1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EROĞLU: "TÜRKİYE HAKLARIMIZIN KAYBINA FIRSAT VERMEYECEKTİR”
EROĞLU: "TÜRKİYE HAKLARIMIZIN KAYBINA FIRSAT VERMEYECEKTİR”

EROĞLU: "TÜRKİYE HAKLARIMIZIN KAYBINA FIRSAT VERMEYECEKTİR”

TÜRKİYE KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ORGENERAL KIVRIKOĞLU KKTC’DE

A+A-

EROĞLU: “ANAVATAN HÜKÜMETİ, TSK VE TÜRKİYE KAMUOYUNDAN ALDIĞIMIZ DESTEKLE MÜZAKARE MASASINDA ELİMİZ HER ZAMAN GÜÇLÜ OLACAK... TÜRKİYE HAKLARIMIZIN KAYBINA FIRSAT VERMEYECEKTİR”

“KIBRIS TÜRK HALKI ZOR GÜNLERİ TÜRK ASKERİNİN BİR GÜN YANINDA OLACAĞI İNANCIYLA BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE GEÇİRMESİNİ BİLDİ... BUGÜN DE BİRLİK BERABERLİĞE EN FAZLA İHTİYAÇ DUYULAN DÖNEM”

KIVRIKOĞLU: “TÜRK ORDUSU, TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KIBRIS’TA BARIŞ VE GÜVENLİĞİN TEMİNATIDIR VE GÜÇLÜ BİR YAPIYA SAHİPTİR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gerek Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin, gerekse Türk Silahlı Kuvvetleri’nin devam edeceğinden emin oldukları Kıbrıs sorunundaki hassasiyetinin, müzakere masasında ellerini her zaman güçlendirdiğini söyledi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının zor günleri, Türk askerinin bir gün yanında olacağı inancıyla birlik beraberlik içinde geçirmesini bildiğini; bugün de birlik beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan, görüşmelerin arifesinde olunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda denetlemeler yapmak üzere adaya gelen Türkiye Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nu kabul etti.

Saat 10.45’te başlayan ziyarette Kıvrıkoğlu’na Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da eşlik etti.

EROĞLU: “İLGİSİ HİÇ EKSİLMEDİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta uzun yıllar, değişik zamanlarda görev yapan Kıvrıkoğlu’nun ziyaretine teşekkür ederek KKTC’ye ilgisinin bugüne dek hiç eksilmediğini söyledi.

Kıvrıkoğlu’nu aralarında görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olmuştur. Desteği Kıbrıs Türk halkından hiçbir zaman eksilmemiştir. O bakımdan sayın komutanımızın şahsında tüm Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, başta Genelkurmay Başkanı’na olmak üzere teşekkürlerimizi sunmak istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, en zor günlerinde bile, Türk askerinin bir gün yanında olacağı inancıyla, zor günleri birlik beraberlik içinde geçirmesini bildiğini; bugün de birlik beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan, görüşmelerin arifesinde olunduğunu söyledi.

“HAK KAYBINA FIRSAT VERMEYECEK”

“İnanıyoruz ki gerek Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, gerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs sorunundaki hassasiyeti devam ettiği sürece –ki devam edeceğinden eminiz- Türkiye hiçbir zaman müzakere masasında Kıbrıs Türk halkının haklarının kaybına fırsat vermeyecektir” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anavatan hükümeti, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye kamuoyundan aldıkları destekle müzakere masasında ellerinin her zaman güçlü olduğu hissiyle müzakereleri sürdürdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıvrıkoğlu’nun ziyaretinin kendilerine ayrıca bir güven ve güç verdiğini vurguladı.

KIVRIKOĞLU: “BARIŞ VE GÜVENLİĞİN TEMİNATI”

Türkiye Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da konuşmasında, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta barış ve güvenliğin teminatı olduğunu söyledi.

Kıvrıkoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in selam, sevgi ve saygılarını ileterek, KTBK’nın geleneksel ve rutin denetimleri için geldiğini, bazı tatbikat ve eğitim alanlarında personeli denetlemek amacıyla Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğunu belirtti.

“ANILAR BELLEĞİMİN EN TAZE KÖŞELERİNDE”

Kıvrıkoğlu, Barış Kuvvetleri Komutanlığı esnasındaki güzel anılarını, belleğinin en taze köşelerinde sakladığını, şahsına ve Türk ordusuna Kıbrıs Türk halkının gösterdiği, yakın ilgi, alaka ve teveccühe de şükranlarını sunduğunu söyledi.

Türk Ordusu’nun, Türk Barış Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta barış ve güvenliğin teminatı ve güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirten Orgeneral Kıvrıkoğlu, “Askerimiz halkımızla et ve tırnak gibidir. Ve bu şekilde devam edecektir. Şahsım ve benle birlikte adada bulunan arkadaşlarım, sizleri görmekten, sizleri ziyaret etmekten onur duyuyoruz. TSK’nın adına, şahsım adına bütün Kıbrıs Türkü’ne saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kara Kuvvetleri Komutanı Kıvrıkoğlu arasında ziyaretin anısına plaket takdimi de yapıldı. Kıvrıkoğlu, plaketi sunarken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın milattan önce 209’da kurulduğunu ve dünyanın en eski ordusu olduğunu söyledi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.