1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EROĞLU FENERBAHÇE BAŞKANI YILDIRIM’I KABUL ETTİ
EROĞLU FENERBAHÇE BAŞKANI YILDIRIM’I KABUL ETTİ

EROĞLU FENERBAHÇE BAŞKANI YILDIRIM’I KABUL ETTİ

Eroğlu, Güney Kıbrıs’ta bir kesimin, Kıbrıslı Rum bir gencin KKTC’de futbol oynamasına karşı durmasının,

A+A-

EROĞLU: “(RUM FUTBOLCUYA TEPKİLER) BU RUM FANATİKLİĞİNİ EN İYİ GÖSTEREN OLAYLARDAN BİR TANESİDİR”

YILDIRIM: “FİFA VE UEFA’DA BUNU GELİŞTİRECEK VEYA YENİ BİR ORTAM SAĞLAYACAK DURUŞ YOK MAALESEF”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ta bir kesimin, Kıbrıslı Rum bir gencin KKTC’de futbol oynamasına karşı durmasının, Kıbrıslı Rumların fanatikliğini gösteren olaylardan biri olduğunu söyledi.

Eroğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve aralarında Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Emre Belözoğlu ve futbolculardan Selçuk Şahin'in de yer aldığı bir heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Türkiye’deki takımlara yönelik sevginin KKTC’de yerleşmiş bir sevgi olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün Türkiye ile her alanda işbirliğini sürdürmekte olduğunu kaydeden Eroğlu, Kıbrıs Türkü’ne spor ve kültürel alanda uygulanan ambargolara değindi. Kıbrıs Türk takımlarının Avrupa hatta Türkiye’den bir profesyonel takımla maç yapmasına müsaade edilmediğini, Türkiye’deki profesyonel takımlardan Gençlerbirliği’nin, Kıbrıs Türk takımıyla maça çıkması nedeniyle FIFA’dan ceza aldığını anımsattı.

Spor alanında ambargo uygulanmasına bir anlam verilmesinin mümkün olmadığını belirten Eroğlu,”İnşallah sizlerin de gayretiyle; kültürel etkinliklerdeki ambargoların kalkması, bence bir insanlık ayıbının kalkması anlamına gelecektir” dedi.

Kıbrıs sorununun müsebbibinin Rumlar olmasına rağmen, Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği’ne üye yapıldığını Kıbrıs Türkleri’nin ise ambargolar altında yaşamaya terk edildiğini ifade eden Eroğlu, gençlerin hangi branş olursa olsun sporda kendisini geliştirmesi için dışa açılımın şart olduğunu, Fenerbahçe’ye de burada görev düşeceğine inandığını belirtti.

RUM FANATİKLİĞİ

Değirmenlik Spor Kulübü’nün Rum futbolcusu Dimitris Vasiliou’nun Güney Kıbrıs’ta tacize maruz kalmasıyla ilgili bir soruya karşılık Eroğlu, “Bu Rum fanatikliğini en iyi gösteren olaylardan bir tanesidir…Burada bir olayı büyütüp Rum savaşı haline dönüştürmek ve bir futbolcunun istediği bir takımda oynamasını engellemek bana göre en aşırı bir derecede geri kafalılıktır. İkincisi; halen bir antlaşma arayışı içerisinde olduğumuz bir zamanda Türk-Rum kavgası yaratacak şekilde engellemeler içerisine girmeleri müzakere masasında bizim işimizin ne kadar zor olduğunu göstermesi bakamından da önemlidir. Rumların bir antlaşma niyeti olmadığını göstermesi bakımından da önemlidir” dedi.

Eroğlu, Kıbrıslı Rum bir gencin KKTC’de top oynamasına tahammülü olmayan Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorunuyla ilgili daha büyük gelişmeleri kabul etmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.


Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgili bir soru üzerinde de Eroğlu, en büyük temennisinin Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının yan yana maç izlemesini görmek olduğunu ifade etti.

YILDIRIM

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ise konuşmasında Kıbrıs Türkü ile Türkiye halkını hiçbir zaman ayrı düşünmediklerini ve her alanda Kıbrıslı Türklerle aynı düşüncede olduklarını ifade etti.

Tüm uluslararası spor federasyonlarında dostluk, kardeşlik, barış sloganlarının kullanıldığını ancak bunların lafta kaldığını ifade eden Yıldırım, “Maalesef bu söylemler hep lafta, FIFA VE UEFA’da bunu geliştirecek veya yeni bir ortam sağlayacak duruş yok maalesef’” dedi.

Dünyanın her yerinde değişim yaşanmakta olduğunu bu nedenle izolasyonların da kalkacağına inandığını söyleyen Yıldırım, “Bize düşen bir şey olursa yaparız. Ne olursa hepsine katılırız” dedi.

Yıldırım ayrıca, KKTC’de Fenerbahçe Evi ile bir üniversite kurmak istediklerini de belirtti.

Görüşmenin sonunda Yıldırım, Eroğlu’na Cumhurbaşkanı’nın isminin yazılı olduğu bir forma ve Fenerbahçe ambleminin yer aldığı bir plaket hediye etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.