1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “EROĞLU’NU DESTEKLEMEK MÜMKÜN OLMAYAN BİR SEÇENEK”
“EROĞLU’NU DESTEKLEMEK MÜMKÜN OLMAYAN BİR SEÇENEK”

“EROĞLU’NU DESTEKLEMEK MÜMKÜN OLMAYAN BİR SEÇENEK”

“Eroğlu’nu desteklemek mümkün olmayan bir seçenek”

A+A-Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunu değerlendirdi. Sibel Siber’in sandıktan üçüncü olarak çıkacağını beklemediklerini belirten Erk, ikinci tur için önlerinde iki seçenek olduğunu, ya Akıncı’yı desteklemek ya da serbest bırakmak olabileceğini söyledi.

Ceren Ercih- Star Kıbrıs

Erk, Derviş Eroğlu’nu desteklemenin de mümkün olmayan bir seçenek olduğunu dile getirdi. Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programının konuğu olan Erk, TDP ile CTP’nin önemli bir farklığının olmadığına değindi ve aktif bir şeklide Akıncı’ya destek vereceklerini ifade etti. ‘Eroğlu varsa devlet var’ sözünü de irdeleyen Erk, Eroğlu’nun ölmesi durumunda ‘devleti de mi tabuta koyup gömeceğiz’ diye sordu. Erk, Talat’ın adaylığına karşı çıkmadığını da belirterek, “Sayın Talat bizim sembol isimlerimizden birisidir” dedi. 

“PARTİ ADAYINI KENDİSİ İÇİN UYGUN GÖRMEYEN SEÇMENLERİMİZ VARDI” 

Erk, Sibel Siber’in sandıktan üçüncü çıkmasını ise şu sözlerle yorumladı; “Bana göre iki ana neden vardır, birincisi parti adayını kendisi için uygun görmeyen seçmenlerimiz vardı ikincisi de hükümetin performansından mutlu olmayıp da adayımız üzerinden partiyi cezalandırma.” 

“DERVİŞ BEY’İ DESTEKLEMEK TABİ Kİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR SEÇENEK” 

Akıncı’ya parti olarak destek verme kararı aldıklarını, bu kararında zor olmadığını ifade eden Erk; “Akıncı’ya destek verme kararı zor olmadı. Çok uzun uzadıya da tartışılmadı, genel eğilim o yöndeydi. Sayın Akıncı’ya aktif destek vermek üzere bir karar çıktı. Diğer seçeneğimiz, serbest bırakmaktı. Derviş Bey’i desteklemek tabi ki mümkün olmayan bir seçenekti tabi” dedi. 

“TDP İLE CTP’NİN ÖNEMLİ BİR FARKLILIĞI YOKTUR” 

TDP ile CTP-BG’nin önemli bir farklılığı olmadığını dile getiren Erk, Kıbrıs çözümü konusunda da pek çok noktada hem fikir olduklarını şu sözlerle belirtti; “TDP ile Kıbrıs çözümü üzerinde paralelliğimiz vardır. Yöntem üzerinde belki farklılıklarımız var ama bütünlüklü, erken çözüm olması, federal bir yapıda BM ölçütlerinde Kıbrıs’ın birleşmesi ve buna bir an önce ulaşmak, sürdürülebilir barışı kurmak yönünde ideolojik ve ilkesel olarak bir farklılığımız olmadı. TDP ile CTP’nin önemli bir farklılığı yoktur.” 

“SAYIN TALAT BİZİM SEMBOL İSİMLERİMİZDEN” 

‘Ben Talat’ın adaylığına karşı çıkmış değilim. O yönde ne bir iradem ne bir girişimim oldu. Sayın Talat aday olmayacağına dair bir yazı gönderdi, saygıyla karşıladık’ diyen Erk, Talat’ın bir görev talep etmesi dahilinde de bu talebin işleme gireceğini şu sözlerle ifade etti; “Sayın Talat bir görev talep ederse elbette ki ne zaman talep edeceğini gayet iyi biliyor. Böyle bir talebi olursa tabi ki işleme girer. Kendisinin böyle bir adaylığı söz konusu ise onu bekleyeceğiz. Onun dışında bir yorum yapmak için erken olur. Sayın Talat bizim sembol isimlerimizden ve Kıbrıs Türk siyasetinin en başarılı isimlerinden birisidir.” 

“EROĞLU’DA BİR GÜN ÖLECEK” 

“Eroğlu varsa devlette var’” sloganını da değerlendiren Erk, sözlerini şöyle tamamladı; “Bunu söz dendiğinde ben korkmaya başlarım, Allah geçinden versin, neticede insan fanidir. Sayın Eroğlu’da bir gün ölecek, ne yapacağız devleti? Tabuta koyup, beraber mi gömeceğiz? Bu tanımı yapanlar devleti tabu gibi görüp devleti çok kutsayan insanlardır. Bir insanla devleti nasıl eşit görürsünüz bunu anlayamam.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.