMİAYI OYALAMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda başından beri adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olduklarına dikkat çekerek, “Önümüze adil olmayan projelerle gelenler şunu bilsin ki, öyle bir projeyi kabul etmek bizim tarihimizi reddetmek olur ki, böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Kıbrıs'ta mevcut durumun ilanihaye devam etmesine izin verilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ada'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak, kalıcı bir anlaşmaya bir an önce varılması müşterek hedefimizdir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan konuşmasında, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretimi KKTC’ye yaptığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı ile çalışma yemeğinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununu enine boyuna değerlendirdiklerini kaydetti.

“HEDEF BİR AN EVVEL EŞ ZAMANLI REFERANDUMLAR AŞAMASINA GELİNMESİ”

"Hedefimiz devam etmekte olan müzakere sürecinin bir an evvel eş zamanlı referandumların yapılması aşamasına getirilmesidir" diyen Erdoğan, "Garantör ülkeler olarak bizim samimi gayretlerimizi aynen Yunanistan'ın da, aynen İngiltere'nin de ortaya koyması lazım. Bunların dışında garantör ülke veya garantör uluslararası kuruluş arama gayreti içerisine girenler de boşuna bu tür gayretlerin içerisine girmiş olurlar. Böyle bir şeye 'evet' dememiz de asla mümkün değildir" şeklinde konuştu.

“MEVCUT FIRSAT PENCERESİ SONSUZA KADAR AÇIK KALMAYACAK”

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:

"Temennimiz 2008'den beri devam eden bu son süreçte, bugüne kadar sarf edilen çabaların heba edilmemesi, zamanın boşa harcanmamasıdır. Mevcut fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalamayacağı herkes tarafından artık idrak edilmelidir. BM sürecini zamana yayıp, Türk tarafını ve uluslararası camiayı oyalamaya kimsenin hakkı yoktur."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.